G1 galibi başarılı safkan aygırlığa ayrıldı…

Kariyerinde G1 Byerley Turk Koşusu başta olmak üzere G2 Anadolu (3 kez), G2 Marmara (2 kez), A3 Prens Halim Sait ve G3 Mimar Sinan birincilikleri bulunan 19 yarış galibi ve 6.6 Milyon lira kazanç sahibi Sharpa (Kurtiniadis – Sinara, Sri Pekan) emekliye ayrıldı…

Safkanın sahibi Seydi Akyıldırım Yarış Dergisi’ne yaptığı açıklamada ‘yaşadığı bazı sıkıntılar nedeniyle Sharpa’nın yarış kariyerini sonlandırdıklarını ve kendi çiftliğine götürdüğü 7 yaşındaki safkanın 2023 yılından itibaren aygırlık kariyerine başlayacağını’ söyledi.

Sharpa (Ahmet Çelik)

KURTINIADIS temsilcisi… 

Sharpa’nın babası Kurtiniadis (Mujahid (Usa) – Fiddler`S Moll (Ire)), çok başarılı bir yarış kariyerinden sonra aygırlık yaşamında ne yazık ki çok kısa bir süre hizmet verebilmiştir. Aygırlık performansına baktığımızda bu duruma hayıflanmamak elde değildir.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 85 koşan 48 kazanan temsilcisi olan Kurtiniadis’in ön plana çıkan yavrularına göz attığımızda Sharpa dışında Touch The Wolf’u ilk olarak zikretmek mümkün. Üç kez G1 galibiyeti olan ve aygırlığa ayrılan Touch The Wolf dışında, G1 plasesi yapan Curtaralo, KV‘li yarışlarda kazanmayı başaran Queen Of Proti, As De Coeur, Big Dadaş, Mariage gibi başarılı temsilcileri de sıralayabiliriz.

Kurtiniadis’in bu başarılı yavrularına göz attığımızda farklı hatlara mensup kısrak babaları ile başarı gösterdiğini görebiliriz. Yine bunlardan üçünün Native Dancer hattından gelen isimler oluşu da dikkat çekici kuşkusuz… Ayrıca Touch The Wolf ve Curtaralo da anne soy ağaçlarında iki tam kardeş aygırın varlığı da dikkat çekici. Kurtiniadis aygırlığa devam edebilseydi, bence iyi yavrular verebilecek kapasite de bir aygırdı, kısmet diyelim.

Yurt dışından foal gelen Kurtiniadis’in annesi, aralarında Spectrum, Fastnet Rock, Duke Of Marmalade gibi yurt dışında aşım yapan birçok ünlü aygırı da ziyaret etmesine karşın bir Kurtiniadis üretemedi. Yine de bu anneden gelen dişilerin yavrularında Kurtiniadis’ten dolayı bir potansiyel olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bunlardan Fastnet Rock temsilcisinin annelik performansını bende merak ediyorum doğrusu…

Kurtiniadis (Mujahid (Usa) – Fiddler`S Moll (Ire))

Annesi SRİ PEKAN kızı…

Sharpa’nın annesi Dinara’nın ilk start alan yavrusu Akyıldırım olmuştur ve Cuvee temsilcisi bu safkan üçü Kv-8, Kv-7 ve Kv-6 olmak üzere 5 yarış kazanmıştır. İkinci yavrusu Sharpa olan kısrağın sonraki yavrularından Influencer (Dr Fong) ise 6 yarış galibidir.

Sharpa’nın annesi Dinara bir Sri Pekan kızıdır. Yurt dışında ve ülkemizde başarılı bir yarış kariyeri olan Sri Pekan, kısrak babası olarak da önemli başarılara imza atmıştır.

Sri PekanNews Reporter

3 thoughts on “G1 galibi başarılı safkan aygırlığa ayrıldı…

  1. Sharpa çok sevdiğim bir at, bu habere çok sevindim, daha fazla üzülmesine gönlüm razı değildi. Umarım çok güzel taylarını izleriz ve ismi sahalarda aygır olarak devam eder. Özleyeceğiz elbette…

  2. sahada kalmadan (!) haraya gir(ebil)mesine çok sevindim,

    ÇOK BÜYÜK DEĞER,
    tayını alan kazançlı çıkar,
    çok iyi kısrak babası da olur,
    KAĞIT SÜPER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.