Fransa Tay Denemelere GODOLPHIN imzası…

12 Mayıs 2019 Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda ülkemizdeki karşılığı Erkek ve Dişi Tay Deneme olan yılın ilk klasik koşuları G1 Poule d’Essai des Poulains ve G1 Poule d’Essai des Pouliches gerçekleştirildi. Bu iki önemli mücadeleye Godolphin Ekürisi’nin sahibi olduğu taylar damga vururken, ünlü eküri aynı zamanda 300’üncü Grup 1 galibiyetine imza attı.

G1 Poule d’Essai des Poulains’te No Needs Never ve Never No More’un koşudan çıkarılmasıyla birlikte 3 yaşlı 10 erkek tay start aldı. Son metrelerde iç kulvardan yaptığı atakları neticesinde koşunun favori ismi olan Persian King (Kingman – Pretty Please, Dylan Thomas), jokey Pierre Charles Boudot ile galibiyete uzandı.

Yağmurun etkisiyle ağırlaşan çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuda ikinciliği Shaman (Shamardal) elde ederken, San Donato (Lope De Vega) üçüncü, Graignes (Zoffany) ise dördüncü oldu.

Persian King

7 Ağustos günü Deauville’de katıldığı koşuda ikinci olarak kariyerine başlayıp ilk ve tek mağlubiyetini burada alan Persian King, akabinde katıldığı üst üste 5 yarıştan da galibiyetle ayrılmayı bildi. Ekim 2018’de İngiltere-Newmarket’te G3 koşuyu kazanırken, bu yılın 2000 Guineas galibi tayı Magna Grecia’yı da mağlup eden Persian King için bir sonraki muhtemel yarışın 2 Haziran günü koşulacak olan G1 Prix du Jockey Club (Fransız Derbisi) olması bekleniyor.

Babası Kingman’in ilk klasik koşu galibi yavrusu olan Persian King, antrenör Andre Fabre’nin de Siberian Express (1984), Soviet Star (1987), Vahorimix (2001), Clodovil (2003), Lope De Vega (2010) ve Make Believe’den (2015) sonra Fransa’da Erkek Tay Deneme’den zaferle ayrıldığı 7’inci tay oldu.

ParisLongchamp’te 3 yaşlı 10 dişi İngiliz tayını bir araya getiren G1 Poule d’Essai des Pouliches’te ise son metrelerde dış kulvardan ataklarını arttıran Godolphin Ekürisi’nin safkanı Castle Lady (Shamardal – Windsor County, Elusive Quality) jokey Mickael Barzalona idaresinde son sözü söyledi.

Kazanan Castle Lady’nin burun farkla gerisinde Commes (Le Havre) ikinci olurken, bu yılki ilk startını alan ve geçen sene Saint Cloud pistinde koşulan TJK Koşusu galibi East (Frankel) üçüncü, Imperial Charm (Dubawi) ise dördüncü oldu.

Castle Lady

2 yaşlı olarak start almayan ve 14 Mart 2019 tarihinde Chantilly’de katıldığı koşuyu kazanarak kariyerine başlayan Castle Lady, akabinde 14 Nisan’da ParisLongchamp’te G3 Prix de la Grotte’yi kazanarak 2’de 2 yapmıştı. Bu koşuya cezalı kaydı yapılan ve zaferle ayrılan Castle Lady, 3’te 3 ile geçilmezliğini sürdürmeyi başardı.

Henri-Alex Pantall’ın antrene ettiği Castle Lady için bir sonraki muhtemel yarışın 21 Haziran günü Royal Ascot festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan G1 Coronation Stakes olması bekleniyor.

Aynı gün Fransa-ParisLongchamp’te Arap atları için sezonun en önemli mücadelelerinden biri olan G1 Coupe D’Europe des Chevaux Arabes de koşuldu. 2000 metre çim pistteki koşuyu etkileyici düzlük sprintiyle Sheikh Abdullah Bin Khalifa Al Thani’nin sahibi olduğu, Alban De Mieulle’nin antrene ettiği Tayf (Amer – Djelmila, Manganate), jokey Olivier Peslier idaresinde kazandı. Ağustos 2017’de İngiltere-Goodwood’da ilk G1 zaferine ulaşan 7 yaşındaki Tayf, bu galibiyetle birlikte ikinci G1 galibiyetini de hanesine yazdırmış oldu.

 

Kaynak: www.tjk.org 

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir