Fransa ve Kore’deki G1 Yarışları; Recoletos, London Town ve Moanin kazandı…

Birbirinden başarılı orta mesafe atlarını bir araya getiren G1 Prix du Moulin de Longchamp, 9 Eylül 2018 Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Son metrelere kadar seyir zevki yüksek bir birincilik mücadelesine sahne olan koşuda Sarl Darpat France’in sahibi olduğu, Carlos Laffon-Parias’ın antrene ettiği Recoletos (Whipper – Highphar, Highest Honor), jokey Olivier Peslier idaresinde 1’36”00’lık derecesiyle kazandı.

1600 metre çim pistteki G1 mücadelede bu yıl 3+ yaşlı 11 safkan start aldı. Kazanan Recoletos’un ardında ikinciliği Coolmore ekürisine ait Wind Chimes (Mastercraftsman) elde ederken, Expert Eye (Acclamation) üçüncü, Plumatic (Dubawi) ise dördüncü oldu.

Bu yıl Mayıs ayında G1 Prix d’Ispahan’dan zaferle ayrılan Recoletos, G1 Prix du Moulin de Longchamp ile birlikte ikinci G1 zaferine ulaştı. Son startı olan G1 Prix Jacques Le Marois’da sezonun formda dişi tayı Alpha Centauri’nin ardında ikinci olan 4 yaşındaki doru erkek safkan, toplamda ise kariyerinin 13’üncü yarışında 7’nci birinciliğine ulaştı. Jokey Olivier Peslier ise Desert Prince (1998) ve Goldikova’dan (2008) sonra 3’üncü kez bu önemli koşuda galibiyete uzanmış oldu.

Kore’de sezonun en önemli yarışları gerçekleştirildi

Her yıl karşılıklı olarak koşu düzenlediğimiz, Kore Yarışçılık Otoritesi (KRA) 9 Eylül 2018 Pazar günü ülke yarışçılığı adına sezonun en önemli gününe ev sahipliği yaptı. Dünya genelinden birçok at, jokey ve medya sorumlusunun bulunduğu ve 39.228 biletli yarışseverin katılım gösterdiği Seoul Hipodromu’nda gerçekleştirilen Keeneland sponsorluğundaki G1 Korea Cup ve G1 Korea Sprint günün en önemli iki yarışıydı.

1.000.000 Güney Kore Wonu (yaklaşık 5.6 Milyon TL) ikramiyeli G1 Korea Cup, 1800 metre kum pistte 3+ yaşlı 14 atın katılımıyla koşuldu. Toru Makiura’nın sahibi olduğu, Kazuya Makita’nın antrene ettiği London Town (Kane Hekilli – Fairy Banyan, Honour And Glory) jokey Yasunari Iwata idaresinde uzak farkla kazanma başarısı gösterdi.

Bu yıl üçüncüsü koşulan G1 Korea Cup’ı geçtiğimiz yıl da London Town kazanmıştı. Japonya’da yarış hayatını sürdüren 5 yaşındaki London safkan, 27’nci startında 8’inci birinciliğine ulaştı.


Öte yandan aynı gün koşulan 700.000 Güney Kore Wonu (yaklaşık 4 Milyon TL) ikramiyeli G1 Korea Sprint’te ise Yukio Baba’nın sahibi olduğu, Sei Ishizaka’nın antrene ettiği Moanin (Henny Hughes – Giggly, Distorted Humor), jokey Kanichiro Fujii idaresinde galibiyete uzandı.

Fight Hero’nun baş farkıyla önünde Korea Sprint’i kazanan Moanin, Korea Cup galibi London Town gibi yarış hayatını Japonya’da sürdürüyor. 6 yaşındaki Moanin’in 2016 yılında Japonya-Tokyo’da G1 February Stakes galibiyeti bulunuyor.

Kaynak: TJK

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.