Menu

Yarış Dergisi

FENERLİCAN kolay kazandı…!

Bursa Osmangazi Hipodromu'nda 30 Eylül Pazartesi günü  düzenlenen Sadettin Karacabey Koşusu'nu (KV-8/S/DHÖW) Muzaffer Can'ın sahibi olduğu FENERLİCAN (Yalaz – Latifegül, Noktabatur), jokey Özcan Yıldırım ile 1500 metre çim pistte 1.38.73'lük derece gerçekleştirerek kazandı. Üç yaşlı 8 safkan Arap tayının katıldığı koşuda, ALİŞİRİN OĞLU (Eşkbar) ikinciliği elde ederken, mücadeleden ALİ RUHİ (Rikardo) üçüncü, BUZKAYA (Devzade) ise dördüncü olarak ayrıldı. Yarış hayatına Ankara'da başlayarak sürdüren FENERLİCAN ilk kez start aldığı Bursa pistinde kariyerinin 10. startında 4. birinciliğine ulaştı. Safkan son olarak 75. Yıl Ankara Hipodromu'nda 29 Ağustos Perşembe günü start aldığı çim pistte düzenlenen 1200 metre mesafeli  Şartlı 4 / DHÖW  Koşusu'nu kazanmıştı.

Devamını oku...

YARAMAZ ÇOCUK’tu, “Fahri Konsolos” oldu…!

Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu (FICAC) Koşusu (KV-9) 27 Eylül Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Son metreleri güzel bir mücadeleye sahne olan koşuyu Erhan Alveroğlu’nun sahibi olduğu, Murat Çelik’in menajerliğini, Cemil Turan’ın ise antrenörlüğünü yaptığı YARAMAZ ÇOCUK (Perfect Storm – Angel Eyes, Always A Classic), jokeyi Akın Sözen ile 2’05”60’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı. Sentetik pistte 2000 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 3 yaşlı 7 İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşuda HAŞMET (Victory Gallop) ikinciliği elde ederken, mücadeleden SECRED FIGHTER (Sri Pekan) üçüncü, ALWAYS MARJU (Mehmet Bora) ise dördüncü olarak ayrıldı.
Alerjik bir hastalığa rağmen... 
2 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 19 Ocak günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı Emirgan Koşusu’nu (Şartlı 1) kazanarak başlayan YARAMAZ ÇOCUK, kariyerinin 14’üncü startında üst üste 3’üncü, toplamda ise 9’uncu galibiyetini elde ederken, kazancını da 527.800 TL’ye yükseltti. Her pist ve mesafede başarılı yarışlar koşabilen kalite safkan, bu yarıştan önce ciddi bir alerjik rahatsızlık geçirmiş olmasına rağmen harika bir performans sergileyerek kazanırken, kalitesini de bir kere daha gözler önüne sermeyi başardı.  3 yaşındaki al erkek tay, son olarak 23 Ağustos günü aynı pistte katıldığı 1500 metre mesafeli Dr. Özcan Kızılkaya Koşusu’nu (KV-8) jokey Selim Kaya ile kazanma başarısı göstermişti. 
Şampiyon Perfect Storm’un oğlu…
Yaramaz Çocuk 2002 yılının şampiyon 2 yaşlı ismi ve Gazi Koşusu (G1) dördüncüsü Perfect Storm’un oğludur. Tüm yarış yaşamı boyunca 8 kez start alıp 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 kez de dördüncülük elde eden Perfect Storm, Sakarya (G2) ve Tay Deneme (G2) galibidir. 2005 Yılında haraya alınan ve ilk tayları 2006 yılında doğan aygırın bugüne dek 133 tayı start almış, bunların 79’u yarış kazanmayı başarmıştır. Perfect Storm’un başarılı yavrularından bazıları ise; başta Çaldıran (G1) galibi Bekmezbey olmak üzere Kimura, Strong Hope, Zeev, Balboa, Fast Ocean, Bambino, Sipse ve Lady Smith’dir. 
Annesi hiç start almadı…
Yaramaz Çocuk’un annesi 2003 doğumlu Angel Eyes (Always A Classic-Şahnaz, Orak)’dır. Hiç start almayan kısrak Free Wind, Happy Eyes ve Jumairah ile anneden kardeştir. Angel Eyes’ın en kariyerli yavrusu Yaramaz Çocuk’tur.

Devamını oku...

2013’ün EN HIZLISI; ASTORYA…!

28 Eylül Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus SÜRAT (G1) Koşusu’nu Cengiz Taşkıran’ın sahibi olduğu, Levent Berkol’un menajerliğini, antrenörlüğünü ise Ufuk Bilik’in üstlendiği ASTORYA (Sri Pekan – Melita, Tagula), jokeyi Halis Karataş ile 0’58”23’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı. İki ve yukarı yaşlı atlara mahsus çim pistteki 1000 metre mesafeli koşuya 10 safkan katıldı. Yılın “en hızlı safkanlarını” belirleyen 240.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği en az kazanan safkan kadar parlak bir performans sergileyen STEEL CAT (Mountain Cat) elde ederken, mücadeleden CHANTALLE RUA (Mountain Cat) üçüncü, AZ KALDI (Captain Rio) ise dördüncü oldu.
Koştuğu her 2 yarıştan 1’ini kazanıyor…!
4 Mart 2012 tarihinde İzmir Şirinyer Hipodromu’nda katıldığı koşuyu kazanarak yarış hayatına başlayan ASTORYA, kariyerinin 16’ıncı startında ilk Grup koşu galibiyetini elde ederken, toplam birincilik sayısını 8’e, kariyer kazancını ise 733.011 TL’ye yükseltti. 4 yaşındaki doru erkek safkan, son olarak 7 Ağustos günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı çim pistte 1900 metre mesafeli Anadolu Hisarı Koşusu’nu (KV-8) jokey Selim Kaya ile kazanma başarısı göstermişti.
Akın Sözen 3 ay önce söylemişti…
Astorya ile Mayıs ve Haziran aylarında üst üste iki kez kazanan Akın Sözen bakın bundan tam 3 ay önce sitemize Astorya ile ilgili neler söylemişti....! “Ayağında ciddi bir çatlak yaşayıp pistlerden 9 ay kadar uzak kaldıktan sonra harika bir geri dönüşe imza atan bu safkan için söylenebilecek tek bir şey var; Çok büyük bir atmış…
SRI PEKAN’ın oğlu…
Astorya, başta Gazi Koşusu galibi Miramis olmak üzere Astrakhan, Berraksu ve Topor gibi pek çok şampiyon safkanın da babası olan SRI PEKAN’ın oğludur. Ülkemizde bugüne dek 330 yavrusu start alan aygırın bu taylarından 186 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Aygırın ülkemizdeki yavruları yaklaşık 32 Milyon TL’nin civarında bir hasılat elde etmiştir.
Annesi (G3) galibi MELİTA…
Astorya’nın annesi yarış hayatı boyunca 66 kez start alıp, 13 birincilik, 14 ikincilik, 10 üçüncülük ve 7 kez de dördüncülük elde ederken 506.022 TL’lik bir kazanç elde eden MELITA (IRE)’dır. Ülkemize foal olarak ithal edilen safkan yarış kariyeri boyunca 5 kez Kısa Vadeli galibiyet elde ederken, bir kez (G3) seviyesindeki Mimar Sinan Koşusunu kazanmıştır. Yarış hayatı bittikten sonra haraya alınan Melita’nın bugüne dek 3 tayı yarış pistlerinde boy göstermiştir. Astorya’nın dışındaki bu iki yavrudan Caramel (Royal Abjar) 3 yarış, Esquela (Divine Light) ise 1 yarış galibidir. Kısrağın bu sene Victory Gallop’tan Decolte isimli 2 yaşlı bir de dişi tayı bulunmaktadır. 

Devamını oku...

EKİM Ayında 4 yabancı yarış var…!

Ekim ayı yurtdışı yarışlarında, Amerika’nın Philadelphia Park ve Belmont Park Hipodromları’nda yapılacak 4 yarış gününde ülkemizden müşterek bahis  kabulü yapılacak. Yarışseverler bu yarışları, TJK TV ve TAY TV’den naklen izleyebilecek. Yurtdışı yarışlarında başta 6’lı Ganyan olmak üzere, 7’li Plase, 5’li Ganyan,4’lü Ganyan ve 3’lü Ganyan’ın birim fiyatları 3 Kuruş olarak uygulanmaya devam edecek.
07 EKİM PAZARTESİ           PHILADELPHIA PARK
14 EKİM PAZARTESİ           BELMONT PARK
21 EKİM PAZARTESİ           PHILADELPHIA PARK
28 EKİM PAZARTESİ           PHILADELPHIA PARK
Devamını oku...

EL CONQUERADOR 1’34”92 ve 5 BOY ile kazandı…!

29 Eylül Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Marmara Koşusu’nu (G3) Murat Kadaifçioğlu’nun EL CONQUERADOR (Okawango - Adhaaba / Dayjur) isimli tayı, ilk kez bir araya geldiği usta jokeyi Halis Karataş ile 1’34”92’lik derecesiyle kazandı. Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya üç ve yukarı yaşlı 8 İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 110.000TL olan koşuda ikinciliği SARILAR RUNNER (Okawango) elde ederken, mücadeleden TITLEHOLDER (Soviet Star) üçüncü, FAST STARS LINE (Ajmera) ise dördüncü olarak ayrıldı.
İkinci Grup galibiyeti…
15 Nisan 2010 doğumlu olan ve yarış yaşamına 20 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla başlayan EL CONQUERADOR, kariyerinin 15’inci startında 5’inci galibiyetini elde ederken, hem kariyerinin ikinci Grup galibiyetine imza attı hem de genel kazancını 625.700 TL’ye yükseltti. 3 yaşındaki al erkek tay, son olarak 8 Eylül günü aynı pist ve mesafede katıldığı Horse Racing Ireland Koşusu’nu (KV-9) jokey Gökhan Kocakaya ile kazanma başarısı göstermişti.
OKAWANGO’nun oğlu…
El Conquerador’un babası Kingmambo’nun oğlu olan Okawango (USA)’dur. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlayan safkandan, 4 jenerasyon tay alınabildikten sonra maalesef ölmüştür. Bugüne dek start alan 104 tayından 63’ü yarış kazanmayı başarmış aygır, 10 Milyon TL’nin üzerinde bir hasılat elde etmiştir. Türkiye’de kısa süren hara kariyerinde oldukça başarılı yavrular veren Okawango’nun, El Conquerador dışındaki en iddialı temsilcilerinden bazıları;  Kuloğlu, Sarılar Runner, Queen Amidala, Demir Tütün, Bay Şerif, Iphigeneia, Binbir Umut ve Browser’dır. 
Serdal Adalı seçti, arttırdı, ithal etti…!
El Conquerador’un annesi Adhaaba (USA) bir Dayjur kızıdır.  2007 Yılında Tattersalls Satışlarından 13.000 Gunineas’e alınan kısrağın satın alınış hikayesi son derece ilginç. Şöyle ki; Murat Kadaifçioğlu ve Başkan Serdal Adalı o tarihlerde Tattersalls’a giden Türk Atçılar arasında. Satıştan bir gün önce akşam Serdal Adalı, Murat Kadaifçioğlu’na “Katalogdan bir kısrak beğendim, bunu sana yarın mutlaka alacağım” diyor. Murat Beyin “neden olmasın” diye cevap veriyor. Ertesi gün kısrak satışın ringe 3’üncü sırada çıkan ismi… İki atçı da müzayede salonundaki yerlerini alıyorlar. Serdal Adalı ve bir başka alıcı karşılıklı vurarak ilerliyorlar. Kısrak 12.000 Gns’e yabancı alıcıdayken Serdal Adalı 1.000 Gns daha vuruyor ve sonrasında başka artırım olmayınca kısrak Serdal Adalı’da kalıyor. Sonrasında kendi aldığı atlarla beraber Türkiye’ye getiriyor. Tattersalls’ın resmi sitesinde kısrağın sahibi doğal olarak hala Serdal Adalı görünüyor. Gerçekte ise kısrak alındığı ilk andan itibaren Murat Kadaifçioğlu’nun…
İşte alınış hikayesi böyle olan Adhaaba’nın yurt dışında start almış 3 yavrusu var ve bunlardan 2’si yarış kazanmayı başarmış. Bunların içerisinde en iyi performanslı olanı Avonbridge’den verdiği Miss Velocity isimli dişi safkan. 18 kez start alan Miss Velocity 3 birinilik, 5 ikincilik ve 2 kez de üçüncülük elde ederken 39.576 £ kazanç elde etmiş. Kısrağın El Conquerador dışında ülkemizde 4 ve 5 yaşlarında 2 yavrusu daha var ancak bunlardan sadece El Gringo 1 kez start alabilmiş. Bu sene 2 yaşlı tayı ise Powerscourt isimli aygırdan verdiği Power of Darkness isimli doru dişi tayı ise henüz start almadı. 
Devamını oku...

60.KUPA TALİP HAN (IRE)’ın…

Bu yıl 60.’sı düzenlenen Türkiye Jokey Kulübü Koşusu’nu, Talip Öztürk’ün sahibi olduğu ve Bahattin Dağ’ın antrenörlüğünü üstlendiği yılın flaş tayı TALIP HAN (Oratorio - Idle Rich, SKY CLASSIC) jokeyi Selim Kaya ile 2’28”25’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı 350.000 TL birincilik ikramiyesi olan (G1) koşuya 3 yaşlıları temsilen katılan ve tıpkı Başbakanlık (G1) ve Celal Bayar (G2) koşularında olduğu gibi hem yaşıtlarını hem de kendinden yaşça büyük rakiplerini geride bırakmayı başaran TALİP HAN (IRE)’ın ardında, yine bir 3 yaşlı olan VILLAGE WIND (Sri Pekan) jokeyi Nurettin Şen ile ikinciliği elde ederken, mücadeleden CİHANIM (Bin Ajwaad) üçüncü,  SANZATU (Bin Ajwaad) ise dördüncü olarak ayrıldılar. 
Geçmediği hiçbir rakibi kalmadı…!
Yarış yaşamına 8 Ağustos 2012 tarihinde başlayan ve ilk 4 koşusunda birincilik elde edemeyen Talip Han, kariyerinin 5’nci koşusunda favori olarak girdiği Çaldıran (G1) koşusunu kazanmayı başarmıştı. Geçtiğimiz yıl 1800 metrelik Sakarya (G2) Koşusunu Fly By Me’ye kaybeden safkan, bu sene koştuğu Preveze (A3) ve Erkek Tay Deneme (G1) koşularında ise beklenilen performansını sergileyememişti. Sait Akson (G3) koşusunda ilk kez Selim Kaya’ya emanet edilen ve en yakın rakibinin 3,5 boy önünde galibiyete uzanan Talip Han, ithal bir safkan olması sebebiyle GAZİ Koşusunda start alamamış, Anafartalar (G2) Koşusunda ise çok kolay bir birincilik elde ederek kalitesini bir kere daha gözler önüne sermişti. Safkan kendinden yaşça büyük rakiplerle ilk kez Başbakanlık Koşusunda karşılaştı. Bu yarışta harika bir performans ortaya koyarak kariyerinin ikinci (G1) zaferine imza atan Talip Han, Celal Bayar (G2) Koşusunda bir kez daha yaşlı rakipleriyle bu defa 2400 metrede bir araya geldi ve bu yarıştan da zaferle ayrılmasını bildi. Bu iki önemli galibiyetin ardından Talip Han hedefini Enternasyonal yarış olarak belirledi. 8 Eylül’de start aldığı 2400 metre mesafeli Boğaziçi Koşusunu 3 tabancı rakibinin sadece 22 salise gerisinde dördüncü olarak tamamlayan Talip Han, ülkemizi bu uluslar arası mücadelede başarıyla temsil etti. Safkan 29 Eylül Pazar günü start aldığı TJK (G1) Koşusu ile bu sezon 5’inci kez birinciliğe uzanırken kariyerinin de üçüncü (G1) zaferini elde etmeyi başardı. Sezon başından bu yana gerek yaşıtları ile gerekse kendinden yaşça büyüklerle birlikte pek çok kez karşı karşıya gelen safkanın bu son galibiyetiyle Türkiye’de geçemediği bir tek rakibi de kalmamış oldu. 
(IRE) The Best… As usual…!
Taliphan 2010 Yılında İrlanda Goffs Kasım ayı Damızlık Kısrak ve Foal satışlarından 21.000 €’ya Ahmet Melih Yavaş tarafından satın alınmış ve bir süre İrlanda’da kaldıktan sonra ülkemize getirilmiştir. Ülkemize getirildikten sonra Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa konan safkan, bu satışlarda ise 185.000 TL’ye el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmiştir.
ORATORIO’nun oğlu…!
Taliphan, daha önce Keleş ekürisi safkanlarından Princess Zahra ile ülkemizde (G3) galibiyeti bulunan Danehill’in yavrusu ORATORIO’nun oğludur. Yarış hayatı boyunca 15 kez start alıp 6 kez kazanan safkan 3 kez (G1) yarış galibi olmayı başarmıştır. Ülkemizde bugüne dek 4 tayı start alan aygır Taliphan, Princess Zahra ve Mara Despina isimli yavruları ile büyük sükse yapmayı başarmıştır. Aygırın yurtdışındaki yavrularından Military Attack (IRE) ise 2.240.417 £ kazancı ile dikkat çekmektedir. Oratorio bir süre önce İrlanda Coolmore harasından Güney Afrika’da bulunan Avontuur Stud’a geçmiştir.
Annesi IDLE RICH (G3) galibi…
Taliphan’ın annesi IDLE RICH (USA) 1995 doğumlu bir Sky Classic kızıdır. Amerika’da başarılı bir yarış hayatı bulunan kısrak Glens Falls Stakes (G3) ve All Along Stakes (G3) koşuları galibi olup La Prevoyante Stakes (G2) ikincisidir. Kısrağın bugüne dek start alan tüm tayları yarış kazanmayı başarmıştır.

Devamını oku...

TİGEM’den 2 alım daha…!

Arap atı neslinin ıslahı çalışmaları çerçevesinde özel yetiştiricilerin elindeki kaliteli aygır ve kısrakları toplamaya devam eden TİGEM, dün haberleştirdiğimiz ALPYÜREK (325.000 TL), ZİGANA (275.000 TL), ANKA (275.000 TL), SERENAYCAN (100.000 TL) ve CİBEK (100.000 TL)’den sonra 2 kısrak daha satın aldı. Bu kısraklardan ilki 46 kez start alıp 6 birincilik ve 11 ikincilik elde ederken 572.100 TL kazanç elde eden, Cahide (G3) Koşusu galibi ve 2 Milyon TL’nin üzerinde kazancı olan İlkbahar’ın ana-baba bir kardeşi YAZBAHAR (Rikardo – Örümcek, 25.H.Zaman 54/75), diğeri ise 96 kez start alıp 10 birincilik ve 11 ikincilik elde ederken 630.200 TL kazanç elde eden, Cahide (G3) Koşusu galibi ESERYEL (Sülo – Mebruke 92, Uğurbey)… TİGEM bu iki safkan için sahiplerine 150'şer Bin TL ödedi... Bu satış her iki tarafa hayırlı uğurlu olsun…
Devamını oku...

ŞOK GELİŞME; DIVINE HEART’ın dizinde kırık tespit edildi…!

Bugün start aldığı TJK Kupası Koşusunda beklentilerin aksine başarısız bir performans sergileyerek hayranlarını üzen Gazi Koşusu galibi şampiyon safkan DIVINE HEART’ın, yarış sonrası yapılan muayenesinde ön sağ dizinde kırık olduğu tespit edildi. Yarıştan sonra safkanın ilgilileri ile konuşan jokey Halis Karataş, “DIVINE HEART’ın sağ ayağını iyi kullanmadığını ve mutlaka baktırılması gerektiğini” söyledi. Bunun üzerine ilgilileri safkanı acilen Veliefendi At Hastanesine götürdüler. Hastanede baştan aşağı filmleri çekilen DIVINE HEART’ın, yapılan tetkikler neticesinde ön sağ dizinde kırık olduğu ve uzun bir süre pistlerden uzak kalarak tedavi edilmesi gerektiği anlaşıldı. Yarış Dergisi olarak ilgililerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu nadide safkanın en kısa sürede yarış pistlerine geri dönmesini temenni ediyoruz.
Devamını oku...

CAHİDE Koşusu (G3) SAĞANAK kızı TUMBULZELE’nin…!

27 Eylül Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan ve 3 yaşlı dişi Arap tayları için sezonun önemli mücadelelerinden biri olan Cahide Koşusu’nu (G3/DHÖ/D), Reşit Tumbul’un sahibi olduğu ve T.Yılmaz’ın antrene ettiği TUMBULZELE (Sağanak – Doğanrüzgarı, Rikardo) isimli tay, jokeyi Halis Karataş ile 1’32”39’luk bir derece gerçekleştirerek kazandı. Çim pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya üç yaşlı 13 dişi Arap tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 110.000 TL olan koşuda ikinciliği HÜLYACAN (Ağabatur) elde ederken, mücadeleden VELİ CAN KIZI (Gobakbey) üçüncü, TAHİRE (Anadolu Ateş) ise dördüncü olarak ayrıldı. 
10 Startta 7 Birincilik…
19 Nisan günü Bursa Osmangazi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla yarış hayatına başlayan TUMBULZELE, kariyerinin 10’uncu startında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek 7’inci birinciliğine uzanırken, aynı zamanda üst üste ikinci Açık yarış galibiyetine de imza atmış oldu. 3 yaşındaki kır dişi tay, son olarak 10 Ağustos günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda katıldığı 1300 metre çim pistteki Satvet Koşusu’nu (A3) jokey Gökhan Yıldız idaresinde kazanma başarısı göstermişti.
SAĞANAK kızı…
Tumbulzele’nin babası, Aziziye (G3) ve Satvet (G3) Koşuları galibi başarılı aygır SAĞANAK (Rüzgar 30)’dır. Kariyerinde ayrıca Çanakkale Zaferi (G1) üçüncülüğü de bulunan 1990 doğumlu safkan, start aldığı 19 yarışta 5 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 4 kez de dördüncülük elde etmiştir. İlk tayları 2003 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek yarış pistlerinde 195 yavrusu start almış, bunların 110 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Yakın zamanda YAKUPBEY ve TOZAN başta olmak üzere pek çok başarılı yavrusu ile dikkat çekmeyi başaran Sağanak’ın, toplam aygırlık kazancı ise 15 Milyon TL sınırına yaklaşmıştır.
Annesi 2 yarış galibi…
Tumbulzele’nin annesi, yarış yaşamı boyunca 21 kez start alıp 2 birincilik, 1 ikincilik, 6 üçüncülük ve 2 kez de dördüncülük elde ederken 78.440 TL hasılat yapan DOĞAN RÜZGARI (Rikardo) isimli kısraktır. Umutbey (KV-7) galibi olan kısrağın bugüne dek yarış pistlerinde 3 yavrusu start almış, Tumbulzele dışındaki yavrularından Tumbulsaburum (Saburum) 4, Tumbulhaber (Haberbagtur) ise 1 yarış kazanmayı başarmıştır. 
Devamını oku...

SANZATU ve ALWAYS PRESIDENT’in Jokeyi belli oldu…!

Jokey Erhan Yavuz’un 1 hafta at binmeme cezaı alması üzerinde 29 Eylül Pazar günü İstanbul’da koşulacak olan (G1) TJK Kupası Koşusunda SANZATU ve (G3) Marmara Koşusunda ALWAYS PRESIDENT isimli safkanlara jokey Sadettin Boyraz’ın bineceği öğrenildi. Sanzatu’ya daha önce hiç binmeyen Boyraz, Always President’e ise 6 kere binmiş, 1 kere kazanmış bir kere de ikinci olmuştu.

Devamını oku...

2013'ün “EN HIZLI SAFKANI” bugün belli oluyor...!

Bugün (28 Eylül Cumartesi) Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulacak olan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus SÜRAT (G1) Koşusu, Türkiye’nin 2013 yılındaki en hızlı safkanını belirleyecek olması bakımından büyük bir merakla bekleniyor. 1000 Metre Çim pistte koşulacak olan 240.000 TL birincilik ikramiyeli koşuya 10 safkan deklare olmuş durumda. Kısa mesafelerde son derece başarılı sonuçlar elde etmiş birbirinden süratli 10 safkanın start alacağı koşu saat 16.30’da günün 6.koşusu olarak icra edilecek. 
Koşuya katılacak olan safkanların 1000 ve 1200 metrelerde elde ettikleri derecelere baktığımızda karşımıza şu sonuçlar çıkıyor;

Devamını oku...

YÜCEL BİLİK ve ERHAN YAVUZ’a Ceza…!

Geçtiğimiz hafta at bindikleri bir maiden yarış sonrası aralarında tartışma çıkan ve sonrasında Yücel Bilik’in Erhan Yavuz’a kamçı ile saldırıp hatta vurması şeklinde devam eden tatsız olaylarla ilgili İstanbul Komiserler Kurulu 2 jokeye de ceza verdi. Her iki jokeyin de ifadesini alan İstanbul Komiserler Kurulu, konuyla ilgili olarak yayınladıkları raporda şu ifadeleri kullandı;
Jokey Yücel BİLİK, koşu sonrası jokey odasında jokey Erhan YAVUZ’ u darp etmesi ile alakalı olarak soruşturma yapılmış olup yarışlarla ilgili yer ve tesislerin düzenini bozmasından dolayı, 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117 maddesinin 1. fıkrası (b-1) ve (c ) bentleri uyarınca 15 gün süre ile yarışlarla ilgili yerlerde geçici sanat icrasından yasaklama ayrıca 258 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.
Jokey Erhan YAVUZ, koşu sonrası jokey odasında jokey Yücel BİLİK ile tartışmasından sonra tartı mahallinde, tartı hakemlerine karşı kaba davranış sergilemesinden dolayı ifadesi alınmış olup, yarışlarla ilgili yer ve tesislerin düzenini bozmasından dolayı, 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117 maddesinin 1. fıkrası (b-1) ve (c ) bentleri uyarınca 7 gün süre ile yarışlarla ilgili yerlerde geçici sanat icrasından yasaklama ayrıca 258 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.

Devamını oku...

MARVELOUS IRON uzunu sevdi…!

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 25 Eylül Çarşamba günü efsane ve unutulmaz jokey EKREM KURT adına düzenlenen koşuyu (KV-8/S) Barış Kaya'nın sahibi olduğu ve Sebati Duman’ın menajerliğini üstlendiği MARVELOUS IRON (Bernstein - Princess Aries, Royal Anthem), jokey Halis Karataş ile 1’58”86’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı. Üç yaşlı 6 safkan İngiliz tayının katıldığı 68.000 TL ikramiyeli koşuda, koşuyu startla birlikte forse etmeye başlayan ŞEKER AĞA (Win River Win) ikinciliği elde ederken, mücadeleden PANGO (Okawango) üçüncü, HERNANDO BEYİ (Okawango) ise dördüncü olarak ayrıldı. 
4’üncü kez kazandı…
MARVELOUS IRON Ekrem Kurt Koşusunda 15’inci kez piste çıktı ve 4’üncü birinciliğine imza attı. Toplam 280.275 TL ikramiye kazanan safkan son olarak aynı hipodrom ve pistte 29 Haziran Cumartesi günü 1600 metre mesafe üzerinden düzenlenen Orhan Doğa Özsoy Koşusu'nu (G3) kazanmıştı.
Babası Bernstein…
Marvelous Iron (USA)’ın babası Bernstein (USA) bir Storm Cat (USA) oğlu. 1999-2000 yıllarında toplam 8 kez start alıp bunlardan 4’ünü kazanan safkan, 2011 yılında kolik problemi nedeniyle öldü. 
Annesi 2 yarış galibi…
Marvelous Iron (USA)’ın annesi Princess Aries (USA) 2 yaşında hiç start almadı. 3 yaşında 1 kez kazanıp, 1’er kez de ikinci ve üçüncü olan kısrak 4 yaşında da 1 yarış kazanmayı bildi ve 28.460 $ kazanç sağladı. 

Devamını oku...

VILLAGE WIND’in yeni jokeyi NURETTİN ŞEN…

29 Eylül Pazar günü koşulacak olan Türkiye Jokey Kulübü Kupası (G1) Koşusunda Talip Han (IRE) ve Divine Heart ile birlikte 3 yaşlıları temsil edecek biri olan VILLAGE WIND isimli safkana jokey Nurettin Şen’in bineceği öğrenildi. Daha önce Selim Kaya, Akın Sözen, Gökhan Kocakaya, Özcan Yıldırım ve Ahmet Çelik ile yarış kazanmayı başaran safkan, bu önemli yarışta ilk kez bir araya geleceği jokeyi ile bakalım nasıl bir performans sergileyecek.
Devamını oku...

TAY AHIRLARI…

Türkiye Jokey Kulübü İstanbul ve Bursa Hipodromlarına 2013 Yılı Yaz Sezonu sonuna kadar geçerli olmak üzere idman için 2011 doğumlu Arap tayı / 2012 doğumlu İngiliz tayı ahır müracaatlarını kabul edilmeye başlıyor. Ahır tahsisi için öncelikle ilgili Hipodrom Müdürlüklerine dilekçeyle müracaat edilmesi gerekiyor. Dilekçenin onaylanmasına müteakip tayların kabulü,  boş kontenjan olduğu müddetçe ilgili Hipodrom Müdürlüklerince dilekçe, tarih ve saat sıralamasına göre değerlendirilecek. Ayrıca 2013 Yılı Yaz sezonunda bu ilanın yayınlandığı tarih itibariyle (25 Eylül 2013) İstanbul ve Bursa Hipodromlarında tahsisi bulunan atının yerine 2011 doğumlu Arap tayını / 2012 doğumlu İngiliz tayını getirmek isteyen at sahiplerinin de dilekçe ile ilgili Hipodrom Müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte. 
TJK Tahsisleri, aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda yapacak; 
Değerlendirmeye esas alınacak tayların aşılarının, 2013 yılı içerisinde Kulüp aşılama programına ve ilgili duyurulara uygun olarak tamamlanmış olması, aşısı eksik olan tayların aşılarının hipodromlara girmeden en az 21 gün önce Kulüp Veteriner Hekimlerine yaptırılmış olması şartı aranacak. Ahır tahsis edilen veya yer değişikliği ile getirilen tayların en geç 30 Ekim 2013 tarihinde Bursa Hipodromundan, 30 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Hipodromundan çıkartılacağına dair taahhütname imzalanması gerekecek. Söz konusu taahhütnameyi imzalamayan at sahibi veya diğer yetkili ilgililerin tayları hipodromlara alınmayacak.
Devamını oku...

FLAŞ GELİŞME...! SELİM KAYA bugün at binmiyor…!

Bu sabah İstanbul'da at çalıştırırken şanssız bir şekilde düşen jokey Selim KAYA’nın rapor aldığı için bugün at binemeyeceği, usta jokeyin önemli bir sorununun olmadığı ancak düşmeden mütevellit yaşadığı ağrılar nedeniyle 2-3 gün istirahat edeceği öğrenildi. Selim Kaya’nın deklare olduğu safkanlara muhtemelen şu jokeyler binecek…
2.KOŞU
GEZEROĞLU
AYHAN KURŞUN
3.KOŞU
BE MY SHADOW
ÖMER KAYA
4.KOŞU
WILLPOWER
ÖMER KAYA
5.KOŞU
PANGO
?
6.KOŞU
BABÜR
HALİS KARATAŞ
7.KOŞU
TILL I COLLAPSE
ÖMER KAYA
Devamını oku...

İşte, Atçının cevabını merak ettiği 6 sorunun yanıtları…!

2013 Yılının son 3, 2014’ün ise ilk 4 ayı ile ilgili Atçıların merak ettikleri tüm konular yavaş yavaş belli olmaya başladı. Buna göre;
1) Aralık ayında İSTANBUL’da Yarış yok…
2) Ocak ve Şubat aylarında İstanbul’da haftada 1 gün yarış yapılacak. 15 Mart’tan itibaren normal sezona kadar olan sürede ise yarış günü sayısı haftada 2’ye çıkartılacak.
3) Adana’da yılsonuna kadar mevcut programda yer alan Çim yarışları kendi pistinde, yani Çim pistte koşulacak. Ancak 2014 Yarış Programı için Ocak ve Şubat aylarında Adana’ya Çim yarışları konulmayacak.
4) Tıpkı Adana’da olduğu gibi İzmir’e de 2014 Yarış Programı için Ocak ve Şubat aylarında Çim yarışları konulmayacak. Bu uygulama bundan sonraki yıllarda da aynı şekliyle devam edecek. Yani Ocak ve Şubat aylarında Türkiye’nin hiçbir hipodromunda bundan sonra Çim Pist yarışları yapılmayacak.
5) İzmit Hipodromu bu yılın yarış takviminde yer aldığı şekliyle 19 Kasım tarihinde açılacak ve yarışlar planlandığı şekliyle yapılacak.
6) 2015 yılında açılışının yapılması planlanan Antalya Hipodromunun 2014 yılı içerisinde bitirilmesi sağlanacak. Mümkünse yaz ortasında Antalya Hipodromu devreye sokulacak...
Devamını oku...

ZAMAN YOLCUSU 300.000 TL'ye EYÜP ERDEMİR'in...

TİGEM Sultansuyu Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetiştirmesi 2.5 Yaşlı Elit Arap Tayları, 24 Eylül Salı günü saat 12.00’de İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda Açık Arttırma Usulü ile satıldı. 15 Erkek tayın ringe çıktığı satışlarda Kastal ve Yolbulan’ın ana-baba bir kardeşi olan (Özgünhan – Ebrucan) orijinli tay, yeni atçılardan Eyüp Erdemir tarafından 300.000 TL’ye satın alınırken, satışlarda Kurtel ve Taniyit Ekürisi de 5’er den toplam 10 tay satın alarak, 15 tayın 3’de 2’sini ekürilerine kazandırmış oldular… 

TAYIN ADI

BABASI

ANASI

SATIN ALAN

FİYATI

ZAMAN YOLCUSU

ÖZGÜNHAN

EBRUCAN

Eyüp ERDEMİR

300.000

KAŞİF

BİLGİN

ONGAR

Mevlüt TANİYİT

140.000

ATASOY

KARAYAĞIZ

SEMİR

Mevlüt TANİYİT

120.000

ERENBİLGE

ÖZGÜNHAN

BEREKET

Mevlüt TANİYİT

110.000

KODAMAN

EMAEL

SULTANNUR

Mevlüt TANİYİT

100.000

FİLİZOF TAY

KARAYAĞIZ

HOŞNUR

Mevlüt TANİYİT

50.000

 

 

 

TANİYİT EKÜRİSİ TOPLAM

520.000

KARAGÜLLE

TIGRES LIGHT

MELEKNUR

MOZAİK TARIM A.Ş.

180.000

AMİSTAD

SEZGİNBEY

55. ŞAHİDE

MOZAİK TARIM A.Ş.

150.000

TOROS ASLANI

ÖZGÜNHAN

56.K.IRAK

Aytuğ ATALAY

125.000

AKSOYAK

BİLGİN

YÜKSELİŞ

MOZAİK TARIM A.Ş.

80.000

YAMAK TAY

SEZGİNBEY

İRMEN

MOZAİK TARIM A.Ş.

50.000

 

 

 

KURTEL EKÜRİSİ TOPLAM

585.000

GÜMÜŞ HİLAL

ATEŞTOPU

32. ZAHİDE

İsmet KAYA

40.000

ZAMANIN HARİKASI

ALTAHA

41.NECME

KAYA ATÇILIK A.Ş.

40.000

IŞIK SÜVARİSİ

BERKOŞ

SAFİYET

Önder GÖKÇE

50.000

 

 

 

TOPLAM

1.535.000

ÖZKAHRAMAN

BERKOŞ

ÖZLÜSOY

 

SATILMADI

 

Devamını oku...

AKYAZI’da üzücü kaza…!

Akyazı Akbalık’ta ‘Abhazya’nın Zafer ve Özgürlük Günü’ (Ayaayra) onuruna düzenlenen Kafkas Şenliği’ndeki at yarışlarında meydana gelen kazada kelimenin tam manasıyla can pazarı yaşandı. Üzerinden jokeyini atan safkan pistten çıktı seyircilerin arasına daldı. 3 kişiyi yaralayan at araçlara çarparak takla attı ve tekrar piste döndü. Yaşanan  kaza nedeniyle 2  jokey  ve 20 civarında izleyici yaralanırken, 3 kişi hastanelik oldu..
Günün dördüncü koşusunda İngiliz atları küçük boy yarışında Sönmezstar isimli atın jokeyi Ersan Yalçova ikinci turda atın üzerinden düştü. Üzerinden jokeyi düşen at bir anda seyircilerin arasına daldı ve iki otomobile de çarptıktan sonra takla atıp piste tekrar geri döndü. Bu esnada küçüklü büyüklü 20 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Kaza sonrası jokey Ersan Yalçova ayakta tedavi görürken, izleyicilerden Nail Kayıhan, Recep Aykut, ve bir başka koşuda atından düşen jokey Adem Toprakçı 112 ambulansları ile Akyazı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu bildirildi.
Yağmura rağmen çok sayıda kişinin izlediği şenlikte yarışların beşincisinde de kaza oldu. İngiliz atı büyük yarışlarında Catrex isimli safkan jokeyi Rauf Yıldız’ı ikinci turda düşürdü. At jokeysiz yarışı tamamlarken, jokeyi Yıldız ise hastaneye kaldırıldı. Kazalara rağmen şenlik coşku içinde tamamlandı. 

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol