Menu

REBEL YELL’den Kum Pistte G1 zaferi Özel

Dördüncü Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezıd anısına 9 Eylül Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda düzenlenen G1 mücadeleyi, koşuya katılan tek 3 yaşlı safkan olan A.Melih Kura’ya ait, Bebek İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen, Mehmet Gündüzeli’nin menajeri ve Esma Çetin’in ise antrenörü olduğu Rebel Yell (3 yş de Dai Jin (GB) – Shaw Avenue, West by West) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

3+ yaşlı başarılı safkan İngiliz atlarının mücadele ettiği 2200 metre kum pistte gerçekleşen 350.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği Gökhan Gökçe ile en az kazanan safkan kadar başarılı bir yarış sergileyen Divine Heart (Divine Light) elde ederken, koşunun başarılı isimlerinden More Than A Game (Awesome Again) üçüncü, son iki koşusunu kazanarak bu yarışa gelen favori isimlerden Hot Chocolate (Victory Gallop) ise dördüncü oldu. Kazanan Rebel Yell için müddet 2’22”27 olurken, farklar 1,5 Boy - 2,5 Boy - 3 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Emil Cemal Kura'ya kupasını TJK Asli Üyesi Gülnur Gülerce verdi. Safkanın antrenörü Esma Çetin ve  jokeyi Halis Karataş ise plaketlerini Ankara Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt'dan aldı. Törene TJK Asli Üyesi Alim Melih Kura ile davetliler de katıldı.

Kum pistte ilk start, ilk birincilik…

Yarış hayatına 14 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da start aldığı maiden koşuda elde ettiği üçüncülükle başlayan Rebel Yell, bugüne dek 11 kez start alıp 6 yarış ve 853.700 TL ikramiye kazandı.

Çim pistte koştuğu iki yarışta da üçüncü olan, başarılı koştuğu sentetik pistte 8 kez start alıp 5 kez finişi önde geçen safkan, ilk kez start aldığı kum pistteki koşusundan galibiyetle ayrılırken aynı zamanda kariyerinin ilk G1 galibiyetine de imza atmış oldu. Halis Karataş ile 7 kez bir araya gelen Rebel Yell, bu yarışların 4’ünden galibiyetle ayrılmasını bildi.

DAI JIN temsilcisi…

Rebel Yell’in babası; sendikasyon ile yurtdışından getirilip ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin (Peintre Celebre (USA) – Dawlah (GB), Shirley Heights)’dir. Ülkemizde bugüne dek 71 yavrusu start alan aygırın 35yavrusu yarış kazanmayı başarmış, bunlardan 10’u Black Type performans sergilemiştir.

Annesi KV-6 galibi…

Rebel Yell’in annesi, 28 yarışlık kariyeri boyunca biri KV-6 olmak üzere 2 yarış kazanıp 12 kez tabela yaparken 81.360 TL ikramiye kazanan 2003 doğumlu Shaw Avenue (West by West) isimli kısraktır. 2007 yılında yarış yaşamını noktaladıktan sonra damızlığa ayrılan kısrağın bugüne dek 4 yavrusu start almış, bunlardan Rebel Yell dışında yarış kazanan tek yavrusu Meloş Teyze (Abrek) olmuştur.

REBEL YELL

de 2014

Dai Jin (GB)

Peintre Celebre (USA)

Dawlah (GB)

Shaw Avenue

West By West (USA)

Simin

Son DüzenlenmePazartesi, 11 Eylül 2017 16:47

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık