G1 galibi 2 Safkan yarış hayatlarını noktaladı…

Yarış pistlerinin G1 galibi başarılı isimleri Kuzey Kafkasyalı ve Uğurbey, geçtiğimiz hafta içerisinde yarış kariyerlerini noktaladılar.

G1 Haliç ve G1 Avrasya Koşuları galibi olan Onur Dibaz’a ait Kuzey Kafkasyalı, 19 Haziran 2022 Pazar günü İstanbul’da koştuğu Kv-8 Şadi Eliyeşil Koşusu beşinciliği sonrası sahibi ve antrenörünün kararı ile emekliye ayrılırken, Uğurbey ise 18 Haziran 2022 Cumartesi günü Ankara’da koştuğu Kv-8 Sahil Güvenlik Komutanlığı Koşusunda sakatlanarak yarış hayatını noktaladı.

Bundan sonraki süreçte haraya alınarak aygırlık kariyerlerine başlayacakları öğrenilen her iki safkana da yeni yaşamlarında başarılar diliyoruz.News Reporter

8 thoughts on “G1 galibi 2 Safkan yarış hayatlarını noktaladı…

 1. Şöyle demişsiniz : “arıza göstererek yarış hayatını noktaladı.”
  Arıza gösterdi tabirine sonuna kadar karşıyım. Çok insanlık dışı buluyorum. Bu bir canlı, ve arıza göstermez, sakatlanır. Sakatlanma sözcüğünü sevmiyor sektör, biliyorum, o zaman farklı bir tabir kullanalım, “sağlık sorunu yaşadı” vs diyelim. Canlılar için, objeleri niteleyen ifadeler kullanmak, çok sevdiğimiz atları objeleştirmektir. Kesinlikle yanlıştır. Motor bozulur, tamir edersin, canlı sakatlanır, usta ellerde iyileşir.
  Ancak şunu da unutmayalım ki, çoğu kişi sakatlanmayı Türkçe’mizde yanlış kullanır. Dilimiz bu konuda ne kadar zengin olsa da, o sözcükler kabalıkmış ya da kötü sözcüklermiş gibi düşünülüp, “sakat” denir. Oysa “sakatlanma” sözcüğü iyileşebilir bir durumu ifade eder, “engelli” sözcüğü iyileşemez bir durumu ifade eder ve gerçekten üzücü olan bu durumdur.
  Burada Uğurbey isimli safkan kesin olarak sakatlanmıştır, hatta binicisi Halis Karataş gibi usta bir jokey olmasa belki uyutulacak kadar kötü bir sakatlık yaşamış olan safkan, jokeyinin insiyatif alıp durdurması sonucu uyutulmamıştır ve umuyorum ki ileride aygır olarak hayatına devam edecek.
  Yarın öbür gün arabanız arızalanırsa veterinere götürmeyin mesela, tamir edemez çünkü.

 2. Aynı şekilde atın üstündeki Jokeye Pilot
  şeklinde hitab etmeleri gibi…, bu insanlar bir canlının üstüne biniyor, bir
  makinanın değil. Biraz olsun insancıl olun.

 3. Burcu hanım ve savaş bey.
  Fikir ve düşüncelerinizde HAKLISINIZ…
  Her iş ortam ve TERİM gereği KULLANILAN ifadeler vardır….
  Bunu anlatmaya yada saymaya gerek yok,, çünkü anlat anlat bitmez….
  ATÇILIK DİLİNDE (Tabirinde) Kullanılan çok deyimler var….
  Hasbünallahü haberi yayınlayan,,,
  ATÇILIK TABİRİ ve USLUBU KULLANMIŞ….
  AMA TEKRARLIYORUM,,,SİZLERDE HAKLISINIZ……
  Şu bir Gerçek ki,, 2 at sahadan silindi,,
  Bu aylardan ekmek yiyen arkadaşlar acaba kaç yıl sonra böyle bir ATlara denk gelecek…. Bu 2 atın ekipleri emektarları Gelir kaynağı olan şanslı ATları kaybetmişler,,, sizler YAZILAN Bir Kelimenin TELAFİSİNİ Arıyorsunuz….AFFINIZA SIĞINARAK YORUMLADIM

 4. Yaptığınız değişiklik için çok teşekkür ederim Atahan Bey, ellerinize sağlık.
  Savaş Bey, çok haklısınız. Elbirliği ile bu gibi ifadeleri değiştirebiliriz bence, denemeye değer.

 5. Bence her iki safkanda bu yarışları koşmamalıydı sağlıklı bir Uğurbey ve Kuzey kafkasyalının koşacağı yarışlar bunlar değildi normal şartlarda Kuzey Kafkasyalı Haliç koşusunu koşar Uğurbey Arjantin kulüp koşusunu koşardı ……Aygırlık hayatlarında her iki safkanada başarılar diliyorum.

 6. Sayın Boncuk, zaten kötü niyetli bir eleştiri değildi, bu gibi yerleşik tabirlerin değişmesini çok istediğim için iyi niyetli bir yorum yaptım.
  Öte yandan bu safkanların sahalardan ayrılmasıyla elbette ekipleri büyük üzüntü yaşamışlardır. Böyle güzel atların aygır olarak ülkemize kazandırılmış olması bu haberin tek güzel tarafı zaten. Ben iyi tarafından bakıp, tedavi edilemeyecek bir durumları yok, sadece yarış kariyerleri sona erdi şeklinde olaya bakmayı tercih ediyorum. Her iki ekibe de geçmiş olsun dileklerimi bu vesileyle iletmiş olayım. Umarım en kısa zamanda bu güzel atları aratmayacak yeni atlarla yollarına devam ederler.

 7. Bir kelime, mi
  William Shakespeare’in tirat, ındaki Mıh gibi.
  O kelime atın nalının çivisi.
  Teşekkürler Burcu hanım.
  Saygılar.

 8. Burcu hanım hassasiyetleri güzel dile getirmiş. Teşekkürler.

  Tam olarak buna ekleme olamayacak.

  Atin ayaği kırılınca pistte perde çekip içeride “at uyutuluyor” şekilde soyleniliyor. Atin ayaği kırılıyor neden tedavi ettirilmiyor. Uyutuluyor o bir hikaye bildiğin. Öldürüyorsun. Bir şekilde cinayet işleniyor. Tedavi edin. TJK parası mi yok? Neymiş koşamazmiş. Koşmasin abi. Sizin at sevginiz koşana koşuyor olana kadar mı? Ölene kadar besleyeceksin. Yapacak bir şey yok. Yalansa yalan diyin. Hadi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.