Gazi’de Jokey performansları…

25 Haziran 2023 Pazar günü koşulacak 97.Gazi Koşusunda at binecek jokeylerden sadece dördü bu büyük koşuyu daha önce kazanabilmiş!

Halis Karataş, Sadettin Boyraz, Gökhan Kocakaya ve Özcan Yıldırım bu sene Gazi Koşusunda at binecek jokeyler içerisinde daha önce en büyük kupayı havaya kaldırmayı başarmış dört isim…

Cezası nedeniyle bu sene Derbi’de at binemeyecek olan Ahmet Çelik ise 2015-2021 yılları arasında koşulan tüm koşuları kazanarak büyük bir başarıya imza attı ve adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdırdı. Renk, Graystorm, Piano Sonata, Hep Beraber, The Last Romance, Call To Victory ve Burgas ile üst üste 7 yıl Gazi Koşusu kazanan başarılı jokey şayet bu sene at binebilseydi, Aracı Ekürisine ait Native Power isimli safkanla sekizinci kez kazanmak için mücadele verecekti.

Halis Karataş için Ahmet Çeliki yakalama fırsatı!

İlk Gazi zaferini 1996 yılında Bold Pilot ile yaşayan ve gerçekleştirdikleri 2’26”22’lik derece Gazi Koşusu tarihinde bugüne dek elde edilmiş en iyi derece olan Halis Karataş, daha sonra Popular Demand, Hızel Beyi, Anatoly, Matador Yaşar ve Blaze To Win ile 5 kez daha bu önemli koşuyu kazanarak toplam 6 birinciliğe ulaştı. 97.Gazi Koşusunda Ercan Ekürisine ait Anadolu Koparan isimli taya binecek olan ünlü jokey, bu seneki koşuyu kazanması durumunda Ahmet Çelik ile eşit sayıya ulaşacak.

Usta jokey Sadettin Boyraz kariyeri boyunca Gazi Koşusu zaferini 2 kez yaşadı. 2000 yılında Caprice ile ilk birinciliğini elde eden Boyraz, son olarak 2008 yılında Pan River ile Derbi’de finiş çizgisini en önde geçti. Tempo yarışlarının en iyilerinden biri olarak bilinen tecrübeli jokey, bu seneki koşuda Göktürk Ekürisine ait Poyri isimli safkana binecek.

Bu yıl at binecek jokeyler içerisinde daha önce Gazi Koşusunu kazanmış diğer iki jokey ise Gökhan Kocakaya ve Özcan Yıldırım…

Her iki jokey de kariyerinde bu mutluluğu sadece birer kere yaşadılar. 2009 yılında Miramis ile kazanan son 4 yılın şampiyon jokeyi Gökhan Kocakaya, 97.Gazi Koşusunda Kurtel Ekürisine ait Cosmic Kid ile piste çıkacak. Son Gazi Koşusunu Secret Power ile kazanan Özcan Yıldırım ise bu sene Kurtel Ekürisine ait Lord Of Pelennor ile piste çıkacak.

News Reporter

2 thoughts on “Gazi’de Jokey performansları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir