Erkekleri geçti, Kızlara mesaj gönderdi…

20 Haziran 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9 Koşuyu, Ahmet Bakır’ın sahibi ve yetiştiricisi, Muhittin Korkmaz’ın ise antrenörü olduğu Prior (3y dd Victory Galop – Loves Time, Mountain Cat), jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı.

Mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Prior, ilk metrelerde bariyer dibini tutup 4’üncülüğe yerleşti. 1000, 800 ve 600 direklerini de aynı pozisyonunu koruyarak geçen dişi tay, son düzlüğe de aynı pozisyonda çıkıp 400’den itibaren dış kulvardan sprinte kalktı. 200 direğine gelindiğinde içindeki 3 rakibini de yakalamayı başaran Prior, bu metreden sonra liderliği aldı ve arka grupta geciken atakları gözlenen rakiplerinden etkilenmeden yarım boy farkla ve 1’24”02’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Bugüne dek start aldığı tüm yarışları tabela içerisinde tamamlayan Prior, kum ve sentetik pistte hiç start almadı. Bütün yarışlarını çim pistte koştu. Katıldığı 12 yarışın 3’ünü kazanıp 6’sında 2’inci olan kısrak, A3 galibiyetinin yanı sıra G2 ve G1 koşularda erkek rakiplerinin arkasında 2’incilikler elde etti. Sezonu erkek rakiplerinin önünde son derece parlak bir galibiyetle açan Prior, bu performansı ile Dişi Tay Deneme Koşusunun iddialı taylarından biri olduğunu ispatladı.

Prior (Müslüm Çelik)

King Cha Cha (Victory Gallop) geçen sene Kasım ayında kum pistte kazandığı Şartlı-1 mücadele ile yarış kariyerine parlak bir başlangıç yapmıştı. Sonrasında 2019 yılında bir daha start almadı. Bu sene ilk yarışına Şubat ayında Adana’da çıktı. Kum pistteki Şartlı-5 mücadeleyi kolay bir şekilde kazanarak 2’de 2 yaptı. Araya giren salgın dönemi nedeniyle yaklaşık 4 ay aradan sonra bu koşuya çıkan King Cha Cha, harika bir performans sergiledi. Startla birlikte arka grupta kaldı. 600 direğini en geri geçti. Viraj üzerinde bir at geçip düzlüğe 6’ıncı sırada çıktı. Jokeyi önce bariyer dibini tercih etti. Ancak oradan istediği yolu bulamayınca en dışarıya çıktı. Son 200’de hala 6’ıncıydı. Sonrasında adeta kanatlandı. Sonlarda bindirdi ama yarım boy farkla koşuyu kaybetti. Mükemmel koştu. Geçilmezliğini koruyabilir, Erkek Tay Deneme’ye namağlup çıkabilirdi. Bunu yapamadı ama yine de göze çok hoş gelen bir yarış koştu ve ‘Erkek Tay Deneme’de bende varım’ dedi.

Lord Of Game (Invincible Son) geçen sene başarılı bir performans sergilemiş, KV-6 kazanıp, Grup yarışlarda plaseler yapmıştı. Son kez Kasım ayında start alan safkan 7 ay aradan sonra bu seneki ilk yarışına çıktı. Startla birlikte 5’inci sırata yerleşti. Son düzlüğü de aynı sırada döndü. 400’de bir ara içeriye yatıp bu esnada King Cha Cha’yı da biraz zor durumda bıraktıysa da, bariyer dibini bulduğu andan itibaren hızlanmaya başladı ve son 200 metreyi harika koşup mücadeleden az farkla 3’üncü olarak ayrıldı. Geçen seneye oranla daha serpilen ve büyüyen safkan bu performansı ile sezonun klasiklerinde yer alabileceğini gösterdi.

News Reporter

1 thought on “Erkekleri geçti, Kızlara mesaj gönderdi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir