Gökhan Ormancı’nın konuğu; Nizamettin Demir

» Yazarımız Gökhan Ormancı, son dönemin başarılı aprantilerinden Nizamettin Demir ile konuştu…

– Evet, sevgili Nizamettin bize kısaca kendinden bahseder misin?

Nizamettin Demir: 2002 yılında Şanlıurfa’nın Suruç İlçesinde altı kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldim. Ailemin atçılık sektöründe yer almasından dolayı atlar ile birlikte büyüdüm diyebilirim. Atlar, benim tutkum. Çiftliğimizde kendi atlarımıza küçük yaşlardan beri binmek en büyük hevesim olmuştu. Ailemde jokeylik mesleği ile uğraşan büyüklerimin yönlendirmesi ile Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırdım ve eğitimimi 2019 yılında tamamladım. Her konuda yardımlarını esirgemeyen hocalarıma minnettar olduğumu belirtmek isterim.

Bize bir gününü nasıl geçirdiğini anlatır mısın?

Nizamettin Demir: Sabahın ilk ışıkları ile düzenli olarak her gün idmana çıkar, gerek çalıştığım ekürilerin atlarını gerekse yarışlarda bineceğim atların çalışmalarını yaparım. Sabah idmanı ve yarışların olduğu saatler dışında kendime zaman ayırmaya çalışırım. Sinemaya gitmeyi, kitap okumayı ve uygun hava şartlarında yamaç paraşütü yapmayı seviyorum.

Formunu korumak için özel bir programın var mı?

Nizamettin Demir: Mesleğim gereği sıkletimi ve kondisyonumu devamlı surette korumam gerektiğinden beslenmeme, uyku düzenime ve spor yapmaya dikkat ederim. Sabah idmanı yaklaşık 5 saat sürmekte. Aynı gün içerisinde yarışlar yok ise, idman sonrası havuzda yüzme idmanı yapar, gerekli sürede dinlenir ve belirli saatlerde beslenme düzenimi uygularım.

– Yaz sezonu için hedeflerin nedir?

Nizamettin Demir: Yeni yaz sezonunda disiplinli çalışma yaşantımı arttırarak sürdürme gayesindeyim. Bununla birlikte tecrübe ettiğim apranti hayatımı geliştirmek ve çıtayı yükseltmek en büyük hedefim. Öncelikle at sahiplerinin sonrasında ise tüm yarış severlerin bana olan güvenini yerine getirmek en öncelikli sorumluluğum olacaktır.

Bize unutamadığın bir yarışından bahseder misin?

Nizamettin Demir: Benim için ve eminim ki tüm meslektaşlarımın unutamadığı yarış ilk kazandıkları yarıştır. Kariyerimin ilk birinciliğini kendi atımız olan Yıldızlı Aslan ile 2019 yılının son günü kazanmıştım. Mutluluktan kaç gün uykusuz kaldığımı inanın hatırlamıyorum.

Sende yeri farklı olan at hangisi?

Nizamettin Demir: Kesinlikle Aryaliva… Taylığından bu güne kadar her gün birlikte çalıştığım en özel at.

– Örnek aldığın bir jokey var mı?

Nizamettin Demir: Bizler için hepsi ayrı şans. Jokey büyüklerimiz bizlere her zaman tecrübelerini aktarırlar ve yapmamız gerekenleri söz ile uyarırlar. Özellikle Halis Ağabey‘in sakinliğini ve yarış içerisindeki yer tutuşunu, Ahmet Ağabey‘in yarışa göre stratejilerini, Gökhan Ağabey‘in at üzerindeki sitilini örnek almaya çalışıyorum.

Daha başarılı olmak ve hedeflerine ulaşmak için özellikle antrenör ve at sahiplerinden beklentin nelerdir?

Nizamettin Demir: Elbette şans bulmak en büyük beklentim. Tercih etmeyi uygun gördüklerinde, elimden geldiğince en iyi şekilde verilen şansı yerine getirmeye çaba sarf ediyorum.

– Bu mesleğe başlamak isteyenler için bir önerin var mı?

Nizamettin Demir: Her sektörde olduğu gibi severek yapılan her iş beraberinde başarıyı da getiriyor. Öncelikle atları sevmek ve iletişim kurmak çok önemli. Spor yapmayı sevmek, azimli olmak, düzenli yaşama elverişli olmak da olması gereken diğer kişisel özellikler. Hepsi uygun ve boy – kilo de sağlanıyor ise kesinlikle yapılacak en güzel meslek ve spor önemle tavsiye ederim.

– Son sözü sana bırakıyor ve meslek hayatında sana başarılar diliyorum. Bu güzel röportaj için öncelikle yarış severler adına, sonrasında yarisdergisi.com adına sana teşekkür ediyorum.

Nizamettin Demir: Biz büyük bir aileyiz tüm yarışçılık camiasına bu vesile ile saygılarımı sunuyorum. Bana kendimi ifade etme imkanı sağladığınız için şahsınızda size ve yarış dergisi ailesine şükranlarımı sunuyorum.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir