Menu

LUXOR... Özel

2016 yılı Gazi Koşusu galibi Graystrom başta olmak üzere aygırlık yaşamında değerli ürünler vermeyi başarmış Luxor’un hara kariyerinde ne tip soy etkileri içeren kısraklar ile başarı gösterdiği ve hangi pedigri figürleri ile uyum gösterebileceğine dair öngörüleri içeren bir araştırmayı sizlere sunuyoruz.

Luxor’un başarılı yavrularını, yani sınıf koşularda başarı göstermiş temsilcileri ve bu isimlerin ilk iki kısrak baba hatlarını gösteren listeyi yazının sonunda bulabileceksiniz. Sadece buradaki kısrak baba isimlerine bakarak Luxor için uygun olabilecek kısraklarla ilgili bir nebze olsun fikir edinmek mümkün. Ama biz her zaman olduğu gibi, daha da derinlere gireceğiz ve farklı şeylere de vurgu yapmaya çalışacağız.

Luxor’un Graystorm dışında G1 kazanmayı başarmış dört yavrusu var, yani toplamda Luxor’un şu ana değin G1 seviye yarış kazanmış 5 yavrusu var. Dedemşah, Dutyfree, My Başkan ve Non Stop aygırın G1 klasta koşu kazanmayı başarmış diğer tayları.

Bunlar içinde My Başkan’ın kısrak babasının Mujtahid olduğunu görmekteyiz. Aşağıda ki listeye baktığımızda sadece My Başkan da değil, Neil, Nona, Blaze Of Glory gibi sınıf koşularda performans elde etmiş yavrulara baktığımızda hepsinin de kısrak babasının Mujtahid olduğunu görebiliriz.

Yine Luxor’un sınıf koşu performansı elde etmiş Benelux, Deluxe, Kanatorya ve Taşçı gibi yavrularında da kısrak babasının Native Procida olduğunu görmekteyiz.

Native Procida’nın babası Procida, onun da babası Mr.Prospector’dur. Mujtahid de Woodman oğlu olup o da Mr.Prospector oğludur.

Bu açıdan bakıldığında Luxor ile kısrak baba hatlarında Mr.Prospector hatlarından gelenler ve özellikle Mujtahid ve Native Procida kızlarının uyumlu olduğunu öne sürebiliriz.

Mr.Prospector etkisini Luxor’un başka yavrularında gözlemek istediğimizde Machievellian ismini de Farkın Ateşi’nde kısrak babası ve Cheri Cheri Lady de ikinci kısrak babası olarak görmemiz mümkündür. Ayrıca Shamwari de de ikinci kısrak babası olarak Machievellian ismini görmememiz mümkündür.

Bu durumda soy ağaçlarında Mujtahid, Native Procida ve Machievellian isimleri bulunan kısrakların yetiştiricileri diğer etkileri de değerlendirerek Luxor’u tercih listesine alabilirler.

Diğer dediğimizde hangi isimler denildiğini akla gelebilecek ilk isimlerin en başında kuşkusuz Strike The Gold’u görmek mümkündür. Graystorm ve Flashing gibi başarılı Luxor temsilcilerinin kısrak babaları Strike The Gold olduğu gibi Secret Son’ın da ikinci kısrak babası Luxor’dur.

Strike The Gold, Alydar’ın oğludur. Alydar ise Raise A Native oğludur. Mr.Prospector da Raise A Native oğlu olduğuna göre Luxor başarılı temsilcilerinde ilk veya ikinci kısrak baba hatlarında Raise A Native hattından gelen kısrakları gözlemlemek mümkün.

Demek ki Luxor’a kısrak çekmek isteyen yetiştiricilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri bu olabilir.

Yine Luxor’un sınıf yavrularında sık karşılaştığımız figürlerden biri de Lear Fan’dır. Tam kardeşler Non Stom ve Brave Son’ın kısrak babaları Lear White olup bu aygır da Lear Fan’ın oğludur.

Diğer taraftan Finesse ve Uncle gibi sınıf koşu performanslı Luxor yavrularında da ikinci kısrak babası olarak da karşımıza Lear Fan çıkmaktadır.

Lear Fan da Roberto oğludur. Ülkemizde bir dönem aygırlık yapan Fantastic Fellow ve yavruları da bulunan Loup Solitaire de Lear White gibi aygırlık yapan Lear Fan oğullarıdır.

Luxor’un sınıf yavrularında Here to Fly ve Amarelise gibi isimlerde kısrak babalarında Sadler’s Wells ismi mevcuttur. Sadler’s Wells’in oğlu Sun Music de Grey Coral’ın kısrak babası, Graystorm’un ikinci kısrak babasıdır.

Bu saydığım isimlerden aynı zamanda tam kardeş olan Here To Fly ve Amarelise’in ikinci kısrak babası Gulch’un da Mr.Prospector temsilcisi olduğunu ekleyelim yer gelmişken.

Luxor’un G1 galibi ve halen de aygırlık yapan yavrusu Dutyfree’nin kısrak babası Wolf’dur. Wolf ile Luxor arasındaki uyum Luxor’un anne hattında mevcuttur ki bunu Shining Wolf ve Lady Wolf de teyit edebiliriz.

Diğer noktalara değinmeye devam edeceğim ama son paragrafta vurguladığım şeyi Native Procida bağlamında da görmek mümkün. Maynatay ve Daylight da teyit edebilir dileyenler.

Luxor’un bir başka sınıf koşu galibi ve özellikle bu yıl başarılı yarışlar koşan yavrusu Cheri Cheri Lady’in kısrak babası Flying Spur, Danehill’in oğludur. Burada Danehill bağlamında onun tam kardeşi Eagle Eyed’ın da Finesse’nin kısrak babası olduğunu vurgulamak yerindedir.

Her zaman vurguladığım bir şey var, pedigrilerin diplerine mümkün mertebe bakmak gerek diye. Merak edip bakarsanız Cheri Cheri Lady de bunu gözlemleyebilirsiniz.

Cheri Cheri Lady’in üçüncü annesi With Distinction isimli kısraktır. With Distinction aynı zamanda Procida’nın annesidir. Procida’nın da yukarıda tam dört sınıf koşu performanslı Luxor temilcisinde kısrak babası olarak karşımıza çıkan Native Procida’nın babası olduğunu dikkate alındığında Luxor ile With Distinction arasında uyum gözlemlemek mümkündür.

With Distinction, Distintive’in o da Never Bend’in oğludur. Az üstte ismini vurguladığım Wolf’ün de Never Bend temsilcisi olduğunu belirtelim. Yukarıda Luxor’un tam dört sınıf koşu performansı yavru vasıtası ile vurguladığım Mujtahid’in kısrak babası Mill Reef de Never Bend’in oğludur.

Never Bend ayrıca diğer oğlu Riverman vasıtası ile Dedemşah’ın ikinci kısrak babası, Kral Amed’in kısrak abası Highest Honor’un kısrak babası ve Lady Krakow’un kısrak babası olan River Special’ın babası olarak karşımıza çıkar.  

Yani Native Procida, Wolf, Mujtahid dedik ama hepsinde birden Never Bend’e çıktık. Yine dört Luxor yavrusunda saydığım Sadler’s Wells’ın kısrak babası Bold Reason’dur. Gerek Bold Reason, gerekse de Never Bend’in annesi Lalun’dur. O halde Luxor, Lalun sever desek hiç yanlış olamayacak sanırım!

Luxor’un, Lalun kadar sevdiği bir isim daha var bence. 2014 de bunu vurgulayan bir yazı yazmıştım.

Luxor’un G1 kazanan beş yavrusu var dedim, dördünün kısrak babalarını yazdım ama bir tanesi sonra kaldı. G1 galibi yavrusu Dedemşah’ın kısrak babası Night Shift’dir.

Luxor’un sınıf koşu performanslı yavrularına göz attığımızda tam kardeşler Deluxe ve Benelux’un kısrak babalarının ve onlarla aynı anne neslinden gelme Dutyfree’nin üçüncü kısrak babasının L’enjelour olduğunu görmekteyiz.

Burada ‘iyi ama bu Luxor temsilcilerinde anne hatlarında ortak isim L’Enjelour’dan önce Tempting Lady isimli kısraktır’ diyenler olabilir. Tabi bu durumda Tempting Lady’in sadece babası değil, annesi de devreye girebilir uyuma sebep olarak. Ama ben yine de % 51 L’Enjelour dedim, neden?

L’Enjelour’un annesi Fanfreluche, Northern Dancer ile Ciboulette’den olmadır. Az yukarıda Dedemşah’ın kısrak babası olması vesilesi işaret ettiğim Night Shift de, Fanfreleuche’un tam kardeşidir.

O halde Night Shift ve temsilcileri de Luxor için düşünülebilir teorik olarak. Bu aygırın oğlu Bosporus ve onun baba kardeşi Azamour’un oğlu Native Khan ülkemizde aygırlık yapmaktalar. Ayrıca Ciboulette izlerine ülkemizde rastlamak mümkündür.

Eğer Luxor’un saydığım bu temsilcilerinde uyum Fanfreluche ve onun tam kardeş Night Shift’in tam kardeşinden kaynaklandığını düşünüyorsa, bu bizi pedigri okyanusunda açıklara ve derinlere götürebilir. Bu isimlere örnek vermek gerekirse Storm Bird, The Minstrel, Far North, Vice Regent, Vice Regal ve Coco La Terrour gibi elemanların olduğu soylarda rastlamak mümkün.

Bunlardan en son yazdığımı yani Coco La Terrour’a ayrı bir paragraf açmak lazım, çünkü aygır Ciboulette familyasından gelir. Coco La Terrour, Dr.Fong’un ikinci kısrak babasıdır. Dr.Fong’un kısrak babası Miswaki’nin de, Mujtahid gibi Mr.Prospector-Buckpasser kombinasyonu taşıdığını düşünürseniz, diğer etkenlerde göz önüne alınmak sureti ile Dr.Fong kızları ile Luxor arasında uyum yakalamak mümkün olabilir sanırım.

Luxor’un Grey Dawn faktörü ile Green Dancer kanı taşıyan kısraklar ile etkileşimini söylemek mümkün ki, bunu özellikle Green Gönen’in babası Green Tune’da bulmak mümkün ve bu aygırın ikinci annesi Ocean Answer’ı da bu referansa eklemek mümkün.

Kuşkusuz Grey Dawn ve Green Dancer bağlamında, Blue Prince ismini özellikle oğlu Princetender Foot vasıtası ile daha fazla gözlemlemek olasıdır.

Yine Luxor’un babası Distant Relative’in Sir Gaylord temsilcisi olduğu düşünülürse, teorik Sometingroyal büyük kalp tesis için en başta Secretariat olmak üzere Silver Swan’ı da eklenebilir.

Luxor için en verimli olabilecek hatları ilişkin düşüncelerimizi toparlayacak olursak; Mujtahid, Native Procida/Procida, Machievellian, Wolf, Strike The Gold, Lear Fan/Lear White, Fantastic Fellow, Sun Music/Sadler’s Wells, El Gran Senor/Barnato, Alzao/Second Set, Barbar, Always A Classic, Danehill/Eagle Eyed, My Volga Boatman, Handsome Star, Flyers Fanstasy, Cock Robin, Yemken/Be My Guest, Castle Rising, Down The Flag, Highest Honor, Common Grounds, Shining Steel, Bijou D’ınde, Lion Heart, Green Gönen, Dr.Fong, Night Shift ve akrabaları veya benzerleri şeklinde özetlemek olasıdır. Tabi ki dileyen ve araştırmacı yetiştiriciler aşağıda verdiğimiz Luxor’un sınıf yavrularını incelerlerse daha da farklı şeyler bulabilirler.

LUXOR SINIF KOŞU PERFORMANSLI YAVRULARI

AMARELISE

1

KV-8

SADLER'S WELLS

GULCH

AMED KIZI

1

A 3

BIJOU D'INDE

BUSTINO

BENELUX

1

G 3

NATIVE PROCIDA

L'ENJELOUR

BLAZE OF GLORY

3

KV-8

MUJTAHID

ALZAO

BLOOMY

3

A 3

MEDYA

SHIRLEY HEIGHTS

BRAVE SON

1

KV-7

LEAR WHITE

CROFTER

CHERI CHERI LADY

1

A 3

FLYING SPUR

MACHIAVELLIAN

ÇİKİTAY

3

KV-7

ALWAYS A CLASSIC

INDIAN RIDGE

DEDEMŞAH

1

G 1

NIGHT SHIFT

RIVERMAN

DELUXE

1

KV-7

NATIVE PROCIDA

L'ENJELOUR

DIAMOND FLAME

3

G 3

MOUNTAIN CAT

BARNATO

DUTYFREE

1

G 1

WOLF

BACHELOR PARTY

ENRICOM

2

KV-8

ALWAYS A CLASSIC

VILLEROY

FARKİN ATEŞİ

1

A 3

MACHIAVELLIAN

ASSERT

FINESSE

1

G 3

EAGLE EYED

LEAR FAN

FLASHING GIRL

1

KV-6

STRIKE THE GOLD

HAKAN

GRAYSTORM

1

G 1

STRIKE THE GOLD

SUN MUSIC

GREY CORAL

1

KV-9

SUN MUSIC

KILIÇASLAN

HERE TO FLY

1

G 3

SADLER'S WELLS

GULCH

KANATORYA

1

KV-7

NATIVE PROCIDA

PRINCE OF BIRD

KING OF BROTHERS

2

KV-8

SUCCESSFUL APPEAL

TEJABO

KRAL AMED

1

KV-6

HIGHEST HONOR

SILLERY

LADY KRAKOW

2

KV-6

RIVER SPECIAL

NORDICO

LUXURY

2

KV-7

DISTINCTLY NORTH

DISTAN RELATIVE

MISTER KERMİT

1

KV-9

NINISKI

FORMIDABLE

MISTER NO

3

KV-7

STRAVINSKY

EASTERN ECHO

MÜHENDİS BURCU

1

KV-7

SHINING STEEL

ROLLS ROYCE

MY BAŞKAN

1

G 1

MUJTAHID

CASTLE RISING

NEIL

1

A 2

MUJTAHID

CASTLE RISING

NON STOP

1

G 1

LEAR WHITE

CROFTER

NONA

1

KV-6

MUJTAHID

GOLD GUARD

SECRET SON

2

KV-8

VELOCIRAPTOR

STRIKE THE GOLD

SHAMWARI

2

KV-6

BERING

ANABAA

TAŞÇI

2

KV-7

NATIVE PROCIDA

COLUMNIST

TOMS

2

KV-7

SEA HERO

EFISIO

ULAN BATOR

2

A 3

KANEKO

OCEAN CREST

UNCLE

1

KV-21

COMMON GROUNDS

LEAR FAN

URFAGÜLÜ

2

KV-7

MOUNTAIN CAT

PETORIOUS


         

 

Son DüzenlenmePazar, 11 Aralık 2016 15:39

1 yorum

  • War Command
    War Command Cumartesi, 10 Aralık 2016 21:15 Yorum Linki

    Ek olarak Karayel ve Danehill kanı taşıyan Popular Demand kızlarının Luxor bağlamındaki başarı etkilerinide gelecekte görmek isterim.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık