Menu

THREE VALLEYS Yurt dışında kazanan yavrularıyla dikkat çekiyor

Ülkemize yurt dışından getirilen aygırların temsilcileri bir yandan yurt içinde aşımlara devam ederken, bu aygırların yurt dışında olan yavrularının performansları kuşkusuz yarışsever ve yetiştiriciler için merak konusu oluyor her zaman. Bu aygırlardan biri de Three Valleys ve 2014 yılında yavrularından bazılarının başarılı performansı göze çarpıyor bu aygırın.

Bunlardan en tanıdık olanı ve hali hazırda en iyi yavrusu diyebileceğimiz Saint Bernard bu yıl birinci ve ikinci olduktan koştuğu G1 ve G2 yarışlarda beklenileni veremese de sınıfı ile zaman zaman iyi işler çıkartabilecek kapasitede.

Three Valleys’in bu yıl koşmaya başlayan iki yaşlı taylarında Escalating ise ilk yarışında yarış görme mahiyetinde bir koşudan sonra ard arda iki birinciliği ile dikkat çekti. Akabinde Listed bir yarış koştu ve 7 atta altıncı olmakla birlikte bu sene daha sesini duyurabilir sinyalleri taşıyor bu tay.

Three Valleys’in bu yıl üçlülüğe dönen yavrusu Sole Marino da sezona birincilikle başladıktan sonra girdiği dört koşuda bir ikincilik ve iki dördüncülük elde etti. Dördüncülüklerinden birinin Listed yarış olduğunu belirterek onun da ilerleyen günlerdeki performansını merakla beklediğimizi paylaşalım.

Three Valleys’in bu yıl üçlülüğe dönen bir başka yavrusu olan French Alps da belki de şu ana değin bu aygırın 2014 deki en başarılı temsilcisi belki de. Bu tay bu yıl 3 birincilik kazandı. Bunların ikisinin 2200 metrede olduğunun altını çizmek gerekir diye düşünüyorum.

Icy Love da Three Valleys’in bir başka başarılı temsilcisi ve Chantilly de 1300 metrede kazandığı Listed yarış ona ve babasına kuşkusuz kariyer sayfasında yeni bir değer kattı. Üç yaşlı bu dişi tayın bu yıl aynı mesafede bir birinciliği olduğunu da ekleyelim.

Bu arada yazımı hazırladıktan sonra sağolsun Mustafa Girgeç kardeşimden Ski Slope ve Green Harbour isimli iki ve üç yaşlı taylarının kazandığı haberi geldi! Bu atlarında kısrak babaları Danehill ve Green Desert.

Yukarıda isimleri belirttiğim Three Valleys yavrularında anne hatlarında çeşitli kan hatları karşımıza çıksa da, onun belli kan hatları ile daha baskın bir uyum sağladığı, tabi ki -en azından şu an için- görülmekte. Bu aygırın sınıf koşu performanslı ve ratingi belli puanın üzerinde olan yavrularına baktığımızda karşımıza bir çok yerde Danzig ismi çıktığını görüyoruz. Tabi ki büyük oranda Danzig temsilcileri demek daha doğru ve hatta Danehill!

Danzig temsilcilerinden Green Desert’ün kısrak babası pozisyonunda yer aldığı Three Valleys yavrularından startisimler içinde üçünün kazanmış olması dikkat çekici. Bunlardan diğerlerinden Valonia’nın G2 Rockfel Stakes üçüncülüğü göze çarpıyor. Diğeri de That’s Dangerous isimi yavrusuydu ve 2 birinciliği olan bu at ABD’ye satıldıktan sonra üç yaşında ölmüştü.

Yukarıda bahsettiğimiz Icy Love, Saint Bernard ve Sisiri de de kısrak baba hatlarında Danzig temsilcilerini görmek mümkün. Sırasıyla Cape Cross, Polich Precedent ve Danehill Dancer, paragraf başında saydığım isimlerin kısrak babaları.

Bunlardan Cape Cross’un Balidaress familyasından gelme olduğunun altını çizmek gerek diye düşünüyorum. Zira bu familyadan gelme Bin Ajwaad’ın ülkemizde kızları mevcut, bakalımböyle bir eşleşme olursa nasıl sonuçlar verecek. Bin Ajwaad’ın baba hattını oluşturan soydan gelme aygırlardan Fantastic Light, Valley Of Destinyde ve Pursuit Of Love da Peccato Di Gola gibi başarılı Three Valleys yavrularında karşımıza çıkmakta.

Yine Gone West ve temsilcileri Zafonic ve Zamindar’ın, Three Valleys’in başarılı yavrularından Torrid, The Nile ve Escalating de karşımıza çıktığını görüyoruz. Ülkemizde Gone West’in dört temsilcisinin aygırlık kariyeri olduğunu düşünürsek buda ileride bu uyumun ülkemizde nasıl sonuçlar vereceğini gözlemlemek açısından ilginç bir not olacak biz orijinseverlere.

Three Valley’in Henry Allingham isimli başarılı yavrusunun kısrak babasının Indian Ridge olduğunu hatırlatarak vitesi biraz yükseltelim diyorum.

Three Valley’in babası Diesis aygırlık yaşamında başarılarla dolu bir kariyeri olan bir isim. Bence ABD’de değil Avrupa da aşım yapsaydı bu başarı grafiğini belki de daha yukarılara çekebilirdi. Böyle söylememe sebep de yavrularının bu kıtada gösterdiği performans. 13 G1 galibi Diesis yavrusuna baktığımızda yarışların çoğunun kum pistte yapıldığı ABD de bu pistte tek G1 kazanan yavrusu (Rootentootenwooten) olduğunu görmekteyiz.

Rootentootenwooten’in annesi Bold Flora’nın Gay Hostess ile benzer soya sahip olması beraberinde bazı etkileri de tetikliyor olabilir diye düşünüyorum. Gerçekten de ikinci anne Floral Park’ın ünlü kısrak Flower Bowl ile tam kardeşi olduğunu görmekteyiz ve Flower Bowl, His Majesty, Graustark gibi atların annesidir.

Diesis’in G1 galibi olan yavrularına baktığımızda karşımıza ilginç notlar çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri Magistretti ve bu atın ikinci annesinin Damister ile tam kardeş oluşu dikkat çekici.

Storm Trooper isimli G1 galibi Diesis yavrusunun ikinci annesinin Storm Bird ile tam kardeş oluşu ve yine bir başka G1 galibi Diesis yavrusu Knifebox’un anne familyasının da South Ocean (Storm Bird’ün annesi) ile aynı familyada oluşu ilginç bir not. Yine Keen Hunter isimli G1 galibi Diesis tayının anne hattını oluşturan Guiding Star’ın, ülkemize gelen en ilginç aygırlardan biri olan Lockton’un babası olan Moorestyle’ın anne hattını oluşturması da değerlendirilebilir.

Continiously de Diesis’in G1 kazanan yavrusu ve bu atın ikinci annesinin Alydar ile 4/3 kardeş olduğunu belirtelim. Diesis’in G1 galibi yavrusu Husband’ın annesinin Rainbow Quest ile benzer bir soy kurgusu içerdiği ve bu atın anne familyasının Mill Reef, Blushing Groom ve Khaled gibi isimlere uzandığı da gözlerden kaçmıyor. Docksider da Diesis’in G1 kazanan yavrusu ve bu atın ikinci annesi Espadrille’in Special, Lisadell, Thatch gibi efsane isimlerle tam kardeş olduğunun altını çizmek gerek.

Son paragraflarla anlatmaya çalıştığım şeyler ilk bakışta biraz karışık gibi görünebilir ama bu saydığım isimlerin temsilcilerin ülkemizde epey sayıda olması dikkat çekici ve babası Diesis gibi sevme ihtimali olabilir Three Valleys’in aygırlık kariyerinde. Tabi ki eşleşmeyi yaparken biraz şu kandan, biraz bu hattan deme şansı yok veya az, biz burada sadece onun hangi isimleri taşıyan kısrakları sevebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunuyoruz. Kaldı ki, ülkemizde değişik kan hatları var ve kimbilir burada neler çıkacak karşımıza. Mesela yukarıda saydığım Danzig, Graustark, His Majesty gibi isimlerin Eagle Eyed, Sea Hero ve Rakan gibi ülkemizde kızları olan aygırlarda hem baba hem kısrak baba hatlarında yer alması bu tip eşleşmeleri kağıt üstünde avantajlı kılıyor gibi bir izlenim vermekte.

Bu anlatmaya çalıştıklarımdan tatmin olmayanlara Eagle Eyed’ın aygırlık yaşamında ülkemizde G3 kazanan yavruları Sinyor Sassi ve George da kısrak baba hatlarının Diesis ve onun oğlu Elmaamul olduğunu ve bunun da bir nevi bu eşleşmenin değişik bir sağlaması olarak görülebileceğinin altını çizelim. Ayrıca Three Valleys anne familyasından gelme klas aygır Dansili (baba Danzig!) de Diesis ile uyumunu Epic Love, Preferential, Dansant, Vancouverite ve Strategic Prince gibi sınıf koşu galiplerinde teyit etmekte. Bu isimlerden Strategic Prince’in aygırlık kariyeri olduğunu ve de G1 kazanan yavrusu olduğu belirterek Selman beye takip önerisinde bulunalım naçizane.

Three Valleys için en merak ettiğim eşleşme modellerinden biri de eğer eşleşirse Common Grounds kızları olacak. Common Grounds’un babası Kris ve Three Valleys’in babası Diesis tam kardeşler. Ayrıca Common Grounds’un kısrak babası Lyphard, Danzig ile benzer cross (Northern Dancer - Fair Trial - Gainsborough) bakalım sonuç ne olacak.

Yine merak ettiğim bir konu Diesis’in üç G1 galibi yavrusunda gözlemlediğim Preciptic ve Precipitation etkisinin Three Valleys de zaman zaman kendini gösteriminin ne etkide olabileceği. Bu atların nüfus kağıdı çok eski şimdi nerede çıkacak demeyin, Diminuendo, Ramruma, All The Good gibi G1 Diesis yavrularında nasıl çıktıysa Three Valleys de de çıkabilir. Yukarıda saydığım çok ünlü bir aygır da da var bu isimler, meraklılarına ev ödevi olsun!

Elmamaul ve Keen Hunter gibi G1 galibi Diesis taylarında görülen Vilmorin de kafa kağıdı eski atlardan! Hatırladığım Zeddaan ve Song gibi isimlere kısrak babası olarak Vilmorin ismi vardı.

Three Valleys’in kısrak babasının Niniski olması, onun mesafeye dayanıklılık etkisi gösteren atları zaman zaman verebileceği yönünde tahminde bulunmamıza sebep olabilir.  Aynı zamanda çok yönlü bir isim Niniski. Niniski hem Nijinsky II oğlu ve bu durumda The Minstrel ile 4/3 akrabalık, Nijinsky II, The Minstrel, El GranSenor ve’in akrabalık içeren etkilere sahip olması ( hepsi aynı anne familyasından gelme!) Three Valleys için avantaj olarak görülebilir.

Niniski’nin ikinci kısrak babası Ridan da bir anahtar konumu içerebilir. Çünkü Ridan burada yazmakla bitiremeyeceğimiz müthiş bir anne familyasına sahip ve bu da Three Valleys için olumlu bir etki yaratma ihtimali var. Aklıma Marlin geldi birden!

Tabi ki bugün her yere yayılan Mr.Prospector etkisi de zaman zaman Three Valleys taylarında kendini gösterebilir, ama hangisi? Mujtahid’in de Sharpen Up temsilcileri ile iyi sonuç verebildiğiniz biliyoruz. Damister’a yukarıda dikkat çekmiştim. Gone West’i de en başta söylemiştim, ben buna Gulch’ı da ilave etmek istiyorum şahsen.

Diesis’in bir çok yavrusunda ve Three Valleys de görülen Tom Rolfe’un da bir anahtar olabileceğini düşünüyorum. Sham, Chieftain, Alzao ve Ack Ack hepsi de Tom Rolfe ile beraber Maid Of Masham familyasından gelmeler!

Tabi ki ihtimalleri uzatmak mümkün, ne de olsa orijin denizi bir derya! Bu kadar gen kombinasyonundan her türlü ihtimal çıkar, biz de zaman zaman bunları sizinle paylaşacağız, sadece Three Valleys değil, ülkemize yakın zamanda getirilen ve halen yavruları yurt dışında start alan aygırlar köşemizin konuğu olacak.

MUSLIHIDDIN GURUP

 

 

Son DüzenlenmeSalı, 15 Ağustos 2017 13:24

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık