GAZİ’ye Doğru – 3

GAZİ’YE DOĞRU-3

Isınma Turları Geride Kaldı…

Reşat Yurday Köstem

Önce iğneyi kendimize… Evet, Eliyeşil’lerin Adana’daki çiftliği Ceyhan’da değil, Tarsus’ta. Mehmet Kurt’un çiftliğine de aynı seyahatte gitmiş olabiliriz, sanırım karışıklık buradan kaynaklandı. Kardeşim yaşımı falan bu işe katmayın (!)…

Ankara Barosu Koşusu’nu kazanan Luna Lovegood’tan söz etmememizi yadırgayanlar çıktı. Bu yazı dizisinin “sınıf ve açık” koşularla sınırlı olacağını belirtmiştik. Sınıf koşular KV-8 ve üzeri, açık koşu da hepimizin bildiği gibi, türleri “G” ve “A” harfleriyle simgelenen koşular. İlk yazıyı okumamış olabilirler ya da bazen okurların dikkati de bizimki gibi dağılıyor… Luna Lovegood, KV-7 kazandı. Ayağı düz bassın, çok güzel bir tay. Burada söz edeceğimiz yarışlara onu da bekliyoruz.

Şimdiden Gazi Koşusu’nu kazanacak tayı, hatta ilk iki sırayı paylaşacak isimleri bile söyleyenler var. Söz uçar yazı kalır, bakacağız… Biz bu kadar kestirmeden gitmeyip, araştırmaya devam edelim.

Mevlana Koşusu (A3)  2100 m.  Sen. Kum

Tempo yarışı yapmayı seven taylar, uygun mesafe ve denk rakipleri de bulunca bizlere göze hoş gelen bir mücadele izlettiler. Çimde ne olur bilemem… İzmir kum pistinin müdavimi Secret Lover sentetik pistte ilk kez koştu. Tam bir yıl önce yarış yaşamına çimde başlamıştı ve o gün neden koştuğunu doğrusu anlayamamıştık. Çünkü koşmasını daha öğrenmemiş gibi aksiyonlar yapıyordu, zaten çok geri geldi. Bir daha da çim pistte koşmadı. Hazır olmadığı için mi, yoksa çim pisti sevmediği için mi o yarışı yaptığını sanırım önümüzdeki günlerde anlayacağız. 1900’de A3 Fehmi Simsaroğlu Koşusu’nu kazandığı da aklımızda bulunsun.

Anımsarsanız, Justice For All Serbest Handikap’ın “şanssız ismiydi”. Koşunun can alıcı yerinde kapanıp, yol bulamamış ve ikincilikte kalmıştı. Bu kez daha sabırlı koşmayı denediler ama rakiplerini değil rahatsız,  “tedirgin” edecek bir sprint bile yapamadı. Serbest Handikapı da 52,5 kilo ile koşmuş, “bu kiloları bir daha zor bulurlar” demiştik. Son metrelerde koşunun en diri görünen ismi ikincilikte kalan Magnum Opus oldu ama son 1000’de kazanan Secret Love ile aradaki farkı kapatamadı. “Taş çatlasın” iki buçuk boya yakın fark vardı, bir buçuk boya indi. Sonda sprint “yapar gibi” gözüküyor, mesafe uzarsa, bu görüntüyü vereceğinden de şüphedeyim.   

Secret Lover (Özcan Yıldırım)

Vural C. Çakım Koşusu (KV-8)  1500 m.  Sen. Kum

Last Impact yaklaşık dört ay önce koştuğu 2000 metrelik yarışından farklı bir görüntü sergiledi ama buna aldanmamak gerek. Çünkü farklı olan sadece görüntüydü. Şubat ayındaki yarışında, 2000 metrelik koşunun ilk 1000’ini 1:05:78 ile geçerken yedinci durumdaydı. Dark Phoneix ise 1:05:12’lik tempoyla koşunun liderliğini yapıyordu. Bugün ikinci durumda giden Last Impact, ilk 1000’i 1:06.32 ile geçti. Kingdom Fire’da 1:05:70 öndeki isim. Anlatmak istediğim; gerek Last Impact’in ve gerekse bugünkü koşunun temposu, şubat ayındaki yarıştan daha yavaştı. Bunun sonucunda da Last Impact tempo yarışını daha iyi yapıyor göründü. Bence göz aldanması… Zaten o günkü 2000 metrelik koşuyu 2:06.70, bu gün 2100’ü 2:12.95 ile tamamladı. Kasap Ali, Ali Kasap…

Kingdom Of Fire için de benzer şeyler söyleyebiliriz. O da üç ay önceki 2000 metrelik koşusunu, ikinci durumda ama çok daha hızlı götürünce dağıldı ve tutarak 2:07.13 ile tamamladı. Koşunun üçüncüsü Differente’nin de aynı pistte kazandığı 2000 metrelik koşunun “Trakus” derecesi 2:08:47… Bu koşudan önümüzdeki zorlu mücadeleler için sonuç çıkarmayalım derim.

Last Impact (Gökhan Kocakaya)

Kısa Vade-9  1400 m.  Çim

“İşin adını” baştan koyalım, Prior iyi bir dişi tay. Zaten geçen yıl G2 Sakarya ve G2 Kraliçe II Elizabeth koşularında Kingsman’a, G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü, G1 Karayel koşularında da Call To Victory’ye geçilerek ikinci olmuştu. Bunlar, birincilik gibi ikincilikler… Bu kez “as solistler” olmayınca, tüm erkek rakiplerini, zor da olsa, geçmeyi başardı.

Özcan Yıldırım King Cha Cha ile bariyer dibinden düzlüğe çıkma planları yaptı ama oraya girmekte biraz tereddüt edince, Gökhan Kocakaya (Lord Of Game) buna izin vermedi. Bence yol vermek zorunda da değildi. Çünkü rakibinin önündeydi ve sahip olduğu avantajı kendi kullanmak istedi. King Cha Cha, oradan dışarıya çıkarken hem zaman kaybetti, hem de vites küçülmek zorunda kaldı. Bunları yaşamasa, belki de kazanan o olurdu. Ayrıca King Cha Cha’nın çimdeki ilk yarışı olduğunu unutmayalım.

Prior   King Cha Cha 

Prior (Müslüm Çelik)
News Reporter

8 thoughts on “GAZİ’ye Doğru – 3

  1. 70 Gün önceden yazıyorum ; Koşarsa eğer King Cha Cha Gaziyi kazanır. Taraf tutar gibi jokey yalakalığı yapmadan yani Karataş’ın bindiği her atı Gazinin kesin favorisi yapan insanlar hariç diğer objektif bakan tüm arkadaşlar bu gerçeği görürler.

  2. Adanaki koçta maşallah koç gibiydi halen acemi önünde zaman var iki uzun mesafeli yarışla daha gaziye girerse siprinter rakiplerine direnip gaziyi kazanabilir

  3. Kim kazanır gaziyi bilinmez ama karataş yalakaliği bıktırıyor. Diğer jokeyleri hiçe saymak gibi bir şey burada at sahipleri de bi işte öncülük ediyor. Karataşin, anlaştığı büyük ekuriler bilinirken dahi fırsat bulunca bindirme sevdası koşular çakışınca, açıkta kalınıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir