Gülüm Osman ve Hışman Çizik’e G1 apoleti…

12 Eylül 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1300 metre çim pistte koşulan ve 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus tüm sezonun 2 G1 yarışından biri ve Ankara’da koşulan tek G1 mücadelesi olan Karayel Koşusunu, Hacı İpek’in sahibi ve yetiştiricisi, Adem Güven’in ise antrenörü olduğu Gülüm Osman (2y de Popular Demand – My Ginetta, Nursultan), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

9 Safkanın start aldığı mücadeleye 7 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan erkek tay, son viraja kadar mücadeleyi arka grupta kabullendi ve son düzlükte en dış kulvardan yaptığı güçlü sprint ile en yakın rakibine 1.5 boy ara yaparak 1’18”91’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu. Koşuda ikinciliği Glitzy (Hakeem) elde ederken, mücadeleden Anadolu Aslanı (Victory Gallop) üçüncü, Tron (Torok) dördüncü, Sense Eight (Anodin) ise beşinci olarak ayrıldı.

Gülüm Osman (Hışman Çizik)

Üst üste 2’inci Grup galibiyet…

Yarış hayatına 1 Haziran 2020 tarihinde start aldığı Sri Pekan Koşusu ile başlayan Gülüm Osman, ilk iki yarışından 3’üncülükle ayrıldıktan sonra 14 Temmuz 2020 tarihinde start aldığı KV-7 Yalçın Batur Koşusu ile ilk birinciliğini elde etti.

Bu yarıştan yaklaşık 2 hafta sonra ilk Grup sınavına çıkan ve 1200 metre çim pistte koşulan G2 Hitit Koşusundan galibiyetle ayrılmayı başaran safkan, 3 hafta sonra start aldığı Karayel Koşusunda da rakiplerini mağlup ederek sezonun baş taylarından biri olduğunu ispatladı.

Hışman Çizik’in ilk G1 birinciliği…

2015 yılında at binmeye başlayan ve özellikle son 2 yıl gerçekleştirdiği muazzam çıkışı ile yıldızı her geçen gün biraz daha parlayan başarılı ve genç jokey Hışman Çizik, geçen seneyi 5’inci sırada bitirdikten sonra bu sene en üst sırada bitirmek için büyük çaba sarf ettiği sezonu G1 galibiyeti ile taçlandırmayı başardı.

News Reporter

17 thoughts on “Gülüm Osman ve Hışman Çizik’e G1 apoleti…

 1. Kovboy gibi at biniyor hışman görüntü kirliliği ve at buna rağmen kazanıyor at çok büyük bir at.
  Akın kantarmaları açıyor kapatıyor bir gün boynuna geçirecek faciaya yol açacak, elinden kamçıyı düşürüyor eli ayağına dolaşıyor.

  1. Valla öyle rezalet adam atin ustünden ucacak gidecek diye korkuyorum

   At sahipleri böyle degerli taylarini bu kdr Amatör jokeylere nasil teslim ediyor buda baska bi konu..

  1. Mehmet Kaya hala biniyor hiç mi yarış izlemiyor sunuz Mehmet Kaya sonnduzlükte ayağa kalkıp elini sallayarak ata vurduğu kamçı Karataş’ın ata attığı yumruktan daha gaddar ve ata daha fazla zarar veriyor yumruğa da hayır ata düşmana vurur gibi kamçı vurmaya da hayır

 2. At inanilmaz Masalah hişman tecrübesiz panik yapıyor halis selim gökhan kocakayadan biri binmeli tay sampiyon tay nett

 3. kinsgman ve gülüm osmana yazık oluyor. adam atın üstünde durmayı bilmiyor üstüne de kırbaç manyağı yapıyor. jokeyi değişmeli

 4. Bu tay ocak doğumlu, neredeyse 3 yaşında, gelecek seneye dönüldüğünde bu serisi de bitecektir. Zaten hışman öyle bir dövüyor ki atı, 3 yaşında bunun üstüne koymasını beklemiyorum. Böyle bir orijinin bu kadar erken gelişip bu yarışları yapması da ilginç. At sahipleri atlardan çok parayı sevdiklerini Hışman’a at vererek bir kez daha gösteriyorlar. Atını seven böyle bir adamı atından 100 metre uzakta tutar. Zaman haklı çıktığımı gösterecek.

 5. Turkiye’ de olay bu maalesef; o kadar yeteneksiz jokey var ki hisman çizik gibi yetenekten yoksun bir binici bile grup yarışlar kazanabiliyor.

 6. İstediği kadar G1 kazansın önce adam gibi at binsin, İstanbul’daki yarışta ‘Sonat’a yaptıkları aklımızda hala. İyi at binmek ata ölümüne dayak atmak değildir.

 7. Mehmet Kaya sonnduzlükte ayağa kalkıp elini sallayarak ata vurduğu kamçı resmen atı teşvik değil resmen ata dayak bu kamçının da bir standardı olmalı ata nasıl vuruyor öyle içim acıyor yazık ya bu arada atım yok at yarışlarını sadece hobi olarak izliyorum bu Mehmet Kaya nın ata vurduğu kamçı gerçekten çok acımasız

 8. Türk milletindeki çekememezlik de ayrı bir olay. Bu koşu için 10 numara yarış binmiş jokey.

  Her jokeyin bir stili var. Bu jokey sert at biniyor. Tecrübe kazandıkça daha sakin kalıp daha da güzel yarışlar yapacaktır.

 9. gram anlamıyorsunuz tabi taşla oynanıyor teşvik etmesin atın hakkını vermesin selim kaya gibi son 100de tesvigi bıraksın herkes işine geldiği gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir