Menu

DAYIM BENİM’den 1 haftada 2 birincilik, 1 Türkiye rekoru Özel

4 Eylül 2017 Pazar günü Bursa Osmangazi Hipodromunda koşulan G3 Yunus Emre koşusunu, Rıza Sarraf’a ait, Levent Sarıkaya tarafından yetiştirilen, menajerliğini Akif İnan, antrenörlüğünü ise Tahir Kurt’un üstlendiği Dayım Benim (4 yş ae Lion Heart - St Clair Ridge, Indian Ridge), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

3+ yaşlı başarılı İngiliz atlarının mücadele ettiği 1200 metre çim pistte gerçekleştirilen 110.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği Oradinario (Unaccounted For) elde ederken, mücadeleden Perfect Warrior (Perfect Storm) üçüncü, starttan geç çıkış yapan safkan Ayza (Kaneko) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Dayım Benim için müddet 1’07”91 olurken, farklar Boyun - 1/2 Boy - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Bursa’daki ilk yarışında Türkiye Rekoru kırdı...

Yarış hayatına 28 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da koştuğu Şartlı-1 mücadelede elde ettiği üçüncülükle başlayan Dayım Benim, bugüne dek start aldığı 32 yarışta 9 birincilik elde ederken 1.329.037 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte 1 kez start alıp başarılı olamayan ve sentetik pistte 3 kez finişi önde geçen başarılı safkan, çim pistte ise 19 kez start alıp 6 birincilik elde etti. Yunus Emre Koşusu için Bursa’ya ilk defa gelen Dayım Benim, bu şehirdeki ilk yarışını kazanırken aynı zamanda 1’07”91’lik derecesi ile sadece Bursa pistinin değil, Türkiye 1200 metre çim pist rekorunu kırdı. Selim Kaya ile 10’uncu kez bir araya gelen safkan usta jokeyi ile 4’üncü kez kazandı.

LION HEART temsilcisi…

Dayım Benim’in babası 2010 Yılı Şubat ayında Amerika’dan satın alınarak ülkemize getirilen Lion Heart (Tale of the Cat (USA) – Satin Sunrise (USA), Mr.Leader (USA))’dır. 2 Yaşında G1 Hollywood Futurity ve G3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da G1 Haskell Invitational Handicap ve G3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Ülkemizde bugüne dek 282 tayı start alan Lion Heart’ın 181 yavrusu yarış kazanmayı başarmış olup bunların 42’si Black Type performans sergilemiştir.

Annesi İrlanda’da G3 galibi…

Dayım Benim’in annesi İrlanda Derbisinin koşulduğu ünlü Curragh pistinde G3 Futurity Stakes galibi olan St Clair Ridge (IRE)’dir. Kariyerinde G2 Mrs Revere Stakes ikinciliği de bulunan kısrağın Amerika’da G2 San Gorgonıo Handicap galibi Cat by the Tale (Tale of the Cat) isimli bir de yavrusu bulunmaktadır. At Sahibi ve yetiştirici Levent Sarıkaya tarafından yurtdışından ithal edilen kısrağın ülkemizde start alan ilk yavrusu Shere Khan (Tale of the Cat)’dır. Yarış hayatı devam eden bu kısrak 5 yarış kazanmış olmasının yanı sıra G1 Sürat Koşusu üçüncüsü, A3 MRA Koşusu ikincisidir.

DAYIM BENİM

aa 2013

Lion Heart (USA)

Tale Of The Cat (USA)

Satin Sunrise (USA)

St Clair Ridge (IRE)

Indian Ridge (GB)

St Clair Star (IRE)

Son DüzenlenmeSalı, 05 Eylül 2017 17:04

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık