Menu

SMART ROBIN’i tanıyalım… Özel

Smart Robin’den bahsetmeden önce tüm dünyanın aynı lakapla tanıdığı The Boss yani Deep Impact’e biraz bakalım..

Babası Sunday Silence dan aldığı bayrağı Triple Crown yaparak daha da yukarılara taşımış olması, aygırlık kariyerinde 101 tane Grup yarışı kazanan yavru vermesi ve ayrıca Private aşım ücreti ile sıfat yapması Deep Impact’i çok özel kılıyor.

Koşan taylarının inanılmaz dereceler yapmasının ardında ne olabilir?

Nedir Deep Impact’i bu kadar özel yapan? diye düşünüyor insan.

Hepimizin bildiği gibi Halo (cosmah) ile Northern Dancer (Natalma)’in anneleri kardeştir.

Bu kısrak inbreedingi (Rasmussen Factor) ile Japon atçılığı büyük ivme kazanmıştır. Sayısı belli olmayan şampiyonlar çıkaran Cosmah / Natalma kısrak inbreedingine Tom Rolfe gibi muhteşem bir kısrak babasının kız kardeşinden olma Alzao eklenmiştir. Buda yetmezmiş gibi Hypericum - Highclere adlı Aygır Fabrikası olan anne hattı da eklenince ortaya Deep Impact gibi mükemmel bir yarış makinası çıkmıştır.

Natalma / Cosmah = Hemen kısa bir turla bu kısrakları nerelerde gördüğümüze bakalım.

Victory Gallop, Divine Light, Machiavellian, Orpen, Lemigrant, Fusaichi Pegasus, Southern Halo, Rainbow For Life, Tale Of Ekati, Rakeen, Sligo Bay, Pine Bluff, Campanologist, Maris Book… Abartmıyorum bu sayı 100’den fazla ve sadece aygırların bir kısmını yazdım.

Lafı uzatmadan gelelim Deep Impact’in anne hattına… Burada tanıdık isimleri göreceğiz ve bazı zor görünen denklemlerinde gayet kolay olduğunu anlayacağız.

Banknote, Nayef, Jeremy, Nashwan, Unfuwain, Castle Rising, Auroeole ve Round Table…

Ülkemizde kısa süre aygırlık yapmasına rağmen iki Gazi Koşusu kazanan at veren Divine Light ile  Castle Rising sadece 1 kez buluştu  ve  Shiero adlı kısraktan Twinsea çıktı. Pedigrisinin içerisinde gizli bir Deep Impact olması, Twinsea’nin şu an yükselen başarısının sırrı olarak açıklanır.

Smart Robin’in pedigrisine açmaya başlarken, onun 2400 metre çimde 2’24”40 ve 2500 metre çimde 2’30”60 gibi rekor dereceler yaptığını bir kenara not edelim.

Smart Robin’in anne hattı tüm dünyaca kabul edilmiş kısrak babalarından oluşuyor. Lyphard – Nijinsky – Key To The Mint —Raise A Native’i anlatmaya başladığımızda buna sayfalar yetmeyecektir. O yüzden hepimiz bu muhteşem üçlüyü iyi bildiğimiz için bu konuyu geçiyorum.

Geldik en önemli konuya…

Bana göre yetiştiriciliğimizdeki ana problemlerden biri bu. Aygırlarımızın çoğunun anne hatları sınıf aygırlar çıkaramamış ve bu yüzden babadan gelen etkili kan hatlarının aktarımında zorluklar yaşıyoruz. Aygır üreten bir familya ile başarıya çok daha kolay ulaşacağımıza eminim.

DINNER PARTNER kısrak sülalesi!

Daha önceki Kaneko yazımızda Lady Confey adlı kısraktan bahsetmiştik. Man O War ile eşleşmesinden Belmont Stakes galibi American Flag çıkmış ve Raise A Native’nin pedigrisinde etkin şekilde yer alıyor demiştik.

Dinner Partner’in 2. annesi, American Flag ile ¾ kardeştir. Küçük bir ekleme ile yolumuza devam edelim. Dinner Partner’in 2.annesinin, American Flag ile yakın akraba olmasına ek olarak ünlü kısrak babası Tom Fool’u eklememek asla olamaz. Dikkatle bakacak olursak Srı Pekan’ın kısrak babası olan Son Ange’nin pedigrisindede aynı isimleri göreceğiz..

Native Partner adlı kısraktaki Lady Confey kısrak inbreedingi ile Smart Robin anne hattı daha da güçlenmekte ve babadan gelen aktarım kolaylaşmaktadır.

Konu yine dağıldı hemen toparlayalım!

(7) numara olarak adlandırılan Dinner Partner familyasından Dance In The Dark – Formidable – Arazi - Exchange Rate – Noverre - Swiss Ace – Ajdal - Suzuka Mambo - Joyeux Danseur - Fabuleux Dancer - Jim French - Sabre Dargent – Gracioso - Eagle Cafe – Federalist - Pivotal gibi aygırlar çıkmıştır.

Smart Robin’in babasını, kısrak babalarını ve anne hattını kısa bir tur yaparak tanıdık.

Şimdi Smart Robin ile eşleşecek kısrakların, hangi kısrak inbreedingini (rasmussen factor) yapabileceğinden bahsedelim.

His Majesty (flower bowl) – Tom Rolfe (pocahontas) – The Mınstrel (flaming page)—Banknote, Jeremy, Nashwan, Nayef, Unfuwain, Castle Rising, Aureole Round Table (Highclere)

Eagle Eyed, Victory Gallop, Unaccounted For, Banknote isimli aygırların kızları kısrak inbredingi yapılabilir.

Kısrak inbreedingi yapabileceğimiz diğer hatlar Dinner Partner familyasından türemiş aygırlar ve Dinner Partner familyasından gelen kısraklardır.

SMART ROBIN'e hangi kısrakları çekelim!

Danzig üzerinden gelen Eagle Eyed – Danehill - Cape Cross - Green Desert - Sea Hero – Jeremy - Rock Of Gibraltar - Duke Of Marmalade – Dansili - Danehill Dancer

Roberto üzerinden gelen Srı Pekan - Red Bishop - Silver Hawk - Dynaformer

Turn To-Habitat üzerinden gelen Distant Relative – Luxor

Never Bend üzerinden gelen Win River Win - River Special – Doyoun - My Wolga Boatman

Gone West üzerinden gelen Royal Abjar - West By West – Banknote – Zafonic - Zamindar

Nureyev üzerinden gelen Pivotal – Kaneko - Captain Rıo - Cossack Guard               

Aspidistra kısrak hattına sahip Great Above – Unbridled - Unbridleds Son – Bernardini - Victory Gallop

Deputy Minister üzerinden gelen Dehere - Always A Classic - Touch Gold - Awesome Again - Forest Camp - Salt Lake

Mr Prospector izerinden gelen Victory Gallop - Grand Slam – Okawango – Miswaki – Mujtahid – Woodman - Seeking The Gold - Green Gönen

Storm Cat üzerinden gelen Perfect Storm - Mountain Cat - Giants Causeway - Tale Of The Cat

Aynı çapraza sahip olan Marlin ve Unaccounted For

Sadlers Wells üzerinden gelen Sun Musıc – Revoque – Hellisio – Powerscourt - Galileo

Blushing Groom üzerinden gelen Bin Ajwaad - Yonaguska - Rainbow Quest - Avangard

Caro – Kalamoun hattından gelen ve mutlaka Kır olması gereken kısraklar

SMART ROBIN pedigri açılımı çok daha uzun fakat sizi daha fazla yormak istemediğim için kısa kestim. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

2016 aşım sezonunun Sağlık, Bereket, Başarı dolu geçmesini diliyorum.

Son DüzenlenmeCumartesi, 07 Kasım 2015 02:26

8 yorum

 • Yunus taş
  Yunus taş Pazar, 08 Ocak 2017 03:45 Yorum Linki

  Tarık bey ne diyorsa o bilgisini ve tecrübesini kanıtlamış ülkemiz adına grur veren bu insana saygı duymak zorundayız bence zaten smart robin tayları gazi koşacağı biz at sahipleri ve yetiştiricilerinde farkındadır

 • Ömür Yeşilşiraz
  Ömür Yeşilşiraz Cuma, 04 Aralık 2015 17:38 Yorum Linki

  Çok yakışıklı ,iyi ellerde tayları parlar diye düşünüyorum ,TARIK beyin ihtisasına güvenmek lazım

 • MaN O WaR
  MaN O WaR Pazartesi, 09 Kasım 2015 21:43 Yorum Linki

  Zor bir aygır seçilmiş aslında.Ve dişileri hara için ideal.Ama koşan taylarını beklemek mesele..

 • kamil tosunlu
  kamil tosunlu Pazartesi, 09 Kasım 2015 20:45 Yorum Linki

  smart robın e en ıyı uyacak kısraklardan bırı Hasan GÜL ün sahıbı olduğu DAMIANA (USA) dır. japonyada aynı kandan yapılan çekımlerde çok başarılı sonuçlar alınmış...

 • kamil tosunlu
  kamil tosunlu Pazar, 08 Kasım 2015 23:47 Yorum Linki

  DEEP IMPACT hayatının ilk yarışını 2000mt de koşmuş ve kazanmıştır.
  Yaşamı boyunca 2000mt altındaki bir yarış koşmamıştır..
  Deep Imact in sürati=9 dayanıklılığı=14
  Yavruları ise
  1200mt de 1.08.80
  1400mt de 1.20.00
  1600mt de 1.31.50
  2000mt de 1.56.90
  2200mt de 2.11.90
  2400mt de 2.22.90
  2500mt de 2.30.00 gibi dereceler yapan bir aygırdır
  Deep Impact in 2 yaşlı tayları dikkatle incelendiğinde oldukça yüksek başarıya sahip olduğu görülecektir.
  Sürat ve dayanıklılık adına yorum yapan arkadaşlarımızın bilgi edindiği sitede
  DIVINE LIGHT ın sürati=7 dayanıklılığı=16
  Divine Light ın yarış kariyerine bakacak olursak ,bu numaraların tam aksini görmekteyiz.Yarış kariyerinde asla uzun mesafelerde başarılı olamayan Divine Light,1200mt de 1.08.00 gibi mükemmel bir derece yapmıştır.
  Divine Light ın GAZI kazanan yavrularına baktığımızda MUJTAHID gibi sprinter bir kısrak babası görmekteyiz.Diğer yavrusunun kısrak babası ise orta mesafe atı olan RIVER SPECIAL dir.Divine Light ın 2 yaşlı tayları ise yüksek başarı yüzdesine sahip değildir
  Tüm bunlardan elde edeceğimiz sonuç , Divine Light/Mujtahid (sprinter/sprinter) eşleşmesinden 2400mt koşu çıkarabilecek bir at imkansız görülmektedir.Aynı yorum Divine Light/River Special (sprinter/miler) eşleşmesi içinde geçerlidir.
  Yukarıda verdiğim örnekler tamamen çelişkiyi ortaya koymaktadır , ayrıca sürat ve dayanıklılık adına verilen bu numaraların hiçbir geçerliliği olmadığını göstermektedir
  Konumuz SMART ROBIN e dönecek olursak 2 yaşlı iken 4 yarış koşmuş 2 kez birinci 2 kez ikinci olmuştur.3 yaşında iken Stakes kazanan safkan , Gr.2 yarışını ise 2012 yılında kazanmıştır.Dolayısı ile atın 2 yaşlı iken başarısızlığı veya geç gelişmesi söz konusu değildir

 • Önder Ülgenalp
  Önder Ülgenalp Cumartesi, 07 Kasım 2015 16:14 Yorum Linki

  Fatih beyin de dediği gibi, Türkiye de, heleki TJk aygırlarının yaşlanması ve fiyatlarının geçen sene aşırı artması nedeniyle, getirilecek her aygır seçeneğine ihtiyaç var, ki nokta atış yapabilmek mümkün olabilsin.
  Smart Robin 3. Yarışında Maiden dan 2000 metrede çıkmış ve kazandığı tek Grup yarışıda 2500 m. http://www.jbis.jp/horse/0001092122/record/
  Ayrıca 3400 m bir Gr.3 yarışta 3. Ve ayrıca kazandığı 2 listed (KV) yarış varki 2400 m. Anne hattı speed factor sadece 9 ama dayanıklılık faktörü iyi 15.

  Danenill, Woodman/mMujtahid, Red Ransom/Sri pekan hatları tamamda diğerleri ile erken gelişimli ve hatta kısa/orta mesafe şansı zor gözüküyor.

  Saygılar

 • Fatih Özcan
  Fatih Özcan Cumartesi, 07 Kasım 2015 12:37 Yorum Linki

  Merhaba, öncelikle Tarık beye güzel açıklamaları için teşekkür ederim. Yorum yazan diğer beyefendinin de dediği gibi neredeyse bütün hatlar yazılmış. Ülkemiz şartlarında 2 yaşlı koşup parayı kazanmaya çalışmak zorundasınız maalesef sistem bunun üzerine kurulu. Böyle bir yağır hattına ihtiyacımız olduğu kesin zaten elde bir şey kalmadı. Ülkemize getirenlere de ayrıca teşekkür etmeliyiz. İş dönüp dolaşıp sonunca kazanca dayalı noktaya geliyor, bunun için de 2 yaşlı ve 3 yaşlıda ne yaptınız yaptınız yoksa külliyen zarar etmeye mahkum kalıyoruz. Yetiştiriciler, eşleşmeler de NOKTA ATIŞI yapmak zorunda... TEK ŞANS BU...

 • Adil
  Adil Cumartesi, 07 Kasım 2015 02:30 Yorum Linki

  Sn Tekçe

  Smart Robin in zaten kazandığı 1-2 yarış 2500-3000 metre ve üzeri. üstelik 4 yaşındayken. bilgi pedigreequery de var....
  At zaten geç gelişimli ve çok fazla uzuna yatkın. birde sadlers wells grubu . Red bishop ve ya bin ajwaad kısrağı çekilirse çıkacak at 5.000 metreden aşağı uyanamaz. Ama siz uyumlu kısrak diye zaten Türkiyede ne var ne yok yazmışsınız.

  Admin notu: İsminiz ve mail adresiniz feyk olduğu için yorumunuzun ancak bu kısmını yayınlıyoruz. Gerçek isim ve mail adresiniz hatta telefon numaranızla yorum yaparsanız, hem yorumlarınız muhatabı bilindiği için daha rahat bir şekilde yayınlanır, hemde Tarık Bey sorduğunuz sorulara birebir yanıt verebilir diye düşünüyoruz.
  Tarık Tekçe pedigri eşleşmeleri ve yetiştiricilik konusunda ciddi çalışmaları ve başarıları olan değerli bir atçı ve yetiştiricidir. Yazılarından faydalanmak veya faydalanmamak tamamen okurların ve yetiştiricilerin tasarrufundadır. Onun aygır gözetmeksizin yaptığı araştırmalara sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık