GLEAMY Nadas’ı adı gibi ‘Işıltılı” kazandı…

29 Nisan 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Dişi İngiliz tayları için Dişi Tay Deneme Klasiğinin son ve en önemli provası olarak kabul edilen Kv-9 Nadas koşusunu, Cem Kaan Parsak’ın sahibi, Ahmet Bakır’ın yetiştiricisi ve Ramazan Karabaş’ın antrenörü olduğu Gleamy (3y dd Hakeem – Prencess Ebru, Okawango) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Steel Stainless (Fast N’Famous) elde ederken, mücadeleden Kübra Hanım (Win River Win) üçüncü, Lady Palpatine (Bushranger) dördüncü, Bella Amoura (Bal A Bali) ise beşinci olarak ayrıldı.

Gleamy (Ahmet Çelik)

Çim pistte ilk kez kazandı…

Yarış hayatının 13’üncü startında 4’üncü birinciliğini elde eden Gleamy, bu galibiyeti ile daha önce bir Şartlı-1, 3 kez maiden ve bir kez de Şartlı-4 mücadeleye katılıp hiçbirini kazanamadığı çim pistte kariyerinin ilk birinciliğini elde etti. Kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetine de Nadas koşusu ile ulaşan dişi tay, böylelikle Mayıs ayında koşulacak olan Dişi Tay Deneme Koşusuna da biletini almış oldu.

Chain Of Destiny’nin startın içerisinde sıkıntı yaşadığı için bir kez daha koşudan çıkartıldığı mücadelede startla birlikte öne çıkıp koşunun liderliğini yapmaya başlayan Gleamy, son virajı rakiplerinin önünde dönüp son düzlüğe de lider çıktı. 400 ve 200 direklerini de bariyere yakın önde geçen safkan, bu metreden sonra geriden hücum eden rakiplerine aynı şekilde karşılık vererek 1.5 boy farkla ve 1’37”44’lük derecesi ile birinciliğe uzandı.

Olmayacak şey oldu…

Nadas Koşusunda dünyanın hiçbir yerinde yaşanmayan ve belki de bir daha hiç yaşanmayacak olan bir şey yaşandı. Koşunun son 500 metresinde Gleamy’nin jokeyi Ahmet Çelik’in kaskındaki beyaz şapka rüzgardan havalandı ve o anda tam arkasında bulunan Jadore’nin burnuna geçti. Bariyer dibinden sprinte kalkmaya hazırlanan Jadore, burnuna geçen şapka nedeniyle nefes almakta zorlanırken, Sadettin Boyraz da çaresiz bir şekilde atını sevk etmeye devam ediyordu. Her nefes alıp verdiğinde burnuna yapışan şapka nedeniyle normal bir solunum yapamayan safkan, koşunun sonlarına doğru havasızlıktan düşen temposu ile mücadeleyi ancak 11’inci tamamlayabildi.

Gleamy (Ahmet Çelik), Jadore (Sadettin Boyraz), Wmurcott (Ayhan Kurşun)News Reporter

1 thought on “GLEAMY Nadas’ı adı gibi ‘Işıltılı” kazandı…

  1. Beyler ve hanımefendiler,
    Var- yok bir tek siz varsınız.
    ….rfor. gibi hatalar yapmayın lütfen. Antrenör ramazan karabaş değil, Ramazan Karabaş olarak yazılır.😀😀😀
    Dostane bir eleştri.
    İyi bayramlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.