FINESSE’ten ikinci İnönü Zaferi…

29 Temmuz 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı İngiliz atlarına mahsus G2 İsmet İnönü Koşusunu, Salih Kaya’nın sahibi, K. Levent Kitapçı’nın yetiştiricisi ve Ümit Yayla’nın antrenörü olduğu Finesse (6y aa Luxor – Flying Saucer, Eagle Eyed), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

6 Safkanın start aldığı mücadeleye 3 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Finesse, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasında önce üçüncülüğe, ardından da Alaçatı Ağası’nın hemen dışına gelip onunla atbaşı bir şekilde ikinciliğe yerleşti. 800 startı geçilirken içindeki rakibinin bir boyun önünde ikinciliğe yerleşen klas safkan, 600’e gelindiğinde ise önde kaçan Hasafet’in yarım boy dışına kadar geldi.

Finesse son düzlüğü orta kulvardan az farkla ikinci döndü. 400 geçilirken Hasafet’e bir baş, bir boyun fark yaptı. 300’de fark 1.5 boya kadar çıktı. 200’den sonra temposunu hiç düşürmeyen safkan aynada farkı 2.5 boya çıkartarak 2’01”61’lik derecesi ile kazanırken, geçen sene Eylül ayındaki başarılı birinciliklerini hatırlatan güzel bir galibiyete imza attı.

2018’de de kazanmıştı…

Sezonu Long Runner’ın ardında elde ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu ikinciliği ile açan Finesse, ardından sentetik pistteki 19 Mayıs Koşusunda da çok iyi koşmuş ve mücadeleden bir kez daha ikincilikle ayrılmıştı. Kendisinden 2 yaş daha küçük olan rakibinin boyun farkla gerisinde bitirdiği bu yarışla nedenli formda olduğunu gösteren emektar safkan, geçen sene ikinci, 2018 yılında ise birinci olduğu bu önemli mücadeleyi, 1 yıl ara ile bir kez daha kazanmayı başararak kariyerindeki İsmet İnönü Kupalarını ikiledi…

Finesse (Selim Kaya)

Kuzey Kafkasyalı (Luxor) 30 Haziran 2019’dan 11 Haziran 2020 tarihine dek hiç start almamış, bu dönemin bir kısmını harada istirahat ederek, bir kısmını da Ankara Hipodromunda idman yaparak geçirmiş ve bu seneki ilk yarışına 11 Haziran’da çıkmıştı. Şartlı-4 seviyesindeki İzbırakan’ın ardında ikinci tamamlayan safkan, 17 gün sonra İstanbul’da KV-8 Fethi Atan Koşusuna katılmış ve 1600 metre mesafeli koşuyu çok rahat bir şekilde kazanarak, bir sonraki yarışının Grup seviyesinde bir koşu olacağının da Müjdesini vermişti.

Koşuda iyi start alamadı. İlk metrelerden itibaren de arkada ve bariyer dibinde kalıp istediği yeri tutamadı. Son virajı da Fearlaess Action ile beraber en geri döndü. 400 geçilirken pistin ortasında açılan kulvardan sprinte kalktı. Bugün için tecrübeli rakibini yakalamayı başaramadıysa da arkasında dörtlüye kolay üstünlük sağlayıp onları da kendi yanına yaklaştırmadı.

İsmet İnönü Koşusunun Son Virajı
News Reporter

2 thoughts on “FINESSE’ten ikinci İnönü Zaferi…

  1. Finesse müstesna bir at. At yarışı tarihimizin en iyi aylarından biri. Bold pilot pan river grand ekinoks gibi bu safkan da efsane bir yarış atidir. Böyle atlar keşke her zaman ülkemizde var olsa. Bunları izleme imkanı bulsak. Selim Kaya da şahsi görüşüm Türkiye üzerinde bir jokeydir ve bu piyasada yeri dolmayacak bir değerdir. Böyle zeka dolu at binen jokeylere çok ihtiyaç var. Böyle star atlara böyle dev jokeyler binecek ki atlar da değerini bulsun.

  2. Finesse hem padokta hemde yarışta harika bir görünüş sergiliyor. Sanki
    binicisi ile bütünleşiyor. Harika bir
    at. Sahipleride onun değerini biliyor.
    Türk atçılığının bunun gibi kıymetli kombinelere çok ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir