Fikir İllüzyonu!

1937 yılından bu yana düzenlenmekte olan Çaldıran Koşusunda özellikle son dönemler Northern Dancer hattında gelen aygırların ağırlığı hissedilmekle birlikte, bu klasikte bugüne kadar Nureyev hattından kazanan olmamıştı ta ki 2020 yılına kadar…

Bununla birlikte 2011 yılında Kalimdor kazanırken kısrak babasının Nureyev oğlu Theatrical olduğunu görmekteyiz.

Aslında gelinen noktada İllüzyon’un baba hattına Nureyev mi? Yoksa Pivotal mı? demek lazım orası da ayrı bir değerlendirme konusudur. Nasıl ki Danehill hattı diyoruz, Danzig demiyoruz, Galileo hattı diyoruz, Sadler’s Wells demiyoruz, genellikle Pivotal da çok özel bir aygır olduğu için bahse konu baba hattını Pivotal olarak da değerlendirmek mümkün olabilir.

İllüzyon’un babası Kaneko’nun Şeker Remziye isimli yavrusu 2010 yılında Çaldıran Koşusunda ikinci olmuştu. Diğer taraftan söz konusu kısrağın sonraki yılda Dişi Tay Deneme’yi kazandığını görmekteyiz. Bu yıl da Luna Lovegood’un aynı klasiği kazandığını göz önüne alırsak aygırın Dişi Klasiklerinde kazanan yavru sayısının üçe ulaştığını görmekteyiz.

İllüzyon’un soy ağacı daha önce denenmiş bir eşleşmedir ve Mandarin ile Petrocelli gibi başarılı sonuçlar da vermeyi başarmıştır bu eşleşme modeli…

İllüzyon’un annesi Nikiniki, Sri Pekan kızı olup ülkemizdeki başarılı aygırlık yaşamından sonra kısrak babası olarak da bu aygırın yetiştiriciliğimize çok değerli katkılar yaptığını görmekteyiz.

İllüzyon

Nininiki’nin annesi Forested, koşan 11 tay vermişti ve bunlar içinde Shargar ve Amazing Love gibi yüksek kazançlı atlar üretmesinin dışında başka başarılı yavrulara da imza atmıştır. Dolayısıyla bu familyayı koşan ve kazanan bir familya olarak nitelendirebilmek mümkündür. Bahsettiğimiz isimlerden Shargar, G3 seviyesinde yarış kazanmayı başarmış bir attır ve Common Grounds’un oğludur.

O halde şöyle bir fikir İllüzyonu yapalım derim;

Kaneko’nun Grup 1 galibi yavrularından Temelhan’ın annesi Common Grounds kızıdır.

Kaneko’nun Grup 1 galibi yavrularından İllüzyon’un büyük annesi Forested isimli kısraktır. Forested’in en iyi yavrusu Common Grounds’dan olma Shargar’dır!

News Reporter

1 thought on “Fikir İllüzyonu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir