G3 koşuda maidene veda..!

27 Eylül 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Prof.Dr.Kenan Binak Koşusunu, Ahmet Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu İllüzyon (2y dd Kaneko – Nikiniki, Sri Pekan), jokeyi Furkan Yüksel ile kazandı.

12 tayın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan İllüzyon, ilk 200 metre içerisinde grubun en gerisine düştü ve 1000, 800 ve 600 direklerini aynı şekilde geçip son düzlüğe de önündeki tayın 4 boy gerisinde sonuncu olarak çıktı.

400 direği geçilirken pistin ortasından kendine bir kulvar açılmasını bekleyen tay hala at geçmemiş durumdaydı. Furkan Yüksel son 300’de beklemekten vazgeçti ve pistin en dışına çıkıp sprintine başladı. 200 geçildiğinde 6 rakibini geçmişti bile… Son 100’de ise önünde hiçbir rakibi kalmamıştı. Bu metreden sonra farkı açmaya başlayan İllüzyon, yumuşak pistte gerçekleştirdiği 1’25”11’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği önceki yarışlarının aksine bu defa önde giden Angel Of Love (Yonaguska) elde ederken, mücadeleden Light Of Darkness (Red Rocks) üçüncü, Macau (Yonaguska) dördüncü, Laetita (Native Khan) ise beşinci olarak ayrıldı.

İllüzyon (Furkan Yüksel)

Maiden’dan Grup yarışta çıktı…

Yarış kariyerine 23 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’da katlığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan İllüzyon, viraj üzerinde faullere maruz kaldığı, son düzlükte ise jokeyinin kamçısını düşürdüğü mücadeleyi beşinci olarak tamamlarken otoritelerin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Nitekim 2 hafta sonra bu defa değişen jokeyi ile piste çıktığı Maiden mücadeleye ikinci favori olarak çıktı. Bu koşuda önceki yarışının aksine startla birlikte ön tarafa sarkan ve son düzlüğe ikinci olarak çıkan tay, stili dışı koştuğu bu yarışı da dördüncü olarak tamamlayabildi.

Dikkat çeken eşkaline ve ilk iki yarışında ilgiyi üzerine toplayan bir tay olmasına rağmen performans olarak beklentilerin altında kalınca Kenan Binak Koşusunda otoriteler ve yarışseverler tarafından çok fazla şans verilmeyen İllüzyon, çabukluk yapamadığı için 1 startın kendisine avantaj yerine dezavantaj yarattığı koşuda ister istemez grubun çok gerisinde beklemek zorunda kalsa da, son düzlüğün özellikle 300’ünden finişe kadar olan mesafede adeta kanatlanarak kariyerinin ilk birinciliğini elde ederek maidene Grup koşuda veda etmeyi başardı.

 

İllüzyon (Furkan Yüksel)
News Reporter

7 thoughts on “G3 koşuda maidene veda..!

 1. Mandarin ve Petrocelli ile tam kardeş. Mandarin baş kısrak olabilecek potansiyelde çok iyi bir kısraktı, sakatlandı. Aynı ablası gibi müthiş bir eşgale sahip. Yaş aldıkça daha da iyi olacak. 2 3 haftada bile değişim gösterebiliyor taylar. Ortalama bir yarışsever için çok büyük sürpriz kağıt üstünde ama kağıdı ve özellikle ilk yarışı çok şey vaad ediyordu. Bir de yarışın temposu ıslak piste göre çok fazlaydı. O detayı da atlamamak gerekir.

  1. haklı olabilirsiniz tabi ki, zaten salya sonuçlarından bir şey çıkmaz ise bu söylediklerinize orijin vs. daha bir çok katkı yapılabilir ancak süprizin de bir seviyesi vardır, bu anormal.

 2. Bundan sonraki yarışını göreceğiz
  Bakalım ozaman tabela yapamazsa
  Otoriteler işte starta kaldı önü kapandı
  Aralarda sıkıştı jokeyi hücumda
  Geç kaldı diye bahane bulacaklar
  Buraya yazdım

  1. ortalama yarışseveriz biz, anlamayız daha çok miramisten. Ben ne orijinler gördüm, maiden dan çıkmadı.

 3. Sadece istanbul yarışlarına altılı ganyan oynarım yakalama oranım yüzde 95 türkiyede foto maç ve fanatik yorum yaptığı sürece altılı yakala şansınız 0 yakalasanızda vereceği simitçi parası 76 lirayla gelen at üllüzyon youtu.be, da yaptığı galop duruyor bir bakmanızı tavsiye ederim

  1. “yakalama oranım yüzde 95” gerçekten hiç güleceğim yoktu akşam akşam, Allah razı olsun sizden, bayağı hikaye duydum da bu atyrarışında böylesi ilk, inşallah yükselir yüzdeniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir