Menu

WAR ADMIRAL / LA TROIENNE'den TAPIT'e yolculuk... Özel

Bu yazımıza başlamadan önce aklımızda algoritma yaratabilmek amacıyla bir benzetme yapmak istedim.

Bildiğimiz üzere bir bina inşa ederken önce zemin analizi yapılır ve kolonlar dikilir. Daha sonra bu kolonlar birbirlerine kirişler ile bağlanarak yıkılmaları önlenir ve üst üste katlar çıkılmaya başlanır.

Pedigri dizayn etmekte, bir bina inşa etmekten farksızdır. Erkek hatlarına kolon tanımlaması yapacak olursak, Dişi hatlarına da kiriş tanımlamasını yapmamız yerinde olacaktır.

Kolon çapları ve boyları eşdeğer olan erkek hatları birbirine ancak kiriş özelliğine sahip kısrak hatları ile bağlanması halinde ortaya çok başarılı atlar çıkacaktır.

Bu kısa ve ilginç gelebilecek benzetmeye daha farklı eklemelerde yapabiliriz. İki benzer kolonun iç içe geçmesi veya benzer 2 kolona benzer kirişler atılması gibi.

Bu örnekleri zaman içinde bu tarz kalıplar belirleyip daha çoğaltmak her zaman mümkün olacaktır.

Önemli olan pedigriye artık ilim olduğu kadar bilim olarak da bakmaktır.

Lafı fazla uzatmadan bu defa ki analizimize başlayalım.

Herkesin bildiği gibi LA TROIENNE kısrak familyası dünya atçılığını domine eden bir hattır.

WAR ADMIRAL kolonunu LA TROIENNE kirişi ile bağlayarak muhteşem bir pedigri alt yapısı oluşturanları tebrik edip şükranlarımızı sunmak gerekiyor.

Nedir bu muhteşem bağlantının örnekleri?

FRANCIS S‘in annesi BLUE EYED DIAMOND

JET ACTION’ın annesi BUSHER

BUCKPASSER’in annesi BUSANDA

ADMIRING - PRICELESS GEM’in annesi SEARCHING

PRICELESS GEM’in annesi SEARCHING

SO CHICSPARKLING - GLAMOUR’un annesi STRIKING

Bunlara ek olarak ünlü kısrak babası MR BUSHER’i de ekleyebiliriz.

Yukarıdaki kısa örneklerden sonra BETTER SELF adlı kısrak babasının pedigrisine baktığımızda yine LA TROIENNE ve WAR ADMIRAL bağlantısını göreceğiz. Kısrak babası olarak önemli bir yeri olan BETTER SELF, ASPIDISTRA - PRAYER BELL - LADY BE GOOD gibi kısraklarında babasıdır.

Sözünü ettiğimiz WAR ADMIRAL / LA TROIENNE zemin modeli ile sayılamayacak kadar çok aygırın nasıl oraya çıktığını görmemiz ve bizimde bir aygır çıkarmak niyetimiz var ise benzer modeli uygulayarak yola çıkmamız gerekmektedir.

Buyurun başlayalım yavaş yavaş o zaman aygırların ortaya nasıl çıktığını görmeye…

Bu arada üstatların 100 yıl önceki bilgilerine ve pedigri aksiyonlarına hayran olmamak elde değil.

JET ACTION adlı aygır pedigrisinde BLENHEIM ve BULL DOG hattını WAR ADMIRAL / LA TROIENNE ile bağlarken pedigrinin içine WAR RELIC ve EIGHT THIRTY adlı aygırlardaki gibi FAIRY GOLD rasmussenini yükleyerek aygırı farklı bir sınıfa koymuşlar ve kullanmışlardır.

BUCKPASSER ise PHALARIS hattı ile birlikte BULL DOG hattının WAR ADMIRAL / LA TROIENNE bağlanması ile ortaya çıkmıştır.

FRANCIS S adlı aygıra baktığımızda ise PHALARIS ile BLENHEIM hatlarının WAR ADMIRAL / LA TROIENNE ile birleştirildiğini görmekteyiz.

Yukarıdaki kısa analizden bir sağlama yapmak gerekirse BLENHEIM / BULL DOG / PHALARIS hatlarının WAR ADMIRAL / LA TROIENNE ile verimli çalıştığını söyleyebiliriz.

Ünlü kısrak ADMIRING ve PRICELESS GEM’in pedigrisine bakınca şaşırmamak elde değil. Karşımıza yine PHALARIS hattından gelen NEARCO ve BULL DOG ile öz kardeş olan SIR GALLAHAD ve anneden kardeş olan ADMIRAL DRAKE çıkmaktadır. Bu pedigrideki rasmusseni görünce insanın aklına hemen ROBERTO geliyor!

ADMIRING ile BUCKPASSER in bu denli başarılı olmasının ardındaki sır sadece bu!

SO CHIC ve GLAMOUR a bakınca artık yadırgamayacağımız bir pedigri tablosu görüyoruz. PHALARIS hattından gelen NEARCO ve ayrıca BLENHEIM ile WAR ADMIRAL / LA TROIENNE hatları bir arada…

Bütün bu hayran olunacak pedigri aksiyonlarını yapan üstatlar bununla yetinmemişler ASPIDISTRA gibi bir kısrağı da ortaya çıkarmışlar.

ASPIDISTRA’nın pedigrisine bakınca karşımızda yine WAR ADMIRAL / LA TROIENNE ile bağlanan BULL DOG hattını görüyoruz.

PRAYER BELL ve LADY BE GOOD’a bakınca ikisinin de kısrak babasının EIGHT THIRTY olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz JET ACTION adlı aygır ile benzeştiğini görmekteyiz.

Buraya kadar olan kısımdan sonra üstatlar farklı bir kolon ile bir kat daha çıkmışlardır. Bu katı çıkarken MR PROSPECTOR kolonunu kullanmışlar ve ortaya başta 4 ÇEYREK KARDEŞLER olarak bilinen WOODMANMISWAKI - SEEKING THE GOLD - MINING olmak üzere çok sayıda aygır üretmişlerdir.

MR PROSPECTOR kolonu ile çıkılan bu katları incelediğimizde yine benzer kirişlerin kullanıldığı çok açık görülmektedir.

Üstatlar aynı zemin (WAR ADMIRAL/LA TROIENNE) üzerine NORTHERN DANCER ve çeyrek kardeşi ICECAPADE ile de kolon çıkmışlar ve yine benzer kirişler kullanmışlardır. Bu arada üstatlar gelecekte bu katların daha da yüksek olacağını düşünerek ara katlarda aynı zemin üzerinde SEATTLE SLEW gibi iyileştirmeler yapmışlardır. Günümüzde SEATTLE SLEW etkisinin pedigrilerde ne şekilde kullanıldığı hakkında bir raporu daha sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Şimdi kaldığımız yerden devam ederek bu zemin üzerine oturtularak üretilen aygırları sıralayalım.

ACCELERATOR - GIROLAMO - DUKE OF MARMALADE - RULER OF THE WORLD - MOTIVATOR - ALDEBARAN - OUR EMBLEM - EAVESDROPPER - BRUNSWICK - HERNANDO - JOHANN QUATZ - KING CUGAT - BRILLANT SPEED - LEMON DROP KID - MASS MEDIA - WESTERN EXPRESSION - SILVER OF SILVER - PROSPECT BAY - YONAGUSKA - PLACERVILLE - MOJAVE MOON - PROUD CITIZEN - MR SEKIGUCI - TRADITIONALLY - NOT FOR LOVE - PROSPECTORS CAP - RHYTHM - STRATEGIC MISSION - ALL GONE - DR LARGE - GOLD TOKEN - TREASURE COVE - KINSHASA - BLACK MAMBO - MAMBO LAD - MINERS MARK - GOLD FEVER - PENTELICUS - SPICULE - CHESTER HOUSE - ALBERT THE GREAT - EASY GOER - BELONG TO ME - TRY MY BEST - EL GRAN SENOR - AKUREYRI - GLOW - NORCLIFFE - APTITUDE - LENJOLEUR - TOUCH GOLD - WITH APPROVAL - DEERHOUND - WOLFHOUND - FOXHOUND - GEORGE VANCOUVER - RAZEEN - POLISH NUMBERS - POLISH PRECEDENT - SLAVIC - NATIONAL ASSEMBLY - ALWAYS FAIR - WARRSHAN - MARUZENSKY - OUTFLANKER - PRINCE OF BIRDS - ATTICUS - BATTLE PLAN - MOJAVE MOON - CATRAIL - COURT VISION - ISLEFAXYOU - HONOR GRADES - SUMMER SQUALL - FROZEN FIRE - ANZIYAN - SURVIVALIST - POLISH MINER - EAGLE EYED - DANEHILL - UNACCOUNTED FOR - SEA HERO - EMPIRE MAKER ve daha niceleri…

*

Yukarıda saydığımız aygırların pedigrileri incelendiğinde WAR ADMIRAL/ LA TROIENNE zeminine oturtulmuş ve MR PROSPECTOR ve NORTHERN DANCER hatları ile yeni katlar çıkılmıştır.Bu kolonların arasındaki kirişlere baktığımızda arka planda sürekli olarak yazımızın başında bahsettiğimiz kan hatları görmekteyiz.

Aklımdayken UNACCOUNTED FOR ile MUJTAHID kızlarının uyumunun sebebinin bu yazı içinde kolayca bulunacağınıda söylemeliyim.

Biraz daha farklı bir örnek vererek konuyu toparlayalım. PHONE TRICK adlı aygırın babası NORTHERN DANCER in çeyrek kardeşi tabir edeceğimiz ICECAPADE den gelmektedir. Aygırın anne hattına bakınca yine PHALARIS hattından NEARCO ve MR BUSHER görüyoruz. Kullanılan kirişlerde yine başta bahsettiğimiz kan hatlarıdır. PHONE TRICK in başarılı yavrularından CALLER ONE adlı atı incelediğimizde özellikle annesinde NEARCO ve BUCKPASSER hatlarını görüyoruz. CALLER ONE ın pedigrisi dizayn edilirken farklı bir kolon kiriş düşünülmeden aynı hatlara sadık kalınarak  kat çıkıldığı açıkça görülmektedir.

Yakın döneme damga vuran atlardan CALIFORNIA CHROME’un pedigrisine baktığımızda da benzer tekrarları göreceğiz.

Şimdi biraz soluk alıp konuyu başka yöne taşıyalım. Üstatlar WAR ADMIRAL / LA TROIENNE hattının MR PROSPECTOR ile bu derece randımanlı sonuç vermesi üzerine BETTER SELF kızlarını ele almışlardır. Bu kızlardan ASPIDISTRA yı ve onun kızlarından MAGIC - TA WEE yi kullanmışlar ayrıca oğlu DR FAGER ile inanılmaz sonuçlar almışlardır. DR FAGER kızı olan KILLALOE ile MR PROSPECTOR buluşması sonucu FAPPIANO ortaya çıkmış ayrıca FAPPIANO ile DR FAGER kızı olan DEMURE buluşmasından QUIET AMERICAN ortaya çıkmıştır.

Bu sisteme bereketine doymayan üstatlar daha yoğun WAR ADMIRAL / LA TROIENNE içeren AP INDY ile QUIET AMERICAN ı bir araya getirerek BERNARDINI yi ortaya çıkarmışlardır

Bu tekrarlamaların sürekli olumlu cevap vermesi üzerine FAPPIANO ile yoğun WAR ADMIRAL / LA TROIENNE içeren MAGIC adlı kısrak hattı kullanılarak kısrak inbreedingi yapmak suretiyle UNBRIDLED ortaya çıkmıştır.

UNBRIDLED ile AP INDY - SEATTLE SLEW birbiri ile çarpılarak ve ayrıca içerisinde yoğun WAR ADMIRAL / LA TROIENNE içeren hatlar ne vermiş diye baktığımızda ORB - MR SPEAKER - DREAMING OF JULIA - ROYAL DELTA - TAPIT - DUNKIRK - SKY DIVA - UNBRIDLED COMMAND - BODEMEISTER - EMOLLIENT - RUNHAPPY - GENERAL QUARTERS - FALCO - FIRST DEFENCE - MUSHKA - LAST FULL MEASURE - MIDSHIPMAN - UNBRIDLED FOREVER - EMCEE ilk akla gelen isimler

Son dönemin popüler atlarından olan LIAMS MAP yine bu tekrarlamaların güzel bir örneğidir.

Eğer yazıyı okurken pedigrileri açtıysanız 2.jenerasyonlarda kullanılan kirişlerin HIS MAJESTY - GRAUSTARK - SECRETARIAT - NIJINSKY - HAIL TO REASON yoğunlukta olduğu hemen göze çarpacaktır.

Amerikan atçılığının şu anki lider aygırı TAPIT’e bakınca artık fazla bir söz söylemek gerektiğini sanmıyorum.

Örnekler o kadar fazla ki, hangi birini yazayım diye düşünürken yazının ne kadar uzadığını ortalığı çok karıştırdığımı fark edemedim.

Sizlerden ve değerli dostum Atahan Zilcioğlu’ndan bu karmaşa için özür diliyorum ve yazıyı sonuna kadar okuma nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere...

Selam ve Sevgiler

Son DüzenlenmeSalı, 02 Şubat 2016 14:16

2 yorum

  • Fuat Mert Kaya
    Fuat Mert Kaya Salı, 13 Aralık 2016 21:11 Yorum Linki

    İnanilmaz guzel bir yazi tarik bey, simdi rastliyorum .anca anlayabilecek seviyeye gelmisim demek ki. Tebrik ediyorum sizleri bizleri aydinlattiginiz icin

  • Archy Cole
    Archy Cole Cuma, 19 Şubat 2016 08:55 Yorum Linki

    23 senedir manchester united'ı çalıştıran, premier league rekorlarını kendi başına oluşturan ve matt busby'den sonra old trafford'a heykeli dikilmesi şart olan ikinci manchester united efsanesi. gerektiğinde ryan giggs henüz 15 yaşındayken united'da oynaması için ailesini ikna etmeye bizzat giden sevecen bir baba, yeri geldiğinde david beckham'ın kafasına krampon atıp kaşını yarabilen bir süper ego. ayrıca "istatistik mini etek gibidir,bir çok şeyi gösterir ama asıl görülmek isteneni gizler" sözünün de sahibidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık