FINAL DANCE Dubai’de yine başarılı olamadı…

Dubai Yarış Karnavalı kapsamında ikinci yarışına 3 Şubat 2022 Cumartesi günü 80.000 Dolar ikramiyeli Vazirabad Handicap’ta çıkan Final Dance, 2400 metre çim pistte koşulan mücadeleyi jokeyi Ayhan Kurşun ile sekizinci olarak tamamladı.

6 Ocak 2023 Cuma günü 1600 metre kum pistte start aldığı G2 Al Maktoum Challenge Round 1’de de 16 safkan arasında 8’incilik elde eden safkan, böylelikle karnavaldaki ikinci yarışında da istediği sonucu elde edememiş oldu.News Reporter

22 thoughts on “FINAL DANCE Dubai’de yine başarılı olamadı…

 1. Final Dance, Sabırlı, Pan River, Ribella gibi son 200-300’de birkaç vites birden yükseltemeyen yani bitirici sprinti olmayan, gücü ile başarılı olan bir at. Gazi koşusunda dişi Secret Power’ın son 200’deki sprintine dahi karşılık veremedi. Kazandığı tüm yarışlarını sprint farkı ile değil güç farkı ile kazandı. Bu nedenle benim şahsi görüşüm bu at çim pistte uluslararası yarışlarda handikap koşu da olsa bitirici sprinti olmadığı için başarılı olamaz. Ben Arif Bey’in yerinde olsam Dubai’de uzun mesafeli kum yarışlarını tercih eder, sprint değil tempo yarışı yaptırırdım.

 2. Final Dance, son 200-300’de birkaç vites birden yükseltemeyen yani bitirici sprinti olmayan, gücü ile başarılı olan bir at. Gazi koşusunda dişi Secret Power’ın son 200’deki sprintine dahi karşılık veremedi. Kazandığı tüm yarışlarını sprint farkı ile değil güç farkı ile kazandı. Bu nedenle benim şahsi görüşüm bu at çim pistte uluslararası yarışlarda handikap koşu da olsa bitirici sprinti olmadığı için başarılı olamaz. Ben Arif Bey’in yerinde olsam Dubai’de uzun mesafeli kum yarışlarını tercih eder, sprint değil tempo yarışı yaptırırdım.

 3. Bu benim görüşüm kurtel bu sefer koşu seçimleri ile sınıfta kaldı. 1600 kum koşup atı üzüp sonra 2400 çim koşmak atın dengesini bozdu. Eğer Aegean Final ikinci koşuda da başarılı olursa bu tezim doğru çıkacaktır ki ilk yarışını çok güzel seçti yeni sahipleri safkanın.

  1. Grup yarış tercih etmediği sürece, Aegean final aynı gruplarda bence sürekli başarılı olabilir. Final günü G1 1800 m çim yarışa kayıt olursa sonuç Final Dance ile aynı olur. Her atın bir sınırı ve grubu vardır. Aegean Final’ın mevcut ekibi çok iyi yarış seçip başladı. Arif Bey ise elindeki her atı Secretariat ile Galileo karışımı sanıyor.

   1. Yani anlatmak istediğim aslında bu. Ocak şubat ayında dişimize göre rakipleri seçeriz, handikap koşu ile başlayıp Listed koşuda devam ederiz sonrasında alınan sonuçlara göre SuperSaturday veya Final gününde grup koşu koşarız ama anlamsız koşu tercihleri maalesef safkanlarımız çok kötü atlarmış gibi gösteriyor. Burgas GrandEkinoks WinRiverWin PanRiver GoddCurry gibi safkanlarımız grup koşularda tabela yaptı. Sabırlı Ribella WinRiverWin PanRiver gibi safkanlarımız yarış kazandı. Bunlar hep doğru koşu tercihleri yaptı ve başarı geldi. İlk önce planlamayı doğru yapalım başarı elbette gelir. Yurt dışında G2 hele hele G1 koşu kazanmak kolay olsaydı bunu her atçı yapardı zaten.

 4. Sanırım Ayhan kurşun FinalDance i FlihtLine ile karıştırdı yada öyle hayal etti virajdan önce kafayı alıp yarışta uzak çeker mi sandı ne sandı yada 90lı yıllarda Fuat Çakar taktiğinimi uygulamak istedi varsa anlayanınız bir açıklasın bu yarışı yarışı düzgün seçerler taktik sıfır taktiği iyi yapsalar yarış seçemezler bunlar nasıl profesyonel yazık onca yarışsevere zaten yeterince mağdur ediyorlar bari şuralarda azıcık sevindirin diyeceğim oda yok malesef

 5. bu atlar ülkemizde grup koşuyor değil mi?
  orada ne koştular?
  kaçıncı oldular?
  uyandınız mı uykudan?
  nerede o seyis arkadaşlar %10 izin parası vs isteyen biz olmaz isek sizde olmazsınız diyen arkadaşlar 🙂
  alın size yaptığınız iş.

 6. Bu kez “amasız, fakatsız” kötü koştu. Daha düzlüğün başında “Açılışında izdiham yaşanan mağazadaki yaşlı bir insan” gibi ezilmesi üzdü.

 7. Ayhan insiyatif alarak mı önde kaldı anlamış değilim dubai de son 800-900 de yürümek bizim atların yiyeceği nane değil ki sonuç ortada. Arkada olsak çok mu fark ederdi bence etmezdi ama stilinin dışında koşmak hem de bu rakiplere çok normal gelmedi. Sonuç olarak yerimizi bilelim gereksiz hayaller kurmayalım

 8. Dubaide yaris hayati boyunca yarış kazanamayacak atlar ile türkiyede milyonlar kazanıyorsunuz bu size yetmiyor anlaşılan illa yurt dışında koşacam diyorsunuz gidin Bulgaristan yunanistana orda koşun ülkemizin 100 handikapı üstü olan atlarinin bu kadar düşük seviyede olduğunu Türk halkının gözüne sokmayin bari

 9. Maalesef Final Dance in gucu bu kadar. Sonlarda hizlanamayan safkanlarin Dubai de basarili olma sansi yok. Daha fazla uzmeyin artik bu safkani.

 10. olmuyor başaramıyoruz… deneyelim ama şu bir gerçek atlarımızın stili maalesef yok… geçenlerde de paylaşmıştım ama gerçek şu ki türkiye de at koşmak kolaymış 2 3 git son virajda kazan orayı seyredince bunu görmemek elde değil grup 1 atımız final dance’ in bile stili yok… ahhlar vahlar ile duvarlara vurmadan antrenör jokeyleri irlanda”nın otlaklarına çıkartıp eğitim aldıralım en kısa sürede…

 11. Bir önceki Cosmic Kid yarışı sonrası Türk atçılığımım altyapı sorunu hakkında ağır bir eleştiri yapmıştım.İlk Dubaiye gidecek atlar belli olduğunda Farklı Analiz programında Enver Arslan söyle demişti. Bugün Arif beyle görüştüm. Bu sene ki hedefimiz, Dubai de son gün koşabilmek. Arif beyin elindeki veri neydi? Uyduruk bir Ankara Koşusu, ondan daha uyduruk bir Cumhurbaşkanlığı Koşusu. Vasat altı atların koştuğu vasat altı yarışlar. Biz bu yarışlara Grup 1 diyoruz. Ama normalde bu yarışlar dünya ölçeğinde handikap 14 yarışlar. Sahaya senede 200 tay getiren bir at sahibi, dünyadan bu kadar bihaber olabilir mi ? Hadi siz anlamıyorsunuz ? Dünyalar kadar para ödediğiniz ekibiniz ne iş yapar ? Bir tarafta Türkiye içinde bu kadar ekmek sağlayan, bu kadar katma değer yaratan, senede 200 tayı sahaya getiren bir at sahibini hala Asli üye yapmayan bir dinozor TJK yapılanması. Diğer tarafta bu kadar para harcayan ama doğru dürüst bir antrenör ya da eğitmen getirmeyen bir at sahibi. Neresinden tutsan olmuyor. Ha bu arada birde olsun olsun, atlarımız gitsinler diyenler var. Niye gitsinler ? Önce gidecek atların yetişeceği ortamı şartları nasıl sağlarız diye düşünmektense, çaba harcamaktansa, gitsinler. Geçmişte Win River Win, Ribella vs vs iyi koşmuştu. E ne oldu. doğru dürüst bir altyapı olmadığ için geçmişte kaldı. Galatasaray da UEFA kupası aldı. Ne oldu 23 senedir, yok birşey. Dünyadaki en yararlı eşya nedir diye sorsak topluma, herkesin farklı farklı cevapları olur. Kimisi çatal der, kimisi telefon der, kimisi buzdolabı der vsvs. Ben ayna derim. Çünkü hatanı, eksikliğini onun karşısında görme şansın olur. Umarım bu işe kafa yoranlar, yetki sahipleri, temelsiz palavralardan sıyrılıp ( Türk atçılığı dünyada ilk 10^da gibi ) , AYNANIN sadece foto-finişte kullanılan bir malzeme olmadığını , istenirse çok daha fazla yararları olduğunu kavrarlar ve süratle uygulamaya geçerler.

 12. Hangi ara koptu soyliyim ithalat şartnamesi,kumcu aygirlar,ahıra tikatilip iki ,uc idman hop yarış,doğallık kalmadı idman merkezi yok abuk subuk yarış tempolari,atlari para makinasi gorme şu yarış tempolarini antrenör ve joleylere birakmiycan bir limiti olmal.Daredevil,Super saver el kitabı aygir yanında diğer aygırlar içinde.

 13. Ayhan Kurşun atı mükemmel yönetmiş, iyi yer tutmuş ve olması gereken yerde sprint moduna geçmiş ama ne çare ki, altındaki at oranın atı değil.
  Hatta dikkat ederseniz o müthiş yönetime karşın atın hantal kalışına Ayhan Kurşun bile şaşkın kalmış. At sanki vites küçültmüş, neredeyse geri vitese takacakmış.
  Atımız sonuncu geldi ama Ayhan Kurşun o yönetimiyle gönlümüzün birincisi oldu.
  Bir kez daha şunu anladık, orada koşacak at kazanamasa bile Secret Power gibi sprinter at olmalı. Sprinter at değilse meydanda iş yapamaz.

 14. Onur Özelcanat Avrupa düzeyinde bir antrenör degil ancak egitimle , gelişimle hedef ve vizyon ile bunu başarabilir orasını bilemem. Reak Madrid, Chelsea, Manchestear City, Bayern Münich gibi dev kulüpler başarısızlıga asla tahammül etmezler tazminatına cartına curtuna bakmadan hocaya yol verirler. Kurtel eküriside bu Ülkenin sahada ekonomik olarak en büyügü ise hedef de Avrupa ise cezayı kesip Onur ve ekibine tşkr edip Avrupadan antrenör ithal edecekler aygır degil. Ya da ülkemizdeki Fatih Terim’i bulacak Bekiroglu ailesi sanki en yakın aday gibi. Nerede o eski eküriler Gülerce’ler, Atman’lar Kurt’lar, Eken’ler, Çakım’lar Kuyimciyan’lar say say bitmez. Bu ekürilerin kurucuları hayatta olsaydı ancak onlar başarabilirdi Avrupa işini. Neyse sabah sabah kötü adam enseyi karartan taraf ben olmayım sonra Atahan abi kızıyor bu iş öyle kolay degil diye:)

 15. Yabancı atlar bizi hep geçiyorlar devir boldpilot geçmişteki atlarıda geçtiler gelecekteki atlarına geçecekler bunlarla biz belki karayel gibi bir at çıkarsa baş ederiz araplarda tunca

 16. ayhanlık bir durum yok…2.27.35 bitti yarış en klas 2400 yarışımız olan gazi de bundan iyi derece sadece 3 kez çıkmış…atın gücü bu kadar üstüne bir de yanlış yarış seçimleri tuz biber ekti…ama siz yinede falanca binseydi kaldırıp kaldırıp atardıcılardansanız orası ayrı Allah selamet versin…

 17. Bızde egıtım denen bısey yok
  Okul actılar antrenor yetıstırecez dıye ne antrenoru hepsı ımza baska bısey yok atlar hapishane gıbı hayat yasıyor sabah 1 saat aksam yarım saat gun yuzu göruyor bakın dunyada butun hipodromiar sehır merkez dısında bızımkıler otobanı kenarında nerdeyse her yer tas yıgım bunlar hayvan doga ıster yesıllık ıster bu hayvanlarına psıkolojısı var seyıslere gelelım ıs bılmezler at dovenler bıle var arasında sorsan terbıye derler nereden buluyorsunuz derseniz aralarında bulundum oradan bılıyorum obur dunyada bu atlar cok sey soracak bu namussuzlara
  Bızde kısaca atıcılık esıttır para bakın amerikada pıst degısıklıgı olsun neredeyse atların cogu yatıstam cıkıyor dur bakayım bızım at kumda gıdecek mı diyen yok bızde 1 tane cıkıyor neden para hey gıdı hey bıde utanmadan Avrupa dubaı falan boz arjantin Uruguayın bıle cok gerısındeyız oranın ıyı atları amerıkaya gıdıp onemlı hıposromlarda yarıs kazanıyorlar
  Gelelım jokeylere ırad ortız bu adamı bızde ki jokeylere ızletın zıplamadan hoplamadan dünyaları kazanıyor ırad jokeyse bızdekıler ne dıye sorası gelıypr ınsanın

 18. yorumlara bakıyorum doğru yarış seçmek falan filan yav kardeşim herşey yetiştiricilikte. yetiştiricilkikte. yetiştiricilikte. final dance orjini güzel bir orjin. ama gel gör ki bizim ülkemizde yetiştiricilik yurt dışına göre amatör düzeyde. o yüzden yarışdan önceki yorumdada bahsetmiştim. bırak yarış kazanmayı bari tabela yapsa demiştim ama tabiki olmadı. artık gerçekleri görelim önce adam gibi at nasıl yetiştirilir onu öğrenmemiz lazım yoksa atını git dünyanın en iyi aygırı ile en iyi kısrağına çek sonuç değişmez. sen atı yetiştiremezsen sonra böyle gider yurt dışında rezil olur gelirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir