YAMANLARBEYİ Çiçek gibi!

3 Yaşlı Erkek İngiliz taylarının Gazi Koşusu öncesi en önemli sınavı olan G1 Erkek Tay Deneme Koşusu, 19 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu. 1600 metre çim pistte koşulan 570.000 TL birincilik ikramiyeli koşu, açık ve güneşli bir havada 15 safkanın katılımı ile gerçekleşti.

Süratli bir tempoda başlayan mücadelenin son düzlüğünü harika koşan Armağan Araz’a ait, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş ortaklığında yetiştirilen ve Murat Aksoy tarafından antrene edilen Yamanlarbeyi (Torok – Alakan, Kaneko), jokey Mustafa Çiçek ile 1’34”20’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı. Son metreleri rahat bir tempoda herhangi bir tehlike yaşamadan geçip 3.5 boy farkla birinciliğe uzanan Yamanlarbeyi’nin ardında ikinciliği Akgün (Toruk Macto) elde ederken, bu safkanın 2 boy gerisinde Kenobi (Kaneko) üçüncü, onun da 2 boy gerisinde koşunun favorisi Long Runner (Gio Ponti) dördüncü oldu.

12’inci startında 5’inci birinciliğini elde eden Yamanlarbeyi, Erkek Tay Deneme Koşusu galibiyeti ile kariyerinin ilk G1 zaferine imza atarken, kazancını 1.261.450 TL’ye yükseltmesinin yanı sıra hem Triple Crown’un ilk ayağını kazanmış oldu, hem de Gazi Koşusunun en büyük favorilerinden biri olduğunu gösterdi.

Yamanlarbeyi (Mustafa Çiçek)

Torok Duble yaptı!

Dişi Tay Deneme’den sonra Erkek Tay Deneme’yi bir Torok tayının kazanması aygır için çok büyük sükse oldu şüphesiz… Bu yıl aşım sezonunda talihsizlik yaşa da, artık ülkemizin klasik koşularında lider aygırlarının başında yer alacağı muhakkaktır artık… Bu itibarla hem Torok’un hem de Yamanlarbeyi‘nin ilgililerini tebrik edelim.

Erkek Tay Deneme de ikinci olan Akgün‘ün babası Toruk Makto’nun da Torok gibi Sadler’s Wells hattından olduğunu ve bu yılın ETD klasiğine bu hattın ağırlığını koyduğunu söyleyebiliriz.

Yamanlarbeyi’nin annesi Alakan Kaneko kızıdır ve bu aygır Nureyev hattına mensuptur. DTD klasiğini kazanan Hürat’ın kısrak baba hattında da Nureyev olduğunu görmekteyiz ki, Torok’un hem baba hattında Nureyev’in 4/3 kardeşi Sadler’s Wells, hem de anne hattında çift Nureyev oluşu itibari ile iki Tay Deneme klasiğinin galiplerinin soy ağaçlarında bolca Special Rasmussen, günün klasiklerinde dikkat çekici bir soy notu olarak göze çarpmaktadır. (Muslihiddin Gurup)

Erkek Tay Deneme Kupa Töreni 2019
Murat Aksoy, Armağan Araz ve Mustafa Çiçek
Yamanlarbeyi (Mustafa Çiçek)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir