Topkapı Koşusundan 4 gün sonra koştu ve kazandı!

9 Eylül 2021 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz mahsus Kv-8 Ankara Kulübü Koşusunu, Murat Yıldız’ın sahibi, Mahmut Çadırcı’nın yetiştiricisi ve osman İpek’in antrenörü olduğu Ardaşah (4y da Perfecto – Jet Set, Marlin), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Luminescence (Utopia) elde ederken, mücadeleden Nestor (Lion Heart) üçüncü, Şahin Han (Rey De Cafe) dördüncü, Expectancy (Hakeem) ise beşinci olarak ayrıldı.

Ardaşah (Akın Sözen)
4 gün önce Enternasyonal koştu…

Yarış hayatının 35’inci startında 10’uncu birinciliğini elde eden Ardaşah, bu sene koştuğu 12 yarıştaki ilk birinciliğini Ankara Kulübü Koşusu ile elde ederken, kariyer kazancını da 2.4 Milyon liraya yükseltti.

Ankara’daki 5’inci, 1600 metre mesafedeki 5’inci ve kantarmasını sevdiği Akın Sözen ile 7’inci yarışını kazanan Ardaşah, 4 gün önce İstanbul’da katıldığı G2 Topkapı Koşusunda dördüncü olmuştu. Koşunun tüm yükünü çektiği ve Kurtel Ekürilerinin ilk iki sırayı elde ettiği zorlu mücadele sonrası Ankara’da favori olarak girdiği koşuda kendisine güvenenleri yanıltmayan safkan, yarış hayatının en çok birinciliğini elde ettiği Eylül ayında bir kez daha finiş çizgisini önde geçmesini bildi.

Startla birlikte koşunun temposunu vermeye başlayan Ardaşah, 600 direğini iterek önde geçip son düzlüğe de lider çıktı. Son 400 metreye az farkla lider giren safkan 200 geçilirken dış kulvardan Luminescence ve içinden Nestor’a yakalanıp hatta yarım boya yakın geriye düştüyse de, jokeyinin önemli katkısı ile mücadeleyi bırakmayan safkan son 50’de yeniden tazeleyip bir boyun farkı ve 1’35”44’lük derecesi ile birinciliğe uzandı.

News Reporter

1 thought on “Topkapı Koşusundan 4 gün sonra koştu ve kazandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir