Gazi ikincisi QUALIZTO Mimar Sinan’da olmayacak!

Yılın en başarılı 3 yaşlı taylarından biri olan Sait Akson Koşusu galibi ve Gazi Koşusu ikincisi klas tay Qualizto’nun kayıtlı olduğu G3 Mimar Sinan Koşusunda start almayacak…

6 Ağustos 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak 2200 metre çim pistteki mücadelede Gazi Koşusu sonrası ilk kez piste çıkması beklenen Torok temsilcisinin, yaşadığı bir sorun nedeniyle bu koşuda koşmayacağı ve tedavi edilmek üzere geri alındığı bilgisi öğrenildi.

News Reporter

7 thoughts on “Gazi ikincisi QUALIZTO Mimar Sinan’da olmayacak!

  1. Gazi kosusu bu sekliyle kosulmaya devam ederse daha cok bu sekilde safkan kaybederiz. Tekrar soyluyorum Gazi Kosusu en fazla 10-12 tay ile kosulmali. Gercekten hak edenler kosabilmeli ayni Kentucky Derby’de oldugu gibi. Bir diger sorun Emil Kurjak in sahibinin de belirttigi gibi Gazi sonrasi 3 yaslilar icin orta mesafe gurup yarislarinin olmamasi. Bunun da mutlaka gozden gecirilmesi lazim.

  2. Şaşırttı mı? Hayır. Hatırlarsınız yazmıştım, son düzlükte yediği 13 kamçı belki Gazi ikinciliği getirdi ama ondan çok şey götürdü. İşte bunun için tüm iyi atlar Halis’e, Gökhan’a gidiyor. Atın canını çıkardı Ayhan o gün ve ceza bile almadı ama en büyük cezayı at çekiyor. Çok kaliteli bir tay, bence jenerasyonun en iyisi, umarım sorunu ciddi değildir.

  3. Haziranda degil temmuzda koşulsun yada dahada ileri atılabilir gazı son 10 yılda sağlam çıkan bı Burgaz birde blaze to victory var hatırladığım gerisi hep sakatlandı illa 20 at koşmakta zorunda değil sağlam ve gerçekten hakeden 10 at olsun yetiyor

  4. Atların yaşadığı sorunlar açık ve net yazılmalı, yarışseverle şeffaf bir şekilde paylaşılmalı. Nasıl ki transfermarkt sitesinde futbolcuların sakatlık geçmişi yer alıyor benzer uygulama atlar için de yapılmalı. Ufak bir sorun deniyor atın tendon olduğu veya başka bir sicci sakatlığı olduğu anlaşılıyor yarış hayatı sona eriyor. Hep bazı şeyler gizli kapaklı, şifreli, yaratılan gizem havası bir türlü bitmedi gitti. Bazı atların gaziden yıpranarak çıktığı doğru ancak düzenli idmanda olan ve yarıştan 1 ay sonra bu yarışa kaydı yapılmış bir at için Gazi koştu bu yüzden böyle oldu demek bence doğru bir yaklaşım değil. Her sakatlığı da Gazi’ye bağlamamak lazım. Gazi’de yıpranmasın denilerek koşulmayan nice taylar da sakatlandı gitti, Lion Victory Gazi favorilerinden biriydi aylar önce yarış içinde yaşadığı talihsizlikle uyutulmak zorunda kalındı, bu işin doğasında olan şeyler bunlar, ha at gazi koşulduktan hemen sonra topallar veya birkaç gün sonra rahatsızlanır yarış hayatı biter yada idmandan çekilir o zaman eyvallah.

  5. Gazi koşusunu apar topar. Hemen Haziran ‘ da kosulmasinin ne önemi var. Gazi koşunu kazanan at Avrupa’da başka bir koşuya vizesi mi çıkıyor? Yarış sever tatile gider. Hipodrum boş olur diye mi korkuluyor? Temmuz sonunda yapsan nasıl olur? Bizim bilmedigimiz bir şey mi var? Nisan ortası sezon açiliyor. Bu tip atlar kişi istanbul’ da dinlenerek geçiriyor
    2 aylık hazırlanma yüklenme süreci kısa geliyor. At sahibi olaya şöyle bakıyor galiba. Benim at Gazi koşusunu kazansın isterse sakatlansin önemli değil. Koşu bildiğin kıyma makinesi. Yarış takvimi kötü. Eylül de koştur. Bir de anlamadığım şu hep sınıf koşular uzun mesafeli koşular. Elinde kısa ve orta mesafeli atların varsa sınıf koşu adedi az. Kısa ve orta mesafeli yarışlara önem neden verilmez. Oysaki hız at yarisinda seyir açisindan en önemli durumdur. Kenter vaziyetteki koşulari kimse izlemek istemez. Kısa ve orta mesafeli koşular zevk bakımından daha heyecanli. Daha fazla at kazanira girerken. Uzun mesafeli yarışlarda son metrelere 2 at birlikte anca gorebiliyor. Bu da seyir kalitesini düşüruyor.

    1. Hakikaten bu işi bir siz biliyorsunuz gazi haziran da koşulsa ne olur ağustosta koşulsa ne olur Amerikanlar bilmiyor mayıs başı, İngilizler bilmiyor haziran başı, Fransızlar bilmiyor haziran ortası koşuyorlar. At yetiştirmeyi bilmiyoruz at koşmayı bilmiyoruz demiyorsunuz da yok koşan at sayısı çok,yok koşu erken koşuluyor gibi saçma saçma bahanelere sığınıyorsunuz.Bizim kadar derbide start alan atlarda derbi öncesi bu kadar çok sayıda koşan at var mı adamların derbi hedefleyen atlarının derbi 3.,4.,5. koşusu maksimum bizimkiler maşallah haftada bir koşu koşarak gaziye hazırlanıyorlar.Win and in gibi koşuya katılmak için hedef koşular belirlenmesini talep edersiniz anlarım hakikaten handikap puanı kadar saçma bir sistem olamaz derbiye katılma kıstası olarak saygılarımla

  6. Atamız adına düzenlenen koşuya katılmak bile bir gurur ama gerçekten Gazi için maximum at sayısı 16’da kalmalı yoksa çok fazla safkan yarış hayatı erken bitiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir