Menu

2016 ECLİPSE ÖDÜLLERİ - 2 Özel

Yılın İki Yaşlı Erkek tayı:  Classic Empire (Pioneerof The Nile - Sambuca Classica, Cat Thief) bu ödülün ilk adayı… Elinde Breeders Cup Juvenile galibiyeti dahil iki G1 galibiyeti bulunan şampiyon tay jokeyini düşürdüğü yarış hariç aldığı üç startta hiç geçilmedi. Practical Joke (Into Mischief - Halo Humor, Distorted Humor) en yakın rakibi… Classic Empire’ın jokeyini düşürdüğü yarış dahil iki G1 galibi olan bu tay BC Juvenile koşusunda rakibine geçildi. Not This Time (Giant’s Causeway - Miss Macy Sue, Trippi) bir G3 galibiyeti ile bu iki isime rakip olamayacak durumda…

Yılın İki Yaşlı Dişi tayı:  Champagne Room (Broken Vow - Lucky To Be Me, Bernstein)’in tek G1 birinciliği Breeders Cup Juveniles Fillies yarışında…. Avrupa şampiyonu Lady Aurelia (Scat Daddy - D’Wildcat Speed, Forest Wildcat) Ascot ve Deauville’deki G2 ve G1 galibiyetlerinden sonra Newmarket pistinde start aldığı G1 Cheveley Park Stakes’de büyük bir sürpriz yaparak favori girdiği yarışta üçüncü oldu. New Money Honey (Medaglia d’Oro - Weekend Whim, Distorted Humor) Amerika’da start aldığı üç yarışta bir G3 ve G1 birinciliği ile ödülün diğer adayı… Bu kategoride birincilik için çekişme olacağı açık.

Yılın Üç Yaşlı Atı: Arrogate yılın atı ödülü ile birlikte burada da adaylar arasında… Diğer iki aday Exaggerator (Curlin - Dawn Raid, Vindication) ve  Nyquist (Uncle Mo - Seeking Gabrielle, Forestry)Her ikisi de bu yıl aygırlığa başlayacak olan bu iki adaydan Exaggerator Preakness gibi bir klasik koşu dahil üç G1 galibi ve Derby ikincisi… Nyquist ise Derby dahil iki G1 birincisi ve Preakness üçüncüsü aynı zamanda geçen yılın Eclipse ödüllü tayı… Çekişmeli bir oylama olacak ve yılın üç yaşlısı ortaya çıkacak.

Yılın Üç Yaşlı Dişi Atı: Cathryn Sophia (Street Boss - Sheave, Mineshaft) yarış hayatına üç yaşlı olarak başlayan bir kısrak ve çok başarılı bir sezonun ardından iki G2 ve bir G1 galibiyeti bulunuyor. Queen’s Trust (Dansili - Queen’s Best, King’s Best) ise bir G1 galibiyet sahibi… Bu iki adayın, üçüncü aday Songbird’erakip olması zor gözüküyor. Çünkü şampiyon kısrak Yılın atı kategorisinde Arrogate ve California Chrome ile yarışacak kadar iyi.

Yılın Yaşlı Kum pist Atı: California Chrome bu kategoride de adaylar arasında… Diğer adaylardan Frosted (Tapit - Fast Cookie, Deputy Minister) bu yıl 50.000 dolar bedelle sıfat ve aygırlık kariyerine başlayacak. Tapit’in kır oğlunun  Dubai Meydan’da bir G2 ve Amerika’da iki G1 galibiyeti olmak üzere üç grup galibiyeti var. Diğer aday Lord Nelson (Pulpit - African Jade, Seeking The Gold) ise bu yıl 25.000 Dolar bedelle aygırlık kariyerine başlıyor. 2016’da 1200-1400 metre kum pistte üç G1 birinciliği olan safkan 2016’da start aldığı 4 yarışta da geçilmedi.

Yılın Yaşlı Kum pist Dişi atı: Beholder (Henny Hughes - Leslie’s Lady, Tricky Creek) bu kategorinin tartışmasız en büyük favorisi. Geçen yılın Eclipse ödüllü Şampiyon kısrağı 2016’yı iki G1 birinciliği ile kapatırken bunlardan birinde şampiyon Songbird’ü geçen tek at oldu. Ve bu yarış bir Breeders Cup yarışı idi. Cavorting (Bernardini - Promenade Girl, Carson City) iki G1 ve bir G2 galibiyeti ile ödüle aday… Stellar Wind (Curlin - Evening Star, Malibu Moon) 2016’da iki G1 galibiyetini alırken ikisinde de Beholder’ı geçebilen bir kısrak. Breeders Cup’ta ise Songbird ve Beholder’ın arkasında dördüncü olan bir isim. Burada da ilginç bir yarış olacak Eclipse ödülünü alabilmek için...

Yılın Erkek Sprinteri: Yılın yaşlı atı kategorisinde de aday olan Lord Nelson muhtemelen burada ödülü alacaktır. Diğer adaylardan A P Indian (Indian Charlie - Ender’s Sister, A.P.Indy) Amerika’da iki G1 ve bir G2 galibiyeti ile favoriye rakip olacak. Buradaki diğer aday Drefong (Gio Ponti -Eltimaas, Ghostzapper) 2016’da dört yaşında başladığı yarış hayatını geçilmeden dört yarışta ikisi G1 galibiyeti ki bunlardan biri Breeders Cup sprint olan dört birincilik ile kapatan bir isim. Çekişmeli bir oylama burada da olacaktır.

Yılın Dişi Sprinteri: Finest City (City Zip - Be Envied, Lemon Drop Kid) bir G2 ve Breeders Cup’da elde ettiği bir G1 birinciliği ile göze batıyor. Haveyougoneaway (Congrats - One Wise Cowgirl, Wiseman’s Ferry) bir G1 galibiyeti ile ödüle aday ama en büyük handikabı Finest City’e Breeders Cup’ta mağlup olması. Diğer aday Paulassilverlining (Ghostzapper - Seeking The Silver, Grindstone) ise kariyerinde hiç G1 galibiyeti bulunmayan bir kısrak.

Yılın At Sahibi: Juddmonte Farms, Inc., Ken and Sarah Ramsey, Spendthrift Farm LLC bu ödülün üç adayı…

Prens Khalid bin Abdullah’ın Juddmonte harası Arrogate ve Flintshire ile 2016’ya damga vurdu. 2000 yılından bu yana 7 kez bu kategoride finalist aday olan Juddmonte 1992 ve 2003’de bu ödülün sahibi olmuştu. Amerika’da 2016’da 7.199.865 dolar toplam kazanç ile lider olan hara ödülün büyük adayı.

Ken ve Sarah Ramsey çifti daha önce birçok kez Eclipse ödülü almış bir yetiştirici-at sahibi olarak 2016 yılını 129 birincilik ve 6.671.753 dolar kazanç ile kapattılar. En ilginç başarılarından biri kuşkusuz 2015 yılında bir satış koşusundan 35.000 dolara aldıkları Al’s Gal’ın 2016’da G1 Taylor Stakes’i kazanması idi.

B. Wayne Hughes’in Spendthrift Farm’ı 2016’da Eclipse adayları Beholder ve Lord Nelson ile Amerikan pistlerini domine etti. Zorlu adaylar arasında zorlu bir ödül yarışı olacağı kesin.

Yılın Yetiştiricisi: Cleary ailesinin Clearsky harası adaylardan birisi… 2016’da yetiştirdikleri atlar 214 starttan38 birincilik ve 6.616.310 dolar ikramiye kazandılar. Arrogate, Lord Nelson ve 2 yaşlı G1 galibi Abel Tasman onları mükemmel temsil etti.2008’de açılan bir hara için daha iyisi olamazdı. Diğer aday dünya devi Darley Harası… Şeyh Muhammed Al Maktum’un harası 110 yarış galibi atın yetiştiricisi olarak ve 6.819.154 dolar kazanç ile 2016’yı kapattı. Frosted’ın başını çektiği şampiyonların yetiştiricisi hara dünyanın birçok yerindeki yetiştiricilik ve yarışçılık operasyonları ve çok geniş bir aygır ve kısrak potansiyeli ile gerçek bir dünya devi. Üçüncü aday Winstar Harası… 2016’da 10.000.000 dolar kazanç sınırını geçen hara 238 yarış galibi, Tourist ve New Money Honey gibi Breeders Cup galiplerinin yetiştiricisi olarak göz kamaştırıyor. Zorlu bir yarış olacak aralarında Eclipse ödülü için…

Yılın Antrenörü: Beyaz saçlı şampiyon Bob Baffert ilk aday… Amerika’nın bol ödüllü efsane antrenörlerinden olan Baffert 2015’de  American Pharoah gibi bir Amerikan Triple Crown şampiyonunun antrenörlüğü yanında, 2016 için Arrogate ve ödül adayı Drefong’u yarış dünyasına armağan ederken nasıl bir antrenör olduğunu bir kez daha gösterdi. Genç Chad Brown bir diğer aday… 2016’da G1 düzeyinde dokuz yarış kazanan Brown; Flintshire gibi bir şampiyonla herkesi geçerken laminit olup yarışmayı bırakan ve tekrar sahaya dönen Lady Eli ile G1 kazanarak becerisini ispatladı. 2016’da G1 kazandığı iki yaşlı tayı Practical Joke ile 2017 Kentucky derbisinin şanslı antrenörlerinden birisi olan Chad Brown’un geleceği kuşkusuz çok parlak. Diğer aday yaşlı kurt antrenör Mark CASSE… Kanada’nın şampiyon antrenörü sadece Kanada ve Amerika’da değil İngiltere’de de Tepin ile G1 kazandı. 2 yaşlı şampiyon tayı Classic Empire 2017 Kentucky Derbisinin erken favorisi… Bu kategori de çok çekişmeli.

Yılın Jokeyi: Javier Castelano, Jose Ortiz ve Mike Smith adaylar… 2013 ve 2014 Jokey Turnuvası kapsamında Türkiye’de de 8 yarışa katılan Castellano 2016’da Kentucky Oaks (Kısrak koşusu) ve Breeders Cup Dişi Çim yarışını  kısraklarla kazanırken erkek Flintshire ile çimde harikalar yarattı. 39 yaşındaki Venezuella kökenli şampiyon jokey 2014 ve 2015’i de Amerika şampiyon olarak kapatmıştı. Jose Ortiz 2016’yı 351 birincilik ile zirvede kapattı ve ilk Breeders Cup galibiyetini bu yıl Oscar Performance ile kazanırken “Evet, en sonunda kazandım” dedi. 23 yaşındaki Porto Riko’lu jokeyin önünde uzun ve başarılarla dolu bir gelecek olduğu kesin. Lakabı ‘Mr. Breeders Cup’ olan tecrübeli jokey Mike Smith ödülün diğer adayı… Arrogate’in jokeyi Breeders Cup haftası muhteşem bir seri yakaladı 2016 yılında. Tamarkuz, Arrogate ve Finest City Breeders Cup’ta fotoyu önde geçerken üstlerinde jokey Mike Smith vardı. Eclipse ödülü için zor bir seçim daha.

Yılın Aprantisi: Kevin Gomez, Lane Luzzi, Luis Ocasio Eclipse ödülünün üç adayı… Babası da eski bir jokey olan Gomez’in 2016’da 540 yarışta 67 birinciliği var. Yüzde 12 kazanma oranı ve 1.67 milyon dolar mont kazancı ile ödüle aday. İlginçtir ki ikinci aday Lane Luzzi’nin babası da 3.400 yarış kazanmış bir eski jokey. 88 yarış kazanan Luzzi 2.2 milyon dolar kazanç ile Eclipse ödülü adayı. 19 yaşındaki genç Porto Riko’lu Luis Ocasio kötü başladığı 2016’yı kazanılan 106 yarış ve 2.82 milyon dolar ödül ile en tepede bitirdi. Bakalım Eclipse ödülü kime gidecek.

Türk yetiştirmesi atların, Türk at sahibi, yetiştirici, Antrenör, Jokey ve aprantilerinin de Eclipse ödülü adayları arasına girebileceği günleri görmek dileklerimle…

 

Son DüzenlenmePazar, 08 Ocak 2017 10:59

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık