Menu

İlginç Bir Aygır Profili; DEĞİRMENDERELİ... Özel

Aygır kazanç listelerine göz attığımızda üst sıralarda karşımıza çıkan aygırların çok büyük olasılıkla eşleşme yaptıkları kısrak sayısının da fazla olduğunu düşünürseniz, listelerin arka taraflarına incelemeye yöneldiğimizde karşımıza ilginç veriler de çıkabilir zaman zaman.

Zaman zaman yaptığım bu incelemede dikkatimi çeken bir aygır olan Değirmendereli ve onun soy ağacı ve uyum gösterdiği ve gösterebileceği kısraklarla ilgili bir incelemeye dair notlar bu yazımızın konusunu oluşturacaktır.

2006 yılı doğumlu Değirmendereli iki yaşlılığında sahaya gelişinin daha üçüncü gününde arka ayaklarına saçma isabet etmesi gibi çok talihsiz bir olay yaşadığı için start alamamıştı.

Sonrasında başladığı aygırlık yaşamında şu ana değin 6 start alan yavrusu olup, bunlardan 5’i yarış kazanmayı başarmıştır.  Bu altı tay içinde kazanamayan tek tay olarak geçen temsilcisi Alemonia da dört kez start aldıktan sonra ölmüştü ve koşabilseydi kazanma şansı mevcuttu. Dikkat çekici bir koşan ve kazanan istatistiğine sahip olan Değirmendereli, Distant Relative’in oğludur.

Değirmendereli’nin soy ağacına göz atıldığında pedigri meraklılarının dikkatini çekebilecek en önemli noktalardan biri de aygırlık kariyeri olan Mali ile ilginç soy bağlantısıdır. Mali, Değirmendereli gibi Distant Relative oğlu olup ikinci annesi Saafend, Sayf El Arab kızıdır. Sayf El Arab’ın annesi Make Plans ise Değirmendereli’nin de üçüncü annesidir aynı zamanda.

Aslında pedigri notlarına geçeceğiz ama şunu da vurgulamak isterim ki Değirmendereli sadece Mali ile değil, Sayf El Arab ile benzer soy kurgusundan öte akrabadır. Şöyle ki; Sayf El Arab, Drone’un, o da Sir Gaylord’ın oğludur. Değirmendereli’nin babası Distant Relative’in babası da Sir Gaylord’dır.

Diğer taraftan Sayf El Arab ile Değirmendereli arasında anne hattında ortak Make Plans bağlantısına işaret etmiştim. O halde Değirmendereli, Sayf El Arab ile yakın akrabadır.

Sayf El Arab’ın bir başka anne kardeşi Best Plan da aygırlık kariyeri olan bir isim ve Try My Best’in oğludur. Değirmendereli’nin anneannesi Mysterious Plans’ın babası Last Tycoon da Try My Best’in oğlu olduğuna göre Değirmendereli’nin anneannesi, aygırlık kariyeri olan Best Plan ile çok yakın akrabadır.

Kuşkusuz start almamasına rağmen start alan 6 yavrusundan 5’inin kazanması faktörünü, hepsinin de aygırlık kariyeri olan yakın akrabaları Bestplan ve Sayf El Arab ve belli ölçüde benzer soy kurgusu taşıdığı Mali ile izahat etmek mümkün.

Değirmendereli’nin kazanan 5 yavrusu ve daha detaylı bir fikir vermesi açısından babası Distant Relative’in ülkemizde grup ve Kısa Vadeli yarışlar kazanmış yavrularının ilk iki kısrak baba hattını içeren bir tabloyu sizlere aşağıda sunuyorum.

Koşan sadece 6 tayının olduğunu düşünüldüğünde, içerdiği soy elemanları göz önüne alınarak, daha fazlasını yapmasının mümkün olabileceği pedigri etkenleri taşıdığını düşünüyorum. Peki, bunlar neler olabilir?

Pedigrisine bakıldığında Değirmendereli için tavsiye edilebilecek kısraklardan biri Dr.Fong kızları veya daha geniş bir ifade ile Miswaki etkeni taşıyan kısraklar olabilir.

Değirmendereli’nin annesi İzmitli’nin anne kardeşi Adorable Fong, Listed klasta koşu kazanmıştır ve ayrıca G3’de ikinci ve G2’de üçüncü olma başarısı göstermiş olup babası Dr.Fong’dur.

Değirmendereli’nin üçüncü kısrak babası ola Go Marching, Miswaki’nin anneannesi Rose Bowe ile çok yakın akrabadır. Dolayısı ile bu birliktelikte Lea Lark kontrastı bulmak, Miswaki’nin yer aldığı pedigrileri düşünmek mümkündür.

O halde bu uyumu bir başka noktada yani Lyceum üzerinde devam ettirilebilir ve bu da bizi Manila’ya götürür.

Değirmendereli’nin kısrak babası Emperor Jones’un mensup olduğu familyasının seçkin ve baskın üyelerinde Blushing Groom ve Mill Reef’in de bulunduğu soy ağaçlarını içeren diğer etkenler muhakkak göz önüne alınarak değerlendirme yapmak mümkün. Tabi bu isimlere bugünkü pedigrilerde gerilerde çıksalar da diğer soy faktörlerinin de toplandığı isimler ile zaman zaman ilginç etkileşimler olması olasıdır.

Mesela Carson City’nin kısrak babası Blushing Groom’dur. Carson City de, Değirmendereli’nin dedesi Habitat ailesindendir ve bir üst paragrafta vurgulamaya çalıştığım soy faktörlerinin toplanma tezahürüne bir nebze örnek olabilir.

Değirmendereli’nin pedigresinde soy kilidini açmaya yarabilecek etkenlerden biri de Last Tycoon olup Bikala, Glental, Assert, Sassafras, Djakao, Roi Dagobert gibi isimlerin yer aldığı pedigriler ve bu familya ile daima ilginç kontrast kuran Storm Cat ve onun baba hattını da analize eklemiş olalım.

Özetlemek gerekirse Değirmendereli’nin aygırlık kariyerine katkı yapabilmesi muhtemel soy elemanları olarak; Dr.Fong, Dinyeper, Kaneko, Captain Rio, Dinyeper, Red Bishop, Spectrum/Aleko, Lyphard/Manila, Shining Steel, West by West, Irish Shuttle, Prince Sabo, Secreto, El Gran Senor/Barnato, My Volga Boatman, Sing Sing/Song/Lockton ve ayrıca Baillamont, Riverman, Coxs Ridge, So Blessed, Suave Dancer, Danger’s Image, Carson City, Storm Bird/Storm Cat gibi aygırların temsilcilerinin yer aldığı kısrak pedigrilerini, diğer tüm etkenleri de göz önüne almak ve değerlendirme yapmak suretiyle ilk planda düşünmek mümkün olabilir.

DEĞİRMENDERELİ KAZANAN YAVRULARI

AGARTA

2.KV

RED BISHOP

PRINCE SABO

DELTA FORCE

W

GEORGE THOMAS

RED BISHOP

LADY FORCE

2.KV

BANKOCU

VILLEROY

PENTAGON FORCE

KV

RED BISHOP

PRINCE SABO

TIMSAL

W

UNACCOUNTED FOR

BEAU GENIUS

DISTANT RELATIVE SINIF KOŞU PERFORMANSLI YAVRULARI

AKDAĞ

KV

MYSTICO

AKARAD

BEBEK CAFE

G1

KILIÇASLAN

ZEUS BOY

BERTAY

KV

UĞURTAY

LUTHIER

BOOM BOOM

KV

BEAU GENIUS

DEPUTY MINISTER

BORAYEL

KV

LOCKTON

KING PELLINORE

CHURCH PICTURES

G3

HIGH TOP

SING SING

CLASSICAL GIRL

G2

GERALD MARTIN

SHIRLEY HEIGHTS

CROSS RELATIVE

KV

GALETTO

HIGH TOP

ÇELİKMEHMET

KV

TOPSIDER

COX'S RIDGE

DISTANT DESIRE

KV

SHALFORD

LOCHNAGER

DISTANT FLIGHT

G3

LEAR FAN

SIR IVOR

EOLION

KV

LOCKTON

STRANGE LOVE

FAIR LADY

KV

COSSACK GUARD

BELFORT

GÖKBENİM

KV

BARBAR

MENDEZ

GREEN RIVER

KV

AL NASR

RIVERMAN

HAYRİ BABA

G2

DOWN THE FLAG

DERSİM

KADER FIRTINASI

KV

BARNATO

EASTERN STAR

KARAFATİH

KV

BARBAR

MR.HALO

LALLA MINA

G3

KARAYEL

RUDDED

LAST STORY

KV

PAS DE SOUL

TRY MY BEST

LUXOR

G2

STAGE DOOR JOHNNY

GREY DAWN

MY RELATIVE

KV

SECRETO

OLDEN TIMES

NOGARO

KV

SOVIET STAR

HABITAT

NUSA DUA

KV

KAMPALA

HONEST PLEASURE

ON FOOTH TROUBLE

KV

KILIÇASLAN

ZEUS BOY

ROKOKO

G1

KILIÇASLAN

ZEUS BOY

ROXBURY

G2

BARBAR

RAGSTONE

SADIKBEY

KV

FAST ELDEBL

SAGARO

SERENDIPITY

KV

KARAYEL

RUGGED

SET POINT

KV

PRINCE OF BIRDS

GENERAL ASSEMBLY

SOUTHWORTH

KV

BACHELOR PARTY

BUSTINO

YAVUZSTAR

G1

MY VOLGA BOATMAN

SILVER SWAN

YENİ LİRA

G2

EASTERN STAR

AKKOR

  

Son DüzenlenmePazartesi, 12 Aralık 2016 11:10

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık