Flaş Gelişme! KAIZBERT yavrularına Grup yarışlar kapatıldı…

2019 yılının Aralık ayında 26 yaşındayken hayatını kaybeden Kaizbert ve aynı durumdaki benzeri aygırlarla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından alınan tavsiye niteliğindeki karar sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yavrularının 2022 yıldan itibaren tüm yarışlara girebilmesine izin verilen aygırlar, 2023 yılından itibaren bu haklarını bir kez daha kaybettiler.

2023 yılına girmeye az bir süre kala Danıştay Onuncu Daire Başkanlığı’nın yapılan itiraz sonucu aldığı bir kararla; 2022 Yılı At Yarışları Genel Hükümlerinin ‘Kısaltmalar ve Tanımlar’ başlıklı üçüncü maddesinin DHÖW başlıklı (b) bendinde yer alan ‘WAHO’ya kayıtlı Arap atları ve bunların WAHO’ya kayıtlı atlarla birleşmesi sonucu oluşan atlar ve bunların soyundan gelen atların koşabileceği koşuları’ ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermesi üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı bu karara uygun değişiklikleri yaptı ve 2023 Yılı Yarış Programındaki Grup koşulara Kaizbert ve benzer durumdaki aygırların yavrularının girmesi yasaklandı.

Görünen o ki Mahkemelerden gelecek yeni bir karara kadar söz konusu safkanlar ülkemizde koşulan Grup yarışlara katılamayacak.

Genel Hükümlerde bu konu ile ilgili yapılan değişiklikleri madde madde aşağıda bulabilirsiniz.

Arap atlarının katılabileceği koşular ait hükümler revize edilmiştir. (Madde-3/a,b,c ve Madde-5/ç)News Reporter

26 thoughts on “Flaş Gelişme! KAIZBERT yavrularına Grup yarışlar kapatıldı…

  1. Ne rahattı yok kardeşim.Bu kaizbert sahipleri hep haksız kazanç kazandılar.Bu kazibert yüzünden şahsen tanıdığım insanlar arap atçılığını bıraktılar.Devletin yetkililerini tebrik ederim

 1. Doğru bir karar olmuş Mehmet Çelik haksız zengin olmuştu kıyıcı denen at İngiliz Atından büyük

 2. Çocuk oyuncağına döndü bu iş…Karşı tarafta yarın öteki gün başka bir mahkemeden aksi karar çıkaracak, karşı taraf itiraz edecek falan…Arap atçılığında nereden nereyeeee…

 3. arap atları yarışları eskiden vardı (((deprem tansellere rağmen))) kanlar çok karıştı… keşke hiç yarışları olmasa diyeceğimiz pozisyona geldi… ne kaizbertmiş be… komple kapatın yarışlardan men edilsin… şimdi kaizbert yavrularına çeken sahipler mahkemede baş kaldırır bir şekilde yine yarışlara açılır… bi hipodromu onlara tahsis edin koşsunlar kaizbertler tiki tok kular wiking soyundan gelenler kendi aralarında…

 4. Aygır öldü kırma atların koştuğu yarışlar koysalardı bari Mukadamah,Amer bir ikide bu hattan aygir.oh mis..Ati koşan hududu geçti.

 5. Safkan arap atı profosörü değiliz ama yıllardır yarışları takip ederim şu bir gerçek ki KAIZBERT yavruları normal arap safkanlarından farklı kardeşim bu konuda diretmeyin.

 6. sanki diğerleri normal arap atıymış.gelde gülme.o zaman arap atçılığını yasaklayın da herkesin kafası netleşsin.

 7. Arap atı yarışçılığı bu kadar baskın olduğu müddetçe, İngiliz atı yarışçılığında yurt dışı yarışlarında nal toplamaya devam ederiz. Ayrıca Arap atı yarışları kaldırılırsa şaibelerde kökünden kazınmış olur. Sadece İngiliz atı yarışlarının olduğu, sadece sembolik Arap atı yarışlarının yapıldığı bir sisteme acilen geçilmeli.

 8. Maalesef çok geç alınmış bir karar. Mirhatla, Depremle, Şubatla, Kazizberti kıyaslamak da abesle iştigaldir. Bu saydıklarımdan geriye kalan bir tane bile yavrusu yoktur, olamazdı da hepsi de şaibeli şekilde ölüp gittiler ama Kaizbert öyle değil ki arkada tonla yavru bıraktı pedigrisi karman çorman tonla arap atı ortalıkta sap gibi kaldı. Halbuki en başından diretilip engellenecekti, şimdi iş işten geçmiş engel konuluyor, açık arttırmalarda yüzbinler ödeyen onlarca günahsız at sahibi de haksız yere mağdur edilmiş oluyor.

 9. kaç atı sakat bıraktılar. iyi oldu hak yerini buldu. grup koşamayınca kimse oğullarına da rağbet etmeyecek. kırsınlar dizlerini otursunlar. geriye dönük ikramiyeleri de ellerinden alınmadıklarına dua etsinler.

 10. Yillardır bu haksiz rekabet,sahalarda ne tay nede at bıraktı,birkaç kişiyi zengin ettiler bu sayede,arap atçılıgı bitme noktasina geldi kim uğraşsın bu saatten sonra alirım bi kaizbert geçerim, e geldi final.Bunu ön göremeyen yöneticiler ve ekranlardan ağzını açmayan insanlar,birçok insan safkan yetiştiricilerinin belini büktünüz.

 11. Kiyici ya gecilen at sahiplerine paralari geri verilsin, veya sertberk kiyici yi sakat sakat gecer.. Bu sene bir suru atci buna gore yaritirim yapti.. Bu maliyetler ne olacak..Ayrica en buyuk sacmalik acik yarisa katilamazlar kismi.. atin handikap ati veya en fazla KV yapiyorsa kaizberk ler le rekabet yap .. Acik yarisa gelince olmaz..Nereden tutsan elinde kalir kararlar..

 12. En iyisi kaizbert soyundan gelenlerin pedigrilerini iptal etmek.O zaman arap atçılığı bu virüsten kurtulur.Piyasada sağlam at bırakmadı bu ırk

 13. bence kaizbertlerin kazandıkları ikramiyeler de devletten tahsil edilmeli.. aslında en güzeli sene sene yarış sayısını azaltarak arap yarışçılığını bitirmek ama devletin elinde çok büyük yetiştirme haraları ve bundan kazandığı büyük paralar var, bakanlık buna izin vermez..

 14. tigem hatasından dönmüş, yoksa kimse tigemden atlara 2 milyon lira vermezdi. bence kaizbert yavruları 1-2 yıl ingilizlerle aşım yapsın, onlar da koşsun, o zaman arap mı inngiliz mi yoksa başka birşey mi, anlaşılır…

 15. Bu yıl g1 kzanan kaizbert yavruları çok sevindiler ama artık kv den baska kosacakları yarıs kalmadı sartları tamamen doldu kv delerde de her kosuya gırebilecekkerını sanmııorum yarıs sayıları ıyıce azalır gümbür gümbüre 50 bın asım ücreti istiyorlardı düsünem kaç kişi bu karardan sonra vaz gececek bakalım en güzeli kaızbertlere damızlık belgesi verilmiyçek damızlık belgesi alanlarda ıptal edılcek 5 yıl sonra kızbertler temizlenmiş olur

 16. Murat birol kayim genelkoordinatör Ykk yı yanlış yönlendirip KDK’nın tavsiye kararını uyguladı milleti perişan etti bu işte iş var

 17. Selam Herkese.
  TİGEM’in ithal ettiği yabancı Arap Aygır ve Kısrakların soyundan gelen şimdiye kadar 5000 ‘den fazla Arap atı var. Hatta Kaizbert’in baba tarafından 1-2 nesil önce aynı aygır soyundan gelen TİGEM’in Aygırı olan Batyskaf’ı da herkes biliyor. Yine de mesele insanlar en iyi en dayanıklı atı üretip yarış kazanmak olsa da TİGEM yapınca oluyor ama Özel sektör yapınca yarım kan /İngiliz diye ötekileştiriliyor. Herkes bilsin ki yabancı aygır ve kısraklardan olan taylar her yarışı koşacak bundan sonra bunun olması için bütün hukuki yasal haklar kullanılacaktır.Bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir