Amerika’dan gelmiyorlar!

7-8 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilecek olan Longines Uluslararası Yarış Festivaline Amerika’dan kayıt yaptıran Müzeyyen Karabulut’a ait Sharm El Sheikh, Kaan Turan Yurdabak’a ait Paint The Corners ve Cem Sevim’e ait Viva Per Lei isimli safkanların Türkiye’ye gelmeyecekleri öğrenildi. Amerika’da koşan ve başarılı sonuçlar elde eden safkanlarla ilgili olarak antrenör Murat Sancal şu açıklamayı yaptı;

“Türkiye’de yapılacak olan Enternasyonal yarışlara kayıtları bulunan SHARM EL SHEIKH, VIVA PER LEI ve PAINT THE CORNERS isimli atlarımız bu yılki koşulara iştirak edemeyeceklerdir.

Bunun sebebi “Daha önce Amerika’dan Türkiye’deki At Yarışı müsabakalarına direk olarak katılan bir at olmadığı için, Amerika’dan Türkiye’ye At ithalinde kullanılan sağlık sertifikası bugüne kadar yenilenememiştir.

Bu durumdan dolayı Türkiye’ye giden yarış atlarının Amerika’ya geri dönüşlerinde 30 gün karantina ön görülmektedir. Türkiye ve Amerika tarım Bakanlıkları arasında yapılan yoğun görüşmeler sonucu bu sertifika yenilenmiş olup 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile Amerika’dan Türkiye’deki yarışlara gidecek olan yarış atlarının önündeki karantina engeli kalkmıştır.”

Paint The Corners
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir