FINAL DANCE Şampi….

5 Haziran 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 çim pistte koşulan, son 10 yılda 3 Gazi Koşusu galibi veren ve bu nedenle Gazi Koşusu öncesi en ciddi provalardan biri olarak kabul edilen G2 Sait Akson koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu, Mozaik Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen ve Batuhan Ay’ın antrenörlüğünü yaptığı Final Dance (3y de Declaration Of War – Finnie Mac Cool, Giant’s Causeway) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Zala Bey (Agresivo) elde ederken, mücadeleden Sigoş (Toruk Macto) üçüncü, Satoshi (Paco Boy) dördüncü, Bold Sea Rover (Torok) ise beşinci olarak ayrıldı.

Final Dance (Halis Karataş)

Hedefe kilitlendi…

Kış sezonunu Dubai’de hazırlanarak geçiren ve ülkeye döndüğünde koştuğu ilk yarış olan A3 Preveze koşusunda bugünkü rakiplerinden Sigoş’a geçilerek ikinci olan ve sonrasında G1 Erkek Tay Deneme koşusunu kazanarak Gazi koşusunun favorileri arasına giren Final Dance, Derbi yolundaki son sınavından da başarıyla geçerek Kurtel ekürisinin bu yılki en şanslı tayı olduğunu gösterdi.

Aslanın Oğlu’nun 1 boy geç başladığı koşuda startla birlikte Captain Fantastic liderliği aldı. İkincilikte Judgment, dışında Final Dance ve Satoshi sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’e gelinirken Captain Fantastic liderliğini korurken ikinciliğe Final Dance girdi. Daha sonra Judgment ve Satoshi şeklinde 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Cantain Fantastic liderken ikinciliğe tekrar Judgment girdi. Daha sonra Final Dance sırası ile 800 ve 600 startları geride bırakılıp düzlüğe çıkıldı.

Son 400’de Captain Fantastic liderliğini korumaya çalışırken dışından gelen Final Dance 300’de liderliği aldı. Bu metrelerde dış kulvardan Zala Bey’in atakları görüldü. Son 200’de 2-3 boy farklı liderliğini koruyan Final Dance rakiplerinin tüm ataklarına rağmen 2,5 boy farkla ve 2’17″19’luk derecesi ile bu önemli koşuyu kazanmış oldu.News Reporter

14 thoughts on “FINAL DANCE Şampi….

 1. Bana göre yarış çok yavaş tempoda koşulduğu için Final Dance ETD’ye göre daha kötü koştu. Sırf bu nedenle Bold Sea Rover da ikinciliği kaybetti. Kurtel ekürisi Gazi’de yarışını tıpkı ETD’de olduğu gibi çok yüksek tempoya sokmalı, bunu yapmazlarsa kupayı riske atarlar (Secret Power dahi kazanabilir), yaparlar ise o zaman ilk iki sırayı kimseye kaptırmazlar, hatta Bold Pilot’un rekoru dahi kırılabilir.

  1. Yarış yüksek tempoda gitseydi Zalabey Sigoş ikili bitirirdi. Düşük tempoda gitmesini isteyen zaten kurtel ekürisi idi. Karataş bile tam istediğimiz tempolarda yarışı koştuk diyor yani yüksek tempoda atlarına güvenmiyorlar.

   1. ETD ve Sait Akson koşularının tempolarını bir karşılaştır ve Kurtel’lerin atlarının hangisinde daha rahat potaya girdiğine dikkat et derim. Kurtel’ler bu 2 koşuda her iki alternatifi de deneyip gördüler. Gerek Final Dance gerekse de Bold Sea Rover için yüksek temponun daha iyi olacağını anladılar ve Gazi taktiğinden emin oldular. Karataş’ın açıklaması tamamen rakiplerini ters köşeye yatırma taktiği … Final Dance en az 450-500 mt sprint atmalı, zira at anca sprinte başladıktan 300 mt sonra gerçek devrine ulaşabiliyor. Bu, birçoğunun düşündüğü gibi çimci olmamasından değil, çok uzun aksiyonlu ve ağırkanlı olmasından kaynaklanıyor.

 2. Secret Power Final Dance’ e 5 saniye fark attı. Kısrak Koşusundaki performansını tekrarlarsa Gazi Koşusunu kazanır.

 3. AZ AT KOŞUYO TEMPO YAVAŞ VİRAJ DÖNÜLÜRKEN LİDERLİĞİ AL ARKADA ZTN SPRİN ATAN Bİ ZALABEY VARDI OOO 4-5 BOY YAPTI FİNAL DANCE ŞAMPİYONNN DİMİ :))))
  GAZİDE 22 AT YÜKSEK TEMPO GİDİLİCEK GÖRÜCEZ ORDA FİNAL DANCE KAÇINCI OLUCAK …
  SECRET POWER ACIMAZ BUNLARA BİR TEK KAFAMDAKİ SORU İŞARETİ HARDMETT VE BURDAB SÖLÜYORUM RAGE OF WİND. KURTELERİN ATI FİNAL DANCEDEN DAHA İYİ KOŞAR …

 4. Final Dance Gaziyi kazanir mi kazanmaz mi bilemem. Ama bu atin cok ozel bir at oldugu kesin. Oncelikle cok gosterisli ve yakisikli bir at. Kumdaki performansi daha da iyi olabilir. Kurtel ekurisine tebrikler ve tesekkurler boyle bir safkani saha getirdikleri ve bizlere izlettirdikleri icin.

 5. Bu at bizim ülke için çok fazla…Ben ekurinin yerinde olsam atı Amerikaya götürürüm…Sanırım o yönde bir planlari da varmış zaten…Masaallah

 6. Yurt disina at falan gondermesin kimse bu ne ya arap temposuyla nereye kadar kendimiz yapar kendimiz iceriz.Ahmet disinda Gaziyi istiyen yok deniyor cocuk Sait Akson prova falan degil bak bakalim dene Final Dance 2.14 2.15 yapabilecekmi dene bir.

 7. yüksek tempolara çıkarlarsa Bold Sea Rover’ın da şansı var. Ama Akın’ın yarışı çok iyi takip etmesi gerekiyor. 8 at da bile neredeyse virajı sonuncu dönecekti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir