GÖKYÜZÜ’nden bir ‘Beyaz Bayrak-Ayna’ Klasiği…

16 Temmuz 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Cemal Tekelioğlu koşusunu, Canan Korucu’nun sahibi olduğu, Mesut Bekiroğulları tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İbrahim Bekiroğulları’nın yaptığı Gökyüzü (7y ak Kaizbert – Mansure, Sa’d 27) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Gökçebayır (Özgünhan) elde ederken, Dizdarım (Uçanbey) üçüncü, Kervantay (Onurkaan) dördüncü, Soydere (Berksoy) beşinci olarak pistten ayrıldı.

49 yarışta 30 birincilik…

Özellikle tempo yarışlarının başarılı ismi olan Gökyüzü bugün yine önde istediği tempoyu kurarak çıktığı gibi kolay bir galibiyet elde ederken, bu birinciliği ile yarış yaşamının 30’uncu galibiyetine imza atmış oldu.

Keremşah’ın 30 metre, Dizdarım’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde bilinen stili ile Gökyüzü koşunun liderliğini aldı. İkincilikte ilk kulvarda Soydere hemen dışında Aşkabat daha sonra Dizdarım ve Kervantay sırası ile 2000-1800 startları geçildi. Gökyüzü liderliğini korurken ikincilikte Aşkabat daha sonra Soydere ve Dizdarım şeklinde 1600-1400 ve 1200 startları geçildi. 1000’de Gökyüzü halen lider, Aşkabat yine takipte hemen içinde Soydere daha sonra Dizdarım ve Kervantay sırası ile 800 ve 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Gökyüzü farkı 2-3 boya kadar çıkardı. İkinciliğe en dış kulvardan Gökçebayır atak yaptı Dizdarım’ın yanından kalan metrelerde farkı gittikçe açan Gökyüzü 9 boy farkla 2’28″80 bitiriş derecesi ile kazanan safkan oldu.

Gökyüzü (Akın Sözen)News Reporter

3 thoughts on “GÖKYÜZÜ’nden bir ‘Beyaz Bayrak-Ayna’ Klasiği…

 1. Yemin ederim ama ispatlayamam diyeceğim, ama demiyorum.
  Zira birsürü rapor ile ispatı var.
  Öte yandan açık arttırma ile Kaizbert satan İstanbul Üniversitesi’nin de, safkan arap atıdır raporu var.
  Zamanında, kendisi Dernek başkanlığı yapmış olan merhum bir atçının da 10’larca pedigrisi iptal edilmişti ve rahmetli delikanlıca sattığı atların yapılmış tüm masraflarını da ödeyerek geri almıştı.
  İş maalesef öyle bir boyuta geldi ki, benzer müdahaleyi yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Zaten istenen de buydu. En üst düzey diyebileceğin insanlar bile işin içine bulaştı.
  Şimde Alperkaan’a , Çetin’e yapılanı bunların hangi birine, hangi delikanlı yapacak ?
  Yapsa yapsa devlet yapar deyip dua etmekten başka yapacağımız ne var merak ediyorum açıkcası.
  Ahlak tefessüh ettikden sonra, senle bana ve bizim gibilere sadece yazmak düşer Sn. Safranbolu.

  1. Bora Bey, İstanbul da 3 yaşlı şart 1 yarışın birinde 3 tane kaizbert koştu.Bu Kaizbert yavruları sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü oldular.Diğer şart 1 koşusunu da kaizbert temsilcisi kazandı.Bu kaizbertler arapsa diğer atların eşek olduğunu kabul ediyorum.Daha bu kaizbertlere; gümbür gümbür, Fatihağa, şükrü …..gibi atların yavruları da gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir