GAZİ’ye Doğru – 2

GAZİ’YE DOĞRU-2

Kingsman Hazır…

Önce ilk yazıya gelen yanıtlarla başlayalım…

Reşat Yurday Köstem

Benim bazı görüş ve değerlendirmelerime katılmayıp eleştirseler de, yanıt veren herkese teşekkür ederim. Gazi Koşusu’nu konuşmanın erken olduğunu düşünenler var. Elbette, “büyük koşu” yaklaştıkça sınavlar güçleşecek, tayların mesafeye uyumlarını, güçlerini daha doğru saptayabileceğiz ama bir yerden de başlamak gerek. Şimdiden başlamanın bir sakıncası mı var? En başından olsun, hiçbir şeyi atlamayalım dedik. Böylece, görüp aklımıza takılan her ismi sonuna kadar “Gazi Adayı” olarak değerlendirebileceğiz.

Örneğin ilk gün izlediğimiz Vernazza’yı öne çıkaranların sayısı hiç de az değil. Start aldığı üç koşuda da, göz alıcı düzlük yarışları yaptı. Bu görüntüsüyle de Gazi Koşusu’na yakıştırılıyor. Babası Authorized, Epsom Derby’yi kenter kazanan isimlerden biri. Annesi Dentelle, üç yaşında (2015) Fransa’da bir yarış koşabilmiş; Venazza onun ilk ilk yavrusu.

Call To Victory’ye haksızlık yaptığımı düşünenlerin sayısı da az değil…

Bu tayın ne performansını, ne de geçen yılın “tartışmasız” şampiyonu olduğunu inkâr ediyorum. Onun tükenmeyecek bir kredisi de var. Son yarışından “tat alamadığımızı” söyledim, o kadar. Tayları değerlendirirken, performanslarını da göz önünde tutacağız ama “bugün, o gün değil”… Biz üç ay sonra olacaklara, ileriye bakıyoruz… Performans ise geçmişe dönük bir değerlendirme. Zaten bu nedenle, şampiyon safkanlar piste çıkınca onlardan farklı bir yarış beklenir. Diyeceğim o ki; görüntü, beklentiyi karşılayamadı… Call To Victory’nin iki yaşlı performansını da eleştiren var ama ben katılmıyorum. Bir okur da ilk yazımızın hemen sonrası; “…Benim favorim Kingsman” diyerek görüşünü twitter’dan paylaştı.

Gelelim “yeni normal” diyebileceğimiz sezonun ilk hafta sonuna…

Üç yaşlılar için yeni normal sezonun ilk açık koşusunu Adana’da, İstanbul’da da mesafenin 1900 metreye kadar çıktığı KV-9 bir koşu izledik. “Köprünün altından daha çok sular akacak” olmasına rağmen, bunlar akıllarda kalması gereken mücadeleleriydi.

Adana ve Gazi Koşusu deyince, bir durmak gerek… Üç yaşlı dönemlerine Adana’da başlayıp, Gazi Koşusu’nu kazanan birçok isim var. Eğer bu yıl da benzer bir şey olacaksa, bugün olacak… Çünkü üç yaşlıların Gazi’ye kadar Adana’da koşabilecekleri konuşacağımız başka koşu yok.

İşte geride bıraktığımız Çarşamba ve Pazar günü:

F.Derya Beşikçi Kş. (KV-8/D) 1400 m. Çim

Dişilerin katılabildiği bir koşu olduğundan, geçen yıla kadar gözlerden kaçıyordu. Geçen yıl Deniz Mavisi’nin kazandığı koşuyu Hürat ikinci, The Last Romance beşinci tamamladı. Sonrasını da biliyorsunuz. Bu iki isim sezonun üç klasik koşusunun galibi. The Last Romance Dişi Tay Deneme Koşusu’nda ikinci, Kısrak ve Gazi koşularının da kazananı. Hürat; Dişi Tay Deneme galibi, Kısrak Koşusu ikincisi, Gazi Koşusu üçüncüsü.  Demek ki bu koşuyu kazanmak kadar, koşmak da önemli…

Saetta “hiç kimseye hayrı dokunmayacak kadar” hızlı bir tempoyla yarışa başladı. İlk 1000’i 58:38 ile geçince, “doğal olarak” sonraki 400 metre ağır geldi. Son 200’ü neredeyse 13.50, son 100’ü 6.81… Hâlbuki ilk 600 metrede takipçisi Florida Coast’tan, 6-7 boy avans almıştı, Akın Sözen başlarda biraz idareli gidebilse koşuyu daha önlerde bitirebilirdi. Halis Karataş (Florida Coast)  ve Selim Kaya (Mindhunter) öndeki rakibi “böylesine iştahlı” görünce, işi baştan sıkıya alıp, sanki bir vites yüksek koşmak zorunda kaldılar.

Florida Coast iyi bir tay ama sanki mesafe limitli. 2000 metrenin üstüne çıkınca, ne olur bilemem. Ekürisi Unknown Love da bana bu mesafenin atı gibi görünmüyor; sanırım tam bir orta mesafe atı… Unknown Love son 400’ü 22:95 yapınca, öndeki üçlü bizlere, durup onu seyrediyorlar  gibi gözüktü… Son 400 şöyle: Öndeki Saetta ile dokuzunculuktaki Unknown Love arasında, “trakus’un yalancısıyım” on altı boy, koşuyu kazanan ekürisi ile de on dört boy fark vardı… Dişi Tay Deneme Koşusunu “kendi hesabıma” merakla bekliyorum, bakalım bu “bilinmeyen aşkımız” nereye kadar sürecek?

Florida Coast  Unknown Love  Mindhunter  

Florida Coast (Halis Karataş)

Sadık Eliyeşil Kş. (KV-9)  1900 m. Çim

Bu koşu sadece adıyla değil, her yönüyle Eliyeşil Ekürisi’ni ve Sadık Bey’i anımsatıyor. Kingsman (Popular Demand- Fluent/Ultramar) orjinli. Popular Demand 2005 Gazi Koşusu, Ultamar 2003 Cumhurbaşkanlığı, 2002 Ankara Koşusu galibi. Bu iki safkan da Eliyeşil’lerin “ marka” isimleriydi. At sahibi Adem İpek, Hacı İpek’in oğlu. Sanırım 20 yıl olmuştur; Eliyeşil’lerin Ceyhan’daki harasında Hacı İpek’le TJK TV için çekimler yapmıştık. Karabeyhan, Nursultan’ların zamanı. Hey gidi günler, hey… Hacı İpek haranın her şeyiydi, Sadık Bey’den önce Şadi Eliyeşil’le de çalışmış.

Gelelim koşuya… Pisti, dereceyi şimdilik bir yana bırakıp, kazanana odaklanalım.  Hazır bir safkan ve ona güvenen bir jokey izledik. Henüz maiden bir tay ikinci olduğuna göre, koşunun tümü için söyleyecek sözümüz yok… Rakipler dengi olmayınca, Kingsman koşuyu dokuz boy önde tutarak kazandı. Son 1000’i 1:00:59, son 800’ü 48:31 oldu. “Zorlansa ne olurdu” sorusunun yanıtı hayal gücümüze kalmış…

Bu koşu bana iki şey anımsattı. Biri geçen yıl Sadık Eliyeşil Koşusu’nu kazanan Yamanlarbeyi’ni, diğeri 2005 yılında Gazi Koşusu’nu kazanan Popular Demand’i.

Kingsman 

Kingsman (Hışman Çizik)

Tendürek Kş. (A3) 1800 m. Çim    

Üç yaşlı bir tay yedi aylık aradan sonra, üçüncü startında 1800 metrelik bir açık koşuda çıkıyor ve kazanıyor. Hem de iyi bir yarış yapıp, kolay kazanıyor… Coach bu yarışıyla beklentileri yükseltti. Geçmişte bu koşu ve sonrasında da Gazi Koşusu kazanan Divine Heart (2013), Miramis (2009) ve Popular Demand (2005) gibi isimler olduğunu da anımsatalım.

Burada Ayhan Kurşun’a da bir parantez açmak gerek. Startla birlikte hızlanıp, önde “bayrak yarışı” yapmayı seçenlere uymadı ve atının düzlükteki mücadeleye diri girmesini sağladı. Örneğin başarılı tempo yarışlarını izlediğimiz After Tulip,  son 200’e kadar iyi götürdüğü koşunun sonrasını getiremedi. Bunda rakibin güçlü olması, çim pistte ilk kez start alması gibi etkenleri de hesaba katmak gerek. After Tulip’in çim pistte koşacağı bir sonraki yarışına bakmak gerek. Öndeki birincilik mücadelesine odaklanarak, arka grubu gözden kaçıranlara da Storm Falcon diyeceğim… Bu tay bence son 200 metrenin Coach’la birlikte en iyi ismiydi.

Coach  After Tulip  Storm Falcon 

Coach (Ayhan Kurşun)

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kş. (KV-9)  1400 m. Kum

Pist ve mesafesi nedeniyle, bu koşu ile Gazi Koşusu arasında organik bir bağ oluşmuyor. 2016 yılındaki Cooger dışında pek akılda kalan bir örnek yok. Cooger bu koşuyu kazandıktan sonra, A3 Malayan Racing Association ve G1 Erkek Tay Deneme Koşularını Graystorm’un ardında ikinci, Gazi Koşusu’nu da Graystorm ile Temsil’e geçilerek üçüncü tamamlamıştı.

Bu yıla gelecek olursak; Trilya ile Fire Of World beklenen yarışlarını yaptılar ve favori Trilya sonlarda biraz sallansa da kazanmayı başardı. Trilya’ya kum pistte kısa mesafeli koşular seçiliyor, sonraki hedef ne olur bilemeyiz. Fire Of World için de benzer şeyler söylenebilir. Ben şimdilik değerlendirme yapmayıp bekleyelim derim.

Trilya (Müslüm Çelik)
News Reporter

5 thoughts on “GAZİ’ye Doğru – 2

 1. Üstat
  Zevkle okuyoruz
  Kaleminize sağlık
  Eliyeşil – Ceyhan ikilisinde bir hata var
  Ya Ereğli’dir, ya da Tarsus
  Sevgiler, saygılar

 2. Bu yılki Gazi, uzun yıllar sonra gerçek uzun mesafe atlarının büyük bir mücadelesine sahne olacak….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir