Menu

Kurtuluş Koşusu'nda DUQUAN’dan Pist Rekoru… Özel

Adana Yeşiloba Hipodromu'nda 7 Ocak Cumartesi günü düzenlenen 4+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus A2 Kurtuluş Koşusunu, Hürol Karahanoğlu'nun sahibi ve Mehmet Yalçın’ın antrenörü olduğu Duquan (Yonaguska - Chinoiserie, Rock of Gibraltar) jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde kazanmayı başardı.

Birincilik ikramiyesi 148.000 TL olan 1400 metre kum pistteki koşuda ikinciliği, geçen yılın galibi Hot Chocolate (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Mister Strong (Dilum) üçüncü, starttan 2 boy kadar tereddütlü çıkan Oğlum Berat (Victory Gallop) ise dördüncü oldu. Kazanan Duquan Adana kum pist rekorunu1’25”04 ile kırmayı başarırken, farklar ise Yarım Boy - Yarım Boy – Yarım Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Hürol Karahanoğlu'na kupasını Adana Valisi Mahmut Demirtaş verdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, koşuyu kazanan atın jokeyi Ayhan Kurşun'a ödülünü verirken, Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ise, safkanın sahibi Hürol Karahanoğlu'na bir buket çiçek verdi. Törene, Adana Tarım İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana Hipodrom Müdürü Burhan Şatır ile davetliler de katıldı.

Tüm Birincilikleri Kum Pistte…

Yarış hayatına 2 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da başlayan Duquan, bugüne dek start aldığı 29 yarışta 15 birincilik elde ederken 962.900 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte hiç start almayan, çim pistte ise 1 kez koşup başarılı olamayan safkan, tüm birinciliklerini kum pistte elde etti. Ayhan Kurşun ile 17 kez piste çıkan Duquan, bu yarışların 8’inden galibiyetle ayrılmasını bildi.

YONAGUSKA Temilcisi…

Duquan’ın babası, TJK tarafından 2009 yılında Amerika’dan satın alınan Yonaguska (USA)’dır. 1998 doğumlu olan safkan Cherokee Run temsilcisi olup kum pistte G1 Hopeful Stakes, G2 Fall Highweight Handicap, G2 Hutcheson ve G3 Sport Page Handicap galibidir.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2013 yılında koşmaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 176 tayından 105’iı yarış kazanmayı başarmıştır. Bunların içerisinde en fazla dikkat çeken isimlerden bazıları; Bavi Reş, Saint Hilarion, Daskyleion, Bordonaro, El Azra,  Laser Girl, Time Attack ve My Konos’dur.

Annesi ROCK OF GIBRALTAR kızı…

Duquan’ın annesi bir Rock Of Gibraltar kızı olan Chinoiserie (GB)’dir. Ülkemizde 4 yavrusu start alan başarılı kısrağın temsilcilerinden Aybeniz (Mountain Cat) 9, Leo (Royal Abjar) 4, 2 kez start alan Virginia Wolf (Victory Gallop) ise 1 yarış kazanmıştır.

DUQUAN

da 2012

Yonaguska (USA) da 1998

 

Chinoiserie (GB) dk 2005

Cherokee Run (USA)

Martial Spook (USA)

Rock Of Gibratlar (IRE)

Sensitivity (USA)

 

Son DüzenlenmeSalı, 10 Ocak 2017 16:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık