Menu

NALBANT; EDİP FIRAT KANTARMACI Özel

Nal ve tırnak birleşimi atın en önem verilmesi gereken yerlerden bir tanesi olmak üzere atı her türlü iyi veya kötü olmak üzere her şartta etkiler. Nal desteği her zaman tendonlardan yük alınması üzerine ortopediye eşitlenip çakılmalıdır.

Atlarımız nal çakımı işlemi görmeden önce dışarıda yürütülüp nasıl basıyor, Tırnakta yükü desteği hangi biçimde dağıtıyor, Tendonlara yük bindirmesi gibi sorun var mı? diye bakılmalıdır. Hiçbir at bu işlemleri görmeden bilinçsiz şekilde çakılmamalıdır.

Tamamen profesyonel olarak çakım işleminden hemen sonra video çekilir. Slow motion programında yavaşlatarak atımızın tüm sorunlarını görebiliriz. Her ay bu şekilde atlarımızı takip ederek antrenör ve nalbant birleşerek en iyi sonuca varabilir.

Tırnak basıncı, tırnakta yüzeysel dağıtım ve basınç nasıl olur diyerek bugüne kadar hiçbir nalbantınızdan duymadığınız ama at için tamamen ortopedik terimler olan bir işlemdir. Sizde atınızdaki farkı çalışmalarında ve yarışlarında gözle görünen değişimde anlamış olacaksınız.


Bir çakım önce tendon sorunu gösteren tayımızda nal çakımı sırasında çıkan uzunluktur.  Şu şekilde atımızın ön kısmına nalın uzatılması atın tüm tendonuna zarar vermektedir. Bu gördüğünüz fazlalık gittiği gibi tırnak yerine oturmuş tayımız düzelmiştir.


Bazı atlarımızın iç taraf dokuları daha yumuşak olurken, bazı atlarımızın daha sert olabiliyor. Önemsiz gibi gözüken çivi sayısı ve çivinin yerleri atın rahatlığı ve tabiri caizse süspansiyon dediğimiz basınç darbesini en aza indirmek için hayati önem taşır.


* Bu bir reklamdır.

Son DüzenlenmeCuma, 26 Ocak 2018 21:06

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık