GAZİ’ye Doğru – 5

GAZİ’YE DOĞRU-5

Çakal Carlos’un Oğlu…

Reşat Yurday Köstem

Gazi Koşusu’na kadar olan süreçte otuz sınıf koşuyu irdeleyip, konuşuyor ve gördüklerimizden de sonuçlar çıkarmaya çalışıyoruz. Artık yolun yarısına geldik… Bu nedenle geride bıraktığımız on beş koşunun öne çıkan isimlerini, bu yazımızın sonunda anımsayalım. Gelecek hafta sonrasında da puan durumunu belki biraz daha daraltıp kullanırız. Çünkü bundan sonraki klasik ve açık koşular, geride bıraktığımız döneme göre Gazi Koşusu için daha belirleyici olacaklar. Bu nedenle ‘kazanmaya yetecek kadar koşanları’ puanlama listesine almadık. Onların başında geçen sezonun iki yaşlısı, Call To Victory geliyor. Sanırım bu hafta sonu, Erkek Tay Deneme Koşusu’nda onu izleyeceğiz.

Bugün konuşacağımız isimler büyük olasılıkla, önümüzdeki haftanın klasik koşularında (Erkek ve Dişi Tay Deneme) olmayacaklar. Fire Of World, Secret Lover, Magnum Opus, hatta Serbest Handikap ikincisi Justice For All da belli ki rotayı sentetik kum piste çevirmişler.

Dinçer Cebeci Koşusu (KV-8)  2100 m.  Çim

Dinçer Cebeci Koşusu ile Gazi Koşusu arasında adeta kopmaz bir bağ var… Bu koşuda başarılı olanlar, Gazi ve Sait Akson Koşularına genellikle katılıyorlar. Benim anımsadıklarım; 2018 yılında Mister Görkem, bu koşu sonrası Sait Akson’u da kazanıp, Gazi’de üçüncü kalmıştı. 2016’da Temsil de bu koşuyu kazanıp, Gazi’nin ikincisi olmuştu. En ilginç not ise, bu yılın kazananı Çakalınoğlu’nun babası Çakal Carlos’un da bu koşuyu 2013 yılında kazanıp, aynı yılın Gazi Koşusu’nu da ikinci tamamlaması. Tarih, tekerrür, ne dersiniz?

Herkesin 2100 metreden korkar gibi başladığı bir koşu izledik. Örneğin Çakalınoğlu, 1900 metrelik Sadık Eliyeşil Koşusu’nun ilk 800’ünü 49.49 ile geçerken, bugün “sütten ağzı yanıp da, yoğurdu üfleyerek yer gibi” 50:96 ile geçti… Son 1000’i de 1:00:25 oldu. Böylesine temkinli bir tempoya itiraz edemiyorsanız, kusura bakmayın ama sonuca da katlanacaksınız. Favori Coach’un ilk 800’ü 51:36, son 1000’i ise 1:00:66… Belki İstanbul’daki ilk yarışı olması, belki yarış deneyiminin azlığı, belki de Tendürek Koşusu ağır geldi, ya da bir başka nedenle Adana’daki yarışını yapamadı.

Aynı şeyleri Storm Falcon için de söyleyebiliriz.

Çakalınoğlu 

Çakalınoğlu (Özcan Yıldırım)

Kadir Keçelioğlu Koşusu (KV-8/D)  2100 m.  Çim

Selen Kızım çim pistteki 1400 ve 1600 metrelik sınıf koşuları az farklarla tabela dışında tamamlamıştı. O koşuları da Florida Coast ve Moorland gibi, şu ana kadar izlediğimiz en gösterişli dişi taylar kazandı. Derya Beşikçi Koşusu’nun son virajında da iki atın arasında kalarak, ufak bir sıkıntı yaşamıştı. Selen Kızım startla birlikte çabukluk isteyen iki koşusunda da bunu yapamadı. Jokeyleri de “koşu elden kaçmasın” dercesine sürekli ondan bir şeyler istediler. Sanki koşunun içinde ne yapacağını pek bilemeyen “acemi” bir tay gibi görünüyordu. Sadettin Boyraz bu kez tayı ele alıp, son düzlüğe kadar çok rahat bıraktı. fırsatını bulunca, temposunu yükseltebiliyor.

Bu kez mesafe 2100 metre ve koşunun da senaryosu farklı. Temkinli bir tempo, “uçan, kaçan” yok, herkes rahat gidiyor; Selen Kızım da tutarak üçüncülükte… Sadettin Boyraz bu kez tayı ele alıp, son düzlüğe kadar çok rahat bıraktı. Düzlükte “hadi” deyince de, tayından beklediği yanıtı alıp koşuyu kolay kazandı. Selen Kızım kötü koşmadı ama gelecek haftalardaki mücadeleler için sanırım sanırım çok daha fazlasını yapması gerekecek.

Selen Kızım (Sadettin Boyraz)

Burhan Karamehmet Koşusu (G3)  1500 m. Sen. Kum

Magnum Opus son anda koşudan çıkarılınca, teorik olarak beş tay koştu ama siz bunu iki tay olarak algılayın… Çünkü kazanan King Man Go ile son metrelerde geçilen Mars dışındakiler “işin sonunu pek düşünmeden” hızlandılar…Her şeyi de tempoya bağlamamak gerekir.  Örneğin aynı mesafeli G3 Mevlana Koşusunu Secret Lover daha iki hafta önce 1.30:77 ile kazanırken, bugünkü mücadeleyi 1.32.17 ile tamamladı. Tempodan etkilenen koşunun liderliğini yapan Justice For All olabilir. ilk 1000 metrede “adeta” uçucunca, son 500 metre de bitmek bilmedi.

İlk iki sırayı paylaşan taylar, sentetik pistteki ilk sınavlarından geçer notlar aldılar.

King Man Go (Gökhan Gökçe)

Buradan yola çıkarak gelecek için neler söyleyebiliriz, doğrusu onu da bilemedim… Üç hafta sonra Ankara kum pistindeki 1500 metrelik İçişleri Bakanlığı Koşusu ya da İstanbul’daki daha uzun mesafeli sentetik pist koşuları hedeflerinde olabilir. Çimde seçenekler daha fazla ama bunu kullanırlar mı?

 KINGSMAN, VERNAZZA

 MOORLAND

 UPPER CUT, OĞLUM GÖKTUĞ, FLORIDA COAST, UNKNOWN LOVE     

     

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir