GAZİ’ye Doğru-3

GAZİ’YE DOĞRU-3

Scoutleo Çok Taraftar Topladı…

Reşat Köstem

Büyük yarışa yaklaşık kırk beş gün kaldı. Bu uzun bir süreç, köprünün altından daha çok sular akar…

Tay Deneme koşularından sonra, safkanların nitelikleri konusunda hepimizin görüşleri netleşecek ama mesafe uzayınca ne yapabileceklerini tahmin etmek yine de zor. Biliyorsunuz, Tay Deneme Koşuları 1600, Sait Akson 2200, Kısrak Koşusu 2100 metre. Tayların Gazi’deki şanslarını mesafe yönünden değerlendirmek için, uzun mesafeli koşulardaki performansları bile yeterli değil. Örneğin; Sait Akson’da başarılı olan bazı isimler Gazi’de bekleneni veremeyince, jokeyler bu atların son 200’de duvara çarpmış gibi olduklarını söylerler. Çünkü 2400 metre onların yarış yaşamlarında ilk kez koşacakları mesafe, nefes yönünden zorlanabilirler. Jokey tayın önceki koşularına bakarak, yapabileceğinden fazlasını isteyebilir. İşte tam da bu söylediklerimizle ilintili bir koşu…


Dinçer Cebeci Koşusu/2100 m. – Çim

SCOUTLEO [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (3,5)

Dinçer Cebeci Koşusu, 3 yaşlıların 2019 sezonundaki en uzun mesafeli, ilk sınıf koşusu olması nedeniyle, bir başka gözle izlendi.

Öncelikle okurlarımıza teşekkür etmem gerekir. Üç hafta önce bir okurumuz Scoutleo’yu, iki okurumuz da Agera’yı Gazi Koşusu için izlenecek isimler olarak önermişlerdi. “Tam isabet” diye ben buna derim…

Koşunun derecesine takılmamak gerek. Pist çok yumuşak (4,2) ve daha da önemlisi mesafe uzadığı için herkes temkinliydi. Sait Akson koşusunda sanırım daha iyisini yapacaklar. Scoutleo’nun jokeyi Gökhan Gökçe, startla birlikte favori Agera’nın 2 boy gerisinde yer tuttu ve rakibini hiçbir yerde elinden kaçırmadı. Son 1000 metreye de bu farkla girdiler ama koşuyu rahat bir biçimde ve 2,5 boy farkla kazanan Scoutleo oldu. Scoutleo’nun son 1000 metrede rakibinden 63 salise daha hızlı koştuğunu ya da bu karışık hesaplara hiç girmeden, rakiplerinin tümüne “net” üstünlük sağladığını söyleyelim. Sanırız sonraki sınav, Sait Akson Koşusu olacak.

Scoutleo (Gökhan Gökçe)

Burhan Karamehmet Koşusu/1500 m. – Sentetik

LEAD SOLDIER

Kum pistte başarılı sonuçlar alan tayların mücadelesini izledik. Aslında mücadele, kazanan Lead Soldier ile ikinci Babafırat arasındaydı. Babafırat startla birlikte koşuya tempo verirken, Lead Soldier’da iki boy geride onu izliyordu. İkisi son 300’de buluşup, aralarında maç yarışı yaptılar. Kazanan baş farkıyla Lead Soldier oldu. Lead Soldier; İzmir’de Scoutleo’nun kazandığı 1900 metre mesafeli Fehmi Simsaroğlu Koşusunun ikincisi. Bence mesafe limiti 1800-2000 metre aralığında olabilir.

Babafırat’ı V. Çakım Koşusu birinciliğiyle izlemeye almıştık. Temposu iyi, mücadele gücü daha da iyi ama mesafe uzadıkça belli ki işi zorlaşıyor.  Bu iki safkan için Gazi Koşusu düşünülür mü bilemeyiz ama “niyette varsa”, Sait Akson ya da Niyazi Polatyar koşularında onları göreceğiz demektir. Karar verecek zamanımız var.

Lead Soldier (Halis Karataş)

Triple Crown için söyleyeceklerimiz…

Tay Denemeler ve Gazi’yi çözdük de sıra Triple Crown’a mı geldi?

Yadırgamamak gerek; Triple Crown konuştuklarımızın “mütemmim cüzüdür”… Sizi yormayım. Mütemmim cüz; bütünü tamamlayan, ayrılmaz parça demek.

Bir okurumuz, Gazi koşamayacak Padre Padrone’nin Erkek Tay Deneme Koşusunu kazanması halinde Triple Crown’ı engelleyeceğini anımsatarak, bunun Gazi koşan taylar için bir haksızlık oluştuğunu düşünüyor. Triple Crown yapmak için, üç klasik koşuyu (Tay Deneme, Gazi ve Ankara) kazanmak gerek. Hemen, hemen tüm dünyadaki uygulama böyle. Gazi Koşusunu yurt içinde doğan ya da yönetmeliklere göre yurt içinde doğmuş sayılan taylar koşabiliyor. Onlar; Tay Deneme ve Ankara Koşularını da kazanırlarsa, üçlü tacı takabiliyorlar. Gazi’yi kazanacak safkanın, Tay Deneme koşusunda kimse elini, ayağını tutmuyor ki; koşup onu da kazanması gerek…

Ülkemizde uygulama yani Gazi, Erkek ve Dişi Tay Deneme ile Ankara Koşusuna katılma koşullarındaki farklılık tartışılır ama Triple Crown, bu üç klasik koşuyu kazanmadan olmaz.

Gazi Koşusuna Türkiye’de yetişen tayların katılabileceği kuralı 1932 yılında getirildi. Büyük zorluklara karşın, ödün verilmeden sürdürüldü.  TJK yarış müessesi olduktan iki yıl sonra da -1955’te- ilk kapsamlı yarış yönetmeliği yapıldı ve Gazi, Ankara, Cumhurbaşkanlığı koşularına yurt içinde doğan safkanlar katılabilir kuralı konuldu. Neden diğer Tay Deneme koşularında bu kural yok? Çünkü Tay Denemeler 1956 yılında, söz ettiğimiz yönetmelikten bir yıl sonra koşulmaya başladı. Farklılığın hangi gerekçeyle yaratıldığını bilemeyiz ama o yıllarda ülkemizde yetişen tay sayısı çok azdı. Erkek ve dişiler için ayrı koşuların olması, bu handikapı daha da arttırıyordu.

Gelelim diğer gelişmelere…   

Jungle Man ciddi sakatlığı nedeniyle Gazi Koşusuna katılamayacak. Ergin Talay Koşusundaki performansıyla, şanslı isimler arasında görünüyordu. Sakatlıklar atçılığın “can sıkan” gerçeklerinden… Tüm hayallerinizi alıp, götürüyor. Biz yarış severler bunları çabucak unutup, “yeni” hayallere dalabiliriz ama sahiplerine, seyislerine, ona büyük umutlar bağlayanlara ne demeli?

Bir diğer konu, benim dikkatsizliğim sonucu, izlenmesi gerekenler listesine aldığımız Kayı Ovası’nın da uzun vadeli koşulara kaydı yok. Bu Gazi Koşusuna katılamayacağı anlamına geliyor. İlk yarışını çok beğendiğim Goldenpass, ikinci koşusunda aynı performansı gösteremedi. Sonuçta Jungle Man, Kayı Ovası ve Goldenpass’i listemizden çıkardık.

At yarışından pek anlamadığını, kendi deyişiyle “yarış kuponu doldurmayı” bilmediğini söyleyen bir okurumuz da Kuzey Kafkasyalı’ya “dikkat” diyor. Dört yarışta 2 birincilik, 2 ikincilik iyi performans ama “kurtlar sofrasında” bir görmeliyiz…

Haftaya görüşmek üzere…


Puan Durumu:

YAMANLARBEYİ [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””](4), JACK SPARROW [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (3,5), SCOUTLEO [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (3,5)JIMINY CRICKET [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] (3), PERFECT RUNNER [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] (3), AGERA [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (2,5), DENİZ MAVİSİ [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (2,5), KENOBİ [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””]  (2,5), GOLD POLAT [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””],[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””]  (2.5), BLANCHARD [icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””][icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] (2)

İzlenmesi Gerekenler:

LONG RUNNER, RAMPAGE, LEAD SOLDIER, BABAFIRAT

News Reporter

2 thoughts on “GAZİ’ye Doğru-3

  1. Aylardır scoutleo derken ortaya laf olsun diye bir yorum yapmamıştım. Yıllar önce alperkaanı izmir kumunda izlediğimde bu at turboyu geçecek demiştim ve bana gülmüşlerdi. Sonuçta haftada 1 yarış ayda 4 yarış koşan. Koşmadığı günler acaba para kazandırsın diye sünnet çocuğu gezdirip faytonada koşuluyormu diye şüphelendiğim kafkaslıyı ve gerçekten klas turboyu bana göre rahat geçmişti ve pedigrisi iptal edildi. Bazı şeyleri görmek kâhin olmayı gerektirmiyor.. Scoutleoyu izmir kumunda kazanırken izldiğimde bu neymiş ya böyle dedim ve atın orjinini inceledim. Anne hattında galileo yu gördüm. Ve anneden kardeşlerine baktığımda vasat olsada çimde çok uzun mesefelerde denenmiş abisini gördüm. Ve bu tayın gazi adayı olduğuna çimde çok daha başarılı olacağına adım kadar emin oldum.. Long runner uzunda ne yapar görücez. Ama bu sene gazide scoutleoyu geçen kupayı alır.. Bana göre son yarışı çok kolaydı ve rakiplre büyük göz dağıydı

  2. .Dünyada en yüksek ikramiyeli yarışlar kumda koşulurken ülkemizde kumda kazanamayan ata triple crown ödülü verilmesi tam bir saçmalık ve düzeltilmesi gerekli .1600-2400 koşuluyor çimde anladıkta 2800 ne oluyor oldu olacak 5000 metre çimde koyun ne degişecek.Sonuç olarak 2800 çim yerine 2000 kum yarışı konulmalı 1600-2400 çim yarışıyla birlikte kısa orta uzun çim kum ayırt etmeden kazanan ata bu ödül verilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir