Menu

COUNTRY REEL... Özel

Bana göre başarılı bir at üretmek bir bina inşa etmeye benziyor. Heybetli bir bina inşa etmek için usta ekipler nezaretinde sağlam temeller kurmalı ve kolon kirişlerle sarılarak bu bina yükselmelidir.

Başarılı bir at üretmeninde temeli sağlam bir pedigri ile mümkün görünmektedir. Bu pedigri usta eller tarafından yetiştirilip, antrene edilip, yarış programı yapılırsa ortaya kesinlikle başarılı bir sonuç çıkacaktır

Bu yazımda içinizden vay be bu küçük detayı nasıl atlamışız diyeceğimiz bir benzerliği sizinle paylaşıp daha sonra konuyu Country Reel adlı aygırımıza bağlamak istiyorum. Yazının başlığına Country Reel dedik ama konuya başka bir yerden başlayıp aygırın kendisine daha sonra dönmek daha doğru olacak.

En önce Hail To Reason adlı aygırın pedigrisini açalım;

1-Babası TURN-TO ile Nearco’ya ulaşmaktadır

2-Kısrak hattı üzerinde yürüyen Plucky Liege kısrak inbreedingine sahiptir

3- (4-n) Baton Rouge kısrak familyasından gelmektedir

Daha sonra Danzig adlı aygırın pedigrisini açalım;

1-Babası NORTHERN DANCER ile Nearco’ya ulaşmaktadır

2-Kısrak babası Admirals Voyage’ye baktığımızda yine Plucky Liege kısrak inbreedingini göreceğiz.

3-ADMIRALS VOYAGE’nin de (4-n) Baton Rouge kısrak hattından geldiğini görmekteyiz

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi başarılı pedigrileri incelediğimizde arka plandaki başarılı tekrarları görmekteyiz (Özellikle kısrak inbreedingi). Bu tekrarlamalar pedigri içine eğer müsait olursa ve uyum ile yerleştirilebilirse binanın temeli kesinlikle sağlam olacaktır.

Şu sıralar moda olan Danzig x Danzig inbreedinginin sebebi de bu küçük detayda daha çabuk anlaşılacak.

Hail To Reason ile yapılan inbreedinglerin başarılı sonuç verdiği herkesçe bilinmekte. İlk bakışta birbirinden çok farklı görünen Danzig - Hail To Reason eşleşmeleri genelde çok başarılı sonuçlar vermiş. Bunları sağı solu karıştırıp yazmak gerekirse; Country Reel – Arch - Hard Spun – Temple City – War Chant - Sea Hero - Dayjur –  Danetime - Ad Valorem - Perugino – Belong To Me – Fusaichi Pegasus – Lucky Roberto - Qualify – Priore Philip – De Sica - Furiously –Lost Soldier – Pine Bluff - Albert Hall - Istidaad - Burooj – Dramatic Gold – Yashmak – Wonder Again – Punctilious – Ildırbeyi - Transacoustic – Glendor – Star Of Melih – Robinho

Öyle sanıyorum ki yukarıdaki azımsanmayacak örnekler Danzig – Hail To Reason uyumunun kabul görmesine yeterli olacaktır.

Şimdi Country Reel için geçerli olacak şifreye geçelim;

2016 yılında yarış yaşamına başlayan Country Reel taylarında RivermanBlushing GroomMr Prospector (Özellikle Gone West) hatları başta olmak üzere ve yukarıda belirttiğimiz Danzig – Hail To Reason tekrarlarının da kesinlikle başarılı sonuç vereceğini göreceğiz.

Bu rapordan sonra geçtiğimiz aylarda yazdığım Zanjero raporunu da okumayı ihmal etmeyelim çünkü Nasrullah – Turn To – Mr Prospector hatlarının detaylı açıklaması bu raporda bulunmakta.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere

Selamlar, Sevgiler, Saygılar…

 

Son DüzenlenmeCuma, 09 Aralık 2016 15:36

1 yorum

  • mr diablo
    mr diablo Çarşamba, 16 Eylül 2015 16:11 Yorum Linki

    pek abii (4-n) Baton Rouge elimizde olsa hangi aygır sizce uyumlu olur

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık