G1 Saudi Cup’ı EMBLEM ROAD kazandı

2020 yılından bu yana Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki King Abdulaziz Hipodromunda gerçekleştirilen ve bu yıl ilk kez G1 statüsünde koşulan Dünyanın en pahalı yarışı The Saudi Cup’ı, Prince Saud bin Salman Abdulaziz’in sahibi olduğu ve Mitab Almulawah’ın antrene ettiği, yarış hayatı boyunca başka hiçbir ülkede start almamış olan Emblem Road (Quality Road – Venturini, Bernardini) jokeyi Wigberto S. Ramos ile 1’50”52’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Emblem Road

1800 metre kum pistte düzenlenen 10 Milyon Dolar birincilik ve 20 Milyon Dolar toplam ikramiyeli koşuda ikinciliği Country Grammer (Tonalist) elde ederken, mücadeleden Midnight Bourbon (Tiznow) üçüncü, kazanan Emblem Road’un ahırdaşı Making Miracles (Pivotal) dördüncü ve Aero Trem (Shanghai Bobby) ise beşinci olarak ayrıldı.

Wigberto S. Ramos

Suudi Arabistan’da antrene edilen 4 yaşındaki Emblem Road, G1 Saudi Cup zaferiyle birlikte kariyerinin 9’uncu startında 7’inci birinciliğine ulaştı.

Koşu sonrası jokey Ramos yaptığı açıklamada Halen inanamıyorum. Çok iyi atları geride bıraktık. Dubai World Cup’da koşabileceğimize inanıyorum. Öyle bir atımız var.” dedi.

Christophe Lemaire güne damga vurdu…

Christophe Lemaire

Saudi Cup’ın yanı sıra aynı gün King Abdulaziz Hipodromunda birçok önemli koşu gerçekleştirildi. Güne damga vuran isim ise 4 Grup yarış kazanan jokey Christophe Lemaire oldu.

Japonya’da antrene edilen atlardan Authority (Orfevre – Rosalind, Symboli Kris S) ile 2000 metre çim pistteki G3 Neom Turf Cup’ı, Songline (Kizuna – Luminous Parade,  Symboli Kris S) ile G3 1351 Turf Sprint’i, Stay Foolish (Stay Gold – Kauai Lane, King Kamehameha) ile G3 Red Sea Turf Handicap’ı ve Dancing Prince (Pas de Trois – Little Blessing, Bubble Gum Fellow) ile G3 Riyadh Dirt Sprint’i kazanan Lemaire yaptığı açıklamada atlarının bugün çok iyi koştuğunu belirtirken unutulmaz bir gün geçirdiğini dile getirdi.

Riyad’da günün diğer önemli koşularından olan, 2 Milyon Dolar ile dünyanın en yüksek ikramiyeli Arap atı yarışlarından G2 Obaiya Arabian Classic’te ise seyir zevki yüksek bir birincilik mücadelesi yaşandı. Koşuyu son metrelerdeki atakları neticesinde Olivier Peslier ile start alan Hadi de Carrere (Nieshan – Viki de Carrere, Dormane) kazandı.

Günün bir başka Grup yarışı olan G3 Saudi Derby’de ise Flavien Prat ile start alan ve günün önemli favorilerinden olan Pinehurst (Twirling Candy – Giant Win, Giant’s Causeway) zor da olsa birinciliğe ulaşan isim oldu.News Reporter

4 thoughts on “G1 Saudi Cup’ı EMBLEM ROAD kazandı

    1. Kazanan atın Babadan kardeşi klimt bizde aygırlar yapacak peki bir 10 yıl sonra bizim burada koşacak atımız olacak mı dersek cevap çok basit kesinlikle hayır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir