GAZİ’ye Doğru-1

GAZİ’YE DOĞRU-1

Uzun İnce Bir Yol…

Reşat Köstem

Yıllar, yıllar önce…

Bu kadar da abartmaya gerek yok, çoğunuz anımsıyorsunuzdur. Tam on dört yıl (2006) öncesine kadar, İstanbul Yarış Sezonu kasım ayı başlarında biter; yeni sezon da nisan ayı ortalarında serbest handikap ile başlardı. Ankara Hipodromu’nun kapandığı yıldan sonra (1980) İstanbul Sezonunun açılışıyla, daha doğrusu serbest handikapla birlikte Gazi Koşusu konuşmaya başlardık.

O dönemlerde, üç yaşlılara bu kadar çok açık (grup) ve kısa vadeli koşu yoktu. Gazi’nin “erken favorileri” tay deneme koşularına kadar pek de ortalıkta gözükmezlerdi.

Serbest handikapta, performansa göre puan verildiği için, ağır kilo taşıyacak taylar bu koşuya katılmazlardı. Gazi’de şanslı olabilecek taylar da, doğal olarak ağır kilolu olurlardı. Anımsadığım tek isim 1983 yılında, Seren I… Serbest handikapı 62 kilo ve 1 numarayla katılarak kazanmıştı.

Gazi koşusu öncesi safkanların gücünün, mesafeye yatkınlığının sınanabileceği yeterli sayıda koşu olmadığı için yıllık programa kısa vadeli Preveze Koşusu eklendi. Sonrasında da yıllar yılları kovalayıp, günümüzdeki program oluşturuldu.

Şimdi gerek İstanbul’da, gerekse diğer illerimizde Gazi Koşusu provası olarak adlandırabileceğimiz çok sayıda koşu var. işte bizim amacımız da bu koşuları tek tek irdeleyip, “Büyük Koşunun” favorilerini sizlerle birlikte oluşturmak…

Söz edeceğimiz koşular hakkındaki yorum ve değerlendirmeleriniz bizlerle paylaşırsanız, güzel bir “Gazi Koşusu Forumu” oluşturabiliriz diye düşünüyorum. Sizler, bu koşuları kazananları puanlandırıp, dikkatinizi çeken safkanlar varsa onları da belirtirseniz “interaktif” tahmin yapabiliriz.

Sizler de elinizi koyun bakalım taşın altına…


Orhan Meker Serbest Handikapı/1400 m. Çim

JACK SPARROW , (3,5)

En ağır kilolu tayın 56,5 kilo taşıdığı koşuyu Jack Sparrow (Mendip-Marshmallow) 55,3 kilo ile kazandı. Jack Sparrow’un çim pistteki ilk koşusu için “kusursuzdu” diyebiliriz. Baştan sona koşunun tek hâkimi ve hiçbir yerde geçilecek izlenimi vermedi. Bu koşullarda, Erkek Tay Denemenin şanslı isimleri arasında yer alacağı kesin.

Siz ne düşünürsünüz bilemem ama kendi adıma tam puan vermek için, uzayan mesafelerde de -bu yarışındaki gibi- önlerde bekleyip, aynı sprinti yapabileceğini kanıtlaması gerek. Yapamaz demiyorum; görmek gerek…

Burada Jack Sparrow’un jokeyi Ahmet Çelik’e de bir parantez açalım. İlk kez bindiği tayla, kusursuz bir yarış yaptı…

Kazananın dışında benim dikkatimi çeken, Kayı Ovası oldu. Hem starttan geç çıktı, hem de sprinte başladığı metrelerde kulvar değiştirip, daha da dışarılara açılmak zorunda kaldı. Bence ikincilik mücadelesine katılabilirdi.

Jack Sparrow (Ahmet Çelik)

Ergin Talay Koşusu/1400 m. Çim

JUNGLE MAN  (3)

Jungle Man (Havana Gold-Cross Your Fingers) 6 koşuda 4 birincilik elde eden bir isim. Ben bu tayı ilk kez izledim; alımlı ve güzel… Serbest Handikapa oranla daha hızlı bir yarış oldu ve yaklaşık bir saniye kadar daha iyi bir derece ortaya çıktı.

Jungle Man’in İzmir koşularını da videodan izleyince, hızlı bir tay olduğu, koşuya kendi temposunu vermek istediği görülüyor. Bu özellikler uzayan mesafelerde sorun yaratabilir. Ben bir adım daha ileri gidip, Jungle Man’in miler olduğunu söyleyebilirim ama iddia etmem…

Jungle Man (Özcan Yıldırım)

Derya Beşikçi Koşusu (Dişi)/1400 m. Çim

DENİZ MAVİSİ , (2,5)

Öncelikle bir dişi tayı konuşacağımız için, sınırlarımız Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşuları olmalı. Göz alıcı yarışlar yapan bir dişi tay olursa, elbette onu da Gazi Koşusu için değerlendirmeliyiz. Gazi Koşusunu hiç mi dişi tay kazanmadı?

Deniz Mavisi (Captain Rio-Duygulu) ilk gün aynı mesafede kazanan yaşıtları taylar kadar göze çarpmadı. İlk güne oranla pist koşulları daha iyiydi ve Deniz Mavisi’ni rahatsız eden rakip olmayınca, baştan sona koşuya istediği tempoyu verdi. Bu koşulları ve bu rahatlığı grup 1 mücadelelerde bulabilmek güç.

Deniz Mavisi numarayı alıp, gitmeyi seviyor ama mücadeleden de hiç vazgeçmiyor. “Rakipleri tamam şimdi yakaladılar” diyorsunuz; o da arttırmaya başlıyor. Bu tip safkanlar, genellikle sonlarda hayli bocalarlar ama Deniz Mavisi, son 20 metrede rahatlayıp, potoya en diri giren isimdi.

Deniz Mavisi (Akın Sözen)

Sadık Eliyeşil Koşusu/1900 m. Çim

YAMANLARBEYİ  (4)     

Yamanlarbeyi (Torok – Alakan) Geçtiğimiz yıl Çaldıran ve özellikle de Sakarya Koşusunu tabelada tamamlarken, bu sezon adından çok söz ettireceği izlenimi vermişti.   Yanıltmadı ve İzmir’de, “adeta imkânsızı başararak” kazandığı F. Lütfü Karaosmanoğlu Koşusu ile Gazi’nin önemli provalarından Sadık Eliyeşil Koşusunda “Ben burdayım” dedi. Benim sizler kadar “sıkı” takipçi olmadığım kesin ama 2019’da izlediğim en iyi üç yaşlı. Bunu Gazi Koşusunu düşünerek söylüyorum; Tay Deneme farklı bir şey…

Yamanlarbeyi (Gökhan Kocakaya)
Reşat Yurday Köstem
News Reporter

5 thoughts on “GAZİ’ye Doğru-1

  1. duygulu sayın eliyeşilin tayıydı ben bugun değişik bir at gördüm padokta pırıl pırıldı zaten gazi gunu ganyanından belli olucak

  2. Galileo torunu scoutleo.. Bu taya dikkat edin. Kum yarışları sonrası izmir ve istanbulda ilk gazi provalarına şimdilik katılmadı. 2 yaşlılığında daha kendini bulmadan önce ankara çiminde tabelaları fena değil. Şuan çime çıksa çok farklı koşar.. Yukarıda bahsi geçen safkanların yamanlarbeyi hariç uzunda başarılı olabilmeri bence zor.. Son olarak bu sene long runnerin tahtı sarsılmaz gibi duruyor.

  3. Türkiyede 3 yaşlı taylar cok sıkıştırlp koştrlyo bu da gercek bir şanpiyon at cıkmyo bu doğrultuda hersene olduğu gibi gazi kazanacak at papatya falına dönüyor.yukarda belirthiniz atlar kazandı evet ama onlarda şuan kadar iyice yıprandı içlerinden long raneer hariç gibi gözüküyor ama onun da yeterrli olacahı kanısında deyilim.gaziyi net kazancak att ?AGERA?

  4. Günümüz itibariyle Eliyeşil koşusu galibiyeti ile “Yamanlarbeyi” ile geçen sezon ki performansıyla Long Runner ilk göze batan isimler olsada pedigri itibariyle 2400 gibi ekstra mesafede ve kuru çimde iddialı olabilecek başka isimler olduğunu düşünüyorum… Bunların başında aradan sonra bence harika dönen ve eşgaliyle uzun mesafeyi seveceğini düşündüren King of Tatvan geliyor. Koşularını ve göstereceği gelişimi merakla beklediğim, sürpriz adayım ise Kendisi 2200 metre Mehmet Akif Ersoy ile 2200 metre Mimar Sinan koşusu galibi, yavruları ise kendisi gibi uzun mesafe seven Toruk Macto’nun; babası efsane Luxor’un kardeşi Shining Wolf, annesi ise Gazibora Khan, Lily Of The Valley, Gifted Sister gibi müstesna isimleri veren Enhance olan üretken anne familyalı White Lily isimli kısraktan verdiği “Rampage”. Ayrıca bu ismin anneden şampiyon Miss Planet ile kardeş olduğunu da notlarımıza ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir