10 boy geç başladı, yine de kazandı…

1 Ekim 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Hücum Tulgar Koşusunu, Yaman Zingal’ın sahibi ve yetiştiricisi, Kazım Melike’nin ise antrenörü olduğu Egregious Rock  (3y de Luxor – Alfunun, Sadler’s Wells), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Azmantor (Kaneko) elde ederken, mücadeleden Yamanbey (Three Velleys) üçüncü, Ardaşah (Perfecto) dördüncü, Wolf Polat (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Egregious Rock (Gökhan Kocakaya)Geçirdiği operasyon sonrası farklılaştı…

Yarış hayatına geçen sene 2 yaşlı olarak Kasım ayında İstanbul sentetik pistine kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Egregious Rock, yaklaşık bir ay sonra aynı pist ve mesafede favori olarak katıldığı Kısa Vade mücadelede başarılı olamayarak sezonu kapattı.

3 yaşlı olarak ilk kez bu sene Mart ayında piste çıkıp 1500 metre sentetik pistte sıkıştırılmadan yarış gösterilen safkan, bu yarışın ardından 1400 metre yumuşak çim pistte koştuğu Handikap-15 mücadelede ikinci oldu.

Tek testisinden operasyon geçirdikten 3 ay sonra Temmuz ayında yeniden pistlere dönen Egregious Rock ilk olarak 1200 metre sentetik pistte Şartlı-4 mücadeleyi ikinci tamamladı. Ardından Ağustos ayında 1600 metre çim pistte koştuğu Handikap-16 mücadeleyi kazandı. 21 gün sonra ise bu kez 1400 metre çim pistte koştuğu Handikap-21 mücadelede Mamba Forever’ı geride bıraktı. Bu yarışı Mamba Forever ile bir kez daha buluştuğu Tünkut Aksungur Koşusu takip etti. Klas safkan bu yarışı da formda jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazanmasını bildi.

Mücadeleye 10 boy geç başladı…

Üst üste elde ettiği 3 birincilik sonrası Egregious Rock rotasını Kv-8 Hücum Tulgar Koşusuna çevirdi. 5 safkanın start aldığı koşuda beklenmedik bir şey oldu ve safkan yaklaşık 10 boy kadar starttan geç çıktı.

Güçlü rakiplerinden oldukça dezavantajlı bir şekilde mücadeleye başlayan safkan, Ardaşah’ın ilk 400 metreyi 26”2’lik bir tempoyla geçtiği mücadelede jokeyinin büyük ustalığı ile yavaş yavaş temposunu arttırdı ve çok da fazla bir efor sarf etmeden 1200 startında grubu yakaladı, hatta dış kulvardan ikinciliğe girdi.

1000, 800 ve 600 direklerini de aynı pozisyonda geçip son düzlüğe ikinci sırada çıkan Egregious Rock, 400’de yan yana geldiği Ardaşah’a son 300’de hakim olup bu metreden sonra iç kulvardan Azmantor, dış kulvardan ise Yamanbey’in ataklarına aynı şekilde karşılık vererek 1’37”66’lık derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

Annesi İrlanda’dan satın alındı…

Egregious Rock’ın annesi Alfunun (IRE), 2008 yılı İrlanda Goffs Damızlık Kısrak Satışlarından 40.000 €’ya Yaman Zingal tarafından satın alınmıştır. Kendisi hiç start almamış olan kısrak, 1995 yılında 1000 Guineas (İngiltere Dişi Tay Deneme) galibi olan Harayır (USA)’ın kızıdır. Alfunun (IRE)’un erkek kardeşi İzdiham (IRE) (Nashwan) ise Listed koşu galibidir ve G3 Gordon Stakes ile G3 Petros Rose of Lancester Stakes üçüncüsüdür.

Here To Fly, Amarelise ve Bedwulf’un kardeşi…

Sebati Duman’ın menajerliğini, Kazım Melike’nin ise antrenörlüğünü üstlendiği Egregious Rock, 2 yaşında 3 kez, 3 yarışında 7 kez ve 4 yaşında 1 kez olmak üzere toplam 11 kez start alıp 5 kez kazanan, G3 Sahir Kurutluoğlu ve A3 Malayan Racing Association Koşuları galibi, G1 Erkek Tay Deneme ve G1 Çaldıran Koşuları beşincisi Here To Fly ve Kv-8 F.Derya Beşikçi Koşusu galibi ve G1 Dişi Tay Deneme beşincisi Amarelise ile ana-baba bir kardeştir.

Safkanın anneden kardeşi Bedwulf (Yonaguska) ise 22 yarış ve 2 Milyon liranın üzerinde ikramiye kazanmış olup G3 Ertuğrul Gazi Koşusu galibidir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.