Menu

Bayramın gelişi Arife’den belli idi... Özel

Yazıya sayın Selman Taşbek’in altın değerindeki bir sözü ile başlamak istedim; ‘Kraliyet Sülalesi Mutlaka Gün Gelir Klasını Konuşturur’…

Evet, yenilgisiz kraliçe adayı Waneta’yı önce anne hattından incelemeye başlayacağız.

Native Partner dünya yetiştiricilerinin çok önem verdiği ve artık mumla aranır cinsten bir Kraliyet Sülalesi’dir. Sebebi ise yukarıdaki pedigriye bakıldığında çok açık şekilde görüldüğü üzere Native Dancer baba hattı Man O’war/Lady Comfey ile taşınmaktadır ve Tom Fool kısrak babası hattı ise yine Man O’war/Lady Comfey ile taşınmaktadır.

Gerçek anlamda aygır üreten familya olduğunu söylersek asla abartmış sayılmayız.

Bu aygırları karışık şekilde saymamız gerekirse;

SMART ROBIN, DANCE IN THE DARK, SUZUKA MAMBO, SWISS ACE, EXCHANGE RATE, FORMIDABLE, ARAZİ, NOVERRE, FABULEUX DANCER, JOYEUX DANSEUR, AJDAL, SABRE D’ARGENT, NORTHERN FLAGSHIP, FEDERALIST, EAGLE CAFE, AIR DUBLIN, GRACIOSO, JIM FRENCH, BOUND FOR HONOUR, COLUMBUS DAY, GROUND STROKE, RAVEL, ZENNO DRAGON, AWESOME HERO, BOMBARDIER, NORTHERLY NATIVE…

Dile kolay, 26 aygır ve bunların çoğu dünya yarışçılığına damga vurmuş isimler. Bunca aygırı üreten bir familyanın Waneta gibi bir şampiyonu üretmesi gayet normal.

Şu ana kadar yazdığım yazılarda hiç bahsetmediğim bir kavramı artık ortaya koyma zamanının geldiğine inanıyorum.

Taşıyıcı Anne kavramı tüm dünyanın şu an üzerinde önemle durduğu konu ve bununla ilgili yeni algoritmalar oluşturulmaya çalışılıyor. Bir aygırın özelliklerinin aktarılmasını sağlayan en önemli faktör aygırın baba hattının bağlı bulunduğu hattı taşıyabilen anne hatlarıdır. Şu ana kadar 30 kadar kuvvetli taşıyıcı anne hatları belirlense de bunların kırılma yaşadığı yerlerin sebepleri belirlenmeye çalışılmaktadır.

Şimdi biraz beyin fırtınasına tutulma zamanı diyerek, konuyu dağıtmaya başlayalım ve sonra toparlayalım.

Sri Pekan ülkemizde büyük başarılara imza atmış bir safkan. Kısrak babası olan Son Ange’ye baktığımızda annesinin bir Tom Fool kızı olduğunu görürüz. Son Ange’nin babası olan Raise A Native yine karşımıza Native Partner’daki gibi çıktı. Son Ange de Kuvvetli Taşıyıcı Anne Hattı hemen herkesin bildiği 23-b anne hattıdır. Hani bizdeki Marlin, Mountain Cat, Utopia, Always A Classic, Win River Win vb. gördüğümüz gibi.

Hepimizin bildiği Mr.Prospector (Raise A Native/Buckpasser (Tom Fool)) uyumunun arkasında yatan gerçek sır budur. Mesela Seeking The Gold’da ki kuvvetli taşıyıcı anne hattı La Troienne ve Broadway’in babası olan Hasty Road’ın anne hattından gelen 23-b familyasıdır.

Miswaki’ye baktığımızda kuvvetli taşıyıcı anne hattı Princequillo ve Nasrullah’ın anne hattından gelmektedir. Woodman ve Mining’e bakarak sizde bunu ne şekilde taşındığını çok kolay fark edebilirsiniz. Afleet’in başarılı olmasının ardındaki sebep Princequillo – Nasrullah hattına ek olarak Bourtai ile taşınmasındandır. Coastal adlı aygıra baktığımızda da Majestic Prince (Raise A Native/Buckpasser (Tom Fool)) hattının aşağıdan Princequillo ile taşındığını fakat ikinci kuşakta kaldığını bu yüzden çok başarılı olamadığını görüyoruz.

Bu şekildeki aktarımlar aygırın kısrak babalığına veya aygırlık kariyerine önemli derecede etki etmektedir. Easy Goer’a baktığımızda Alydar (Raise A Native/Buckpaser (Tom Fool)) hattının 2 hatlı La Troienne ile taşındığını görüyoruz. Not For Love, Accelerator, Get Lucky, Girolamo, Supercharger, Rhythm gibi örneklerle yukarıda yazdıklarımızı iyice sağlamlaştırabiliriz.

Şimdi Waneta’nın pedigrisinde 1 basamak yukarı atlayalım ve yukarıda esen fırtınanın şiddetinin ne derece kuvvetli olduğunu görelim.

His Majesty / Graustark hemen hepimizin bildiği 2 öz kardeştir ve birbirleri ile çarpımları Kuvvetlı Taşıyıcı Anneler ile her zaman başarılı sonuçlar vermiştir. SPRING AT LAST, MISTICAL PLAN, ROYAL DRAGON, MOZART, SIR BEAUFORT, ALBERT HALL, GO FOR CAT yurt dışından ilk aklıma gelen isimler, yurt içinden biraz kurcalamak gerekirse Runner Cat ve Kinowa aklıma gelen isimler.

Waneta’nın pedigrisinde asla etkisinin olmadığına inandığım Running Stag’ı atlayarak Mountain Cat’e geçiyoruz.

Eski yazılarımızı hatırlayanlar bilir, ‘Başarılı tekrarları tekrarlamakta fayda vardır’ diyorduk sürekli.

Mountain Cat’in pedigrisinde yazımızın başlarında sözünü ettiğimiz 23-b anne hattını görüyoruz. Bu Kuvvetli Taşıyıcı Anne Hattı kimi taşıyor diye baktığımızda yine karşımıza Graustark, Princequillo ve Nasrullah hatlarının taşındığını görüyoruz. Bütün bu kuvvetli taşıyıcıların Storm Cat’i taşıması ile Mountain Cat yarışçılığımızı ciddi anlamda domine ettiği görülmektedir. Aklımıza neden bu kadar iyi bir kısrak babası adayını ve aygırı sattılar diye bir soru gelebilir. FORESTRY, TABASCO CAT, YANKEE GENTLEMAN, SHARED BELIEF (öldü), HIGH YIELD, STAR PROGRAMMER, TRIBAL RULE, BAPTIZE, SAHARA SKY, ART CONNOISSEUR gibi benzer özelliklere sahip aygırların var olması sanırım satışın en önemli faktörlerinden biri olmalı.

Konuyu biraz daha dağıtmakta fayda görüyorum ve herkesin geçen sene merak ettiği konuyu kolay bir örnekle kapatmak istiyorum. A Shin Hikari geçtiğimiz sene yoğun şekilde denenen Smart Robin / Mountain Cat eşleşmelerinin cevap anahtarıdır. Biz bu eşleşmelerde Waneta’nın anne hattından gelen Smart Robin’in pedigriyi daha güçlendirdiğini düşünüyoruz.

Konuyu toparlamak gerekirse, Waneta anne tarafından çok sağlam zemine oturtulmuş bir pedigriye sahiptir. Bu sağlam zemin yine benzer tekrarlara sahip Mountain Cat ile karşılaşınca ortaya gerçek bir Yarış Makinası’nın çıkması bana çok normal geliyor. Öyleki, Waneta’nın annesinin 2016 aşım yılı başında Smart Robın’e çekilmesi için sayın Serdar Özçolak’ı özellikle aramıştım ama kısmet olmadı. Fakat daha sonra Waneta’ya teklif götürmenin haklı gururunu da yaşamış oldum. Sayın Murat Kadaifçioğlu’nu,Waneta’yı ustaca yoğuran Baha Yargı’yı ve ekipteki emeği geçen herkesi hem tebrik ediyorum, hem de ayakta alkışlıyorum.

Uzun bir aradan sonra ülkemizdeki koşan bir taya çok ciddi bir yurt dışı talip ortaya çıkardıkları için… Bu usta ekibin yurt dışı planlaması yaptığına ve başarılı olacaklarına da eminim. Nadide safkanı Allah nazardan saklasın ve ülkemizin özlediği gurur tablosunu bize yurt dışında yaşatsın.

Ve artık klasik son sözü söyleyelim.

BAŞARILI TEKRARLARI TEKRARLAMAKTA FAYDA VAR

Selam ve sevgilerimle

 

Son DüzenlenmePazartesi, 24 Ekim 2016 18:15

3 yorum

 • Fuat Mert Kaya
  Fuat Mert Kaya Salı, 25 Ekim 2016 15:46 Yorum Linki

  Harika bir yazi super tespitler tebrik ederim sizleri ve tabi waneta da emegi geçenleri

 • serdar sarı
  serdar sarı Salı, 25 Ekim 2016 13:30 Yorum Linki

  YURT Dışına gönderilip atı kırılmasına izin verilmesin, yurt dışından gelenleri geçti zaten,,. hiç gereği bence yok. türkiyede yarış seçerek koşarlarsa tamamdır.

 • Duran köroglu
  Duran köroglu Pazartesi, 24 Ekim 2016 18:47 Yorum Linki

  Duayen tesbitlerin mükemmel

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık