Festival öncesi gözler Fatih Sultan Mehmet Koşusunda…

Sezonun 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus 1600 metre çim pistteki en önemli mücadelesi olan G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusu 13 Ağustos 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak. Cuma sabahı deklaresi yapılan 1 Milyon Lira birincilik ikramiyeli koşuda yılın en başarılı İngiliz atları mücadele verecekler.

BURGAS bu sene hiç geçilmedi…

Kariyerinde altı G1 galibiyeti bulunan ve bu sene start aldığı dört yarışı da kazanarak sezona namağlup devam eden Burgas bu koşunun da tartışmasız favorisi… 5 yaşındaki safkan 1600 metre çim pistte bugüne dek iki kez start aldı. 3 yaşında G1 Erkek Tay Deneme klasiğinde Anadolu Aslanı, Gülüm Osman ve Real Runner’ın arkasında dördüncü olan Burgas, geçen sene Haziran ayında koştuğu G1 Haliç Koşusunu ise Egregious Rock, Yamanlarbeyi, Anadolu Aslanı ve Long Runner’ın önünde kazanmasını bildi.

Uluslararası Yarış Festivalinde iki koşuya da kaydı bulunan safkanın 3 Eylül tarihinde koşulacak yarışlardan 1600 metre çim pistteki 2.68 Milyon lira ikramiyeli G3 Topkapı Koşusunu mu? Yoksa 2400 metre çim pistte koşulacak yine 2.68 Milyon lira ikramiyeli G2 Boğaziçi Koşusunu mu tercih edeceği Fatih Sultan Mehmet Koşusundan sonra netlik kazanacak.

AEGEAN FINALE ve TRACTOR…

Sezonun en başarılı atlarından olan Aegean Finale ve Tractor, otoriteler tarafından Fatih Sultan Mehmet Koşusunda şampiyon Burgas’ın en yakın rakipleri olarak gösteriliyor. Bu iki safkandan Aegean Finale bu sezon Burgas ile bir kez karşılaştı ve rakibine geçildi. Tractor ise henüz Burgas ile yan yana gelmedi. İki safkan bu sezon kendi aralarında koştukları ve kazandıkları yarışlarda ise birer kez birbirlerine üstünlük sağladılar. Vehbi Koş koşusunu Tractor kazanırken, Haliç Koşusunu ise Aegean Finale kazandı.

Burgas, Aegean Finale ve Tractor

7 Safkan deklare oldu…

Fatih Sultan Mehmet Koşusuna kaydı bulunan diğer safkanlardan Peekabo yaz sezonu başladığında bugüne beş kez start aldı. Sezona Kv-9 üçüncülüğü ile başlayan safkan ardından bir G1, iki G2 ve bir G3 mücadelede boy gösterip G3 Vehbi Koş Koşusunda yakın ara üçüncü, G1 Haliç ve G2 Osmangazi Koşularında ise beşincilik elde etti.

Time To Runner koştuğu iki çim, iki sentetik mücadeleden çim pistteki G1 Haliç Koşusunda üçüncü, sentetik pistteki G1 Yavuz Sultan Selim Koşusunda ise ikinci oldu.

Hazırlıklarını Ankara’da sürdüren Hardmet Nisan ayından bu yana altı kez start aldı. İstanbul’da 1600 metre çim pistte Şartlı-5 birinciliği elde eden safkan G2 Osmangazi Koşusunu üçüncü tamamladı.

Koşudaki son isim Hakna ise bu sene 10 kez start almasına rağmen çim piste hiç ayak basmadı. Çayırda sadece geçen sene üç kez koşan safkan Kv-8 Cihangir Koşusunu ikinci, Kv-8 Avram Barokas Koşusunu ise dördüncü olarak tamamlamıştı.

 

News Reporter

9 thoughts on “Festival öncesi gözler Fatih Sultan Mehmet Koşusunda…

 1. eğer burgasın o bır anda patlayıp bir iki boy attığı sprinte erken karşılık veririse aegean fınale burgasa bu yıl ki ilk mağlıbıyetini aldırır. aslında 2400 metrede go herodan beklıyordum ama bır türlü denk gelmediler 2400 de

 2. Yarış severin ahı tutuyor sonunda
  Yarışların hiç birinde Büyük dedıgınız eküri yok,
  Ne demiş düşünür:
  (BalonLarın Gururu İgne ile Karşılaşıncaya Kadardır)

  1. Burgas gücünü ve kalitesini ortaya koyarak Vedat Abiş idaresinde ezici bir üstünlük ile koşuyu kazanacaktır.Aegan Finale mesafesinde, ancak son yarışında yabancı jokeyin ters mesafede üstüne gitmesinden etkilecektir.Muhtemelen time to shine 2 .Tractor 3 biter …

 3. Aegean finale tractir birerkez birlik kosmadi 3 kez kostu ankaradaki yarisi niye saymiyorsunuz aegean finale cok kolay kazandigi yaris

 4. Ayakları duz bassın çok parlak safkanlar bir arada . Burgas bu yarışa neden gitti anlamış değilim . 21 günde bir koşmasıni çok anlam veremiyorum. Eğer yarışı burgasa göre koşmaya çalışıp düzlükte işi sprinte bırakıp geçmeye calisirsalar o iş zor .burgas çok çabuk vites yükseltiyor .
  Burgas bu sezon bir Boğaziçi birde cumhurbaskanligi koşup haraya alinmaliydi . Hepsinin ayakları duz bassın

 5. Daha önce de söylediğim gibi Vedat hata veya panik yapmadığı takdirde bu sene bu atı çok zor geçerler…Belki seneye bu mesafelerde Emil Kurjak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir