Menu

RED GIANT ile Uyumlu Kan Hatları... Özel

Red Giant ile ilgili pedigri analizini hazırlarken bu kez çok kısa ama doğru bir yol kullanalım istedim. Daha öncede bu kestirme yolu bazı aygırlarda önermiş ve benzer başarılı sonuçları görmüştük.

Red Giant’ı yetiştiriciliğimize kazandırmamızdaki en önemli etken Giant’s Causeway’in aygırlık yapan 32 oğlunun 17 tanesinin kısrak babasının Mr. Prospector ve uzantıları olmasıdır.

Red Giant’ın sahip olduğu kan hatlarının (Kingmambo – Sharpen Up) Türkiye’ye uyum sağlayarak başarılı olduğunu da var sayarsak (Okawango) ileri vadede başarılı bir nesil üreteceğimiz aşikardır.

Şimdi Giant’s Causeway / Mr. Prospector kısrak babası uzantılı aygırlara bir göz atalım;

Red Giant (Kingmambo), Shamardal (Machiavellian), Aragorn (Mr Prospector), Cowboy Cal (Seeking The Gold), Frost Giant (Gone West), Giant Oak (Crafty Prospector), Giant Gizmo (Hansel), Brodys Cause (Sahm), Hold Me Back (Unbridleds Song), Carpe Diem (Unbridleds Song), Heatseeker (Defensive Play), Neko Bay (Rubiano), Noble Causeway (Seeking The Gold), Giant Hope (Mr Prospector), Global Force (Mr Prospector), Primary (Mr Prospector) ve Crimson China (Mr Greeley).

Yukarıda belirttiğimiz 17 aygırın hangi aygırların kızları ile başarılı olduklarını incelersek;

Shamardal; Always Fair, Alzao, AP Indy, Ashkalani, Bahri, Barathea, Be My Guest, Bertolini, Bigstone, Bluebird, Cadeaux Genereux, Caerleon, Cape Cross, Capote, Carnegie, Clodovil, Dalakhani, Danehill, Danehill Dancer, Danetime, Darshaan, Daylami, Definite Article, Dehere, Diktat, Doplhin Street, Dr Devious, Dubai Destination, Elusive City, Elusive Quality, Encosta De Lago, Fairy King, Flying Spur, Galileo, General Nedym, Generous, Gone West, Green Desert, Green Tune, Hurricane Sky, Imperial Ballet, Inchinor, Indian Ridge, Intikhab, Jules, Kendor, Kingmambo, Kings Best, Lahib, Lamtarra, Lear Fan, Linamix, Lomitas, Marias Mon, Marju, Mark Of Esteem, Monsun, More Than Ready, Most Welcome, Nashwan, Nedawi, Night Shift, Nureyev, Oasis Dream, Octagonal, Orpen, Peintre Celebre, Persian Bold, Polish Precedent, Priolo, Private Account, Red Ransom, Redoutes Choice, Refuse To Bend, Riverman, Roi Danzig, Royal Applause, Sadlers Wells, Salt Lake, Scenic, Seeking The Gold, Selkirk, Shareef Dancer, Singspiel, So Factual, Soviet Lad, Timber Country, Tobougg, Unbridleds Song, Unfuwain, Vettori, Volksraad, Woodman, Zabeel, Zafonic, Zilzal

Aragorn; Cozzene, Dashing Blade, Dixieland Band, Grand Slam, Jules, Kingmambo, Missionary Ridge, Riverman, Saint Ballado, Swiss Yodeler, Thunder Gulch, Unbridled, Victory Gallop, Vinged Victory, Zilzal

Giant Gizmo; Bold Executive, Gibson County, Lemon Drop Kid, Pikepass, Regal Classic, Valid Expectations, Victory Gallop

Hold Me Back; AP Indy, Cape Canaveral, Cryptoclearance, Distorted  Humor, Fit To Fight, Mining, Northern Afleet, Not For Love, Olmodavor, Polish Numbers, Silver Deputy, Silver Ghost, The Cliffs Edge, Victory Gallop

Giant Oak; Afternoon Deelites, Gilded Time, Hard Spun, Lemon Drop Kid

Frost Giant; Bernardini, During, Eddington, Elusive Quality, Gold Token, Hickman Creek, Jump Start, Majestic Light, Marquetry, Not For Love, Out Of Place, Proud Citizen, Slew Gin Fizz, Sligo Bay, Take Me Out, Wild Again

Cowboy Cal; Alphabet Soup, Broken Vow, Carson City, Congaree,  Corinthian, Marquetry, Pulpit, Regal Classic, Soto, Star De Naskra, Tapit, Unbridleds Song

Heatseeker; Beau Genius, Bold Executive, Capote, Carson City, Chester House, Dehere, Fantastic Light, Indian Charlie, Lemon Drop Kid, Miswaki, Mr Prospector, Meadowlake, Mutakddim, Pivotal, Rubiano, Southern Halo, Theatrical, Vindication, Wild Rush

Noble Causeway; Carson City, General Meeting, Grand Slam, Halos Image, Indian Charlie, Polish Numbers, Running Stag, Salt Lake, Touch Gold,

Neko Bay; Carson City, Colombus Day, Leroidesanimaux, Silver Hawk

Giant Hope; Ghadeer

Eğer yukarıdaki uyumlu kısrak babalarını sıkılmadan okuduysanız birçok ortak hat göreceksiniz. Bu demektir ki; ‘Benzer cross’a sahip Aygırlar aynı şekilde davranıyor’.

‘Bazı kısrak babalarının her aygırda görülmeme sebebi ise aygırın ikamet ettiği bölgede bulunmayışındandır’.

Basit bir örnek vermek gerekirse; Aragorn, Hold Me Back, Giant Gizmo isimli aygırlar Victory Gallop kızları ile başarılı sonuçlar vermişler fakat Shamardal bulunduğu bölge gereği Victory Gallop kızları ile buluşamamıştır. Fakat dünyanın her yerinde yaygın halde bulunan Danzig-Danehill uzantılı kısraklar ile buluşan tüm Giant’s Causeway oğulları başarılı sonuçlar verebilmişlerdir. Bu örnekleri daha da çoğaltmak için Giant’s Causeway’in aygır oğullarının başarılı oldukları hatları dikkatle taramak yeterli olacaktır.

Ülkemize göz atacak olursak farklı Giant’s Causeway oğullarının tayları Türkiye’ye gelmiş ve başarılı sonuçlar alabilmişlerdir;

Shamardal (Mythogenic, Gifted Akay, Torchy, Rekdhat, Zazou)

Footstepsinthesand (World Stage, Joyeux)

Intense Focus (Canyakar, Mia Bella, Erendira)

First Samurai (Corner Creek)

Giant’s Causeway in kısrak babası olarak da ülkemizde başarılı olduğunu görmekteyiz (Bordonaro, Royal Beauty, Magrib, My Billionaire, Splendido, The Mentalist, Keyfe Değer, Always Delfina)

‘Gerek iklim şartlarına gerek ise pist ve idman koşullarımıza olumlu cevap veren Giant’s Causeway kan hattı Red Giant ile ülkemizde kesinlikle başarılı sonuçlar verecektir.’

Bazı arkadaşlarımın konu fazla dağıldı sen bize uyan kısrak hatlarını söyle dediğini duyar gibiyim…

2 kez G1 kazanan Executiveprivilege adlı başarılı kısrak Unaccounted For kızları için iyi bir yol gösterici olacaktır. Classic Aussie adlı Red Giant yavrusunda 2.kısrak babası pozisyonundaki Unaccounted For bu örneğimizi sağlamlaştırmaktadır.

Amis Gizmo, Aragorn Ami, Dont Hold Me Back, Ethical Funds adlı safkanlar Victory Gallop kızlarının uyumu için geçerli örneklerdir.

Take Charge Brandi, First Passage, Shamoline Warrior, Taken Y Surprise, Christine Daae, Hopeseeker isimli safkanları Dehere kızlarının uyumuna örnek olarak verebiliriz.

Corporate Jungle, Jaguar Paw, Followmyfootsteps, Greatest Game, Isa Firecracker, Vertical Oak, Mywomanfromtokyo isimli safkanları Carson City üzerinden Cuvee kızları için referans alabiliriz.

Freitag, Tangueray Miss, Ethical Funds, Cowboy Son isimli safkanlar Always  A Classic kızları için referans gösterilebilecek örneklerdendir.

Giants Steps ve The Mentalist isimli safkanlar Perfect Storm ve Hennessy kızları için geçerli referanslardır.

Heuristıque, Qawaasem, Sweet Fire, Black Beach isimli safkanlar Sri Pekan kızları için bir referans noktası olabilir.

Oregon Lady, Royal Beauty, Admiral Perry isimli safkanlar Gone West ve Royal Abjar, Banknote kızları için referans gösterilebilir.

Danehill, Danehill Dancer, Fastnet Rock, Dansili, Rock Of Gibraltar, Danetime, Clodovil, Flying Spur, Redoutes Choice kızlarının Giant’s Causeway hattı ile çok sayıda başarılı sonuçların görülmesi Eagle Eyed kızlarının da rahatlıkla denenebileceğinin göstergesidir.

Fairy King, Sadlers Wells, Encosta De Lago, Scenic, Singspiel, Tobougg, Galileo kızları ile başarılı sonuçlar veren Giant’s Causeway kan hattı ülkemizdeki Sun Music ve Powerscourt gibi aygırların kızları için örnek teşkil edebilir.

Pivotal kızlarının Giant’s Causeway oğlu aygırlar ile gösterdiği başarı grafiği Kaneko kızları için olumlu referans oluşturmaktadır.

Ecrin Des Bieffes isimli safkan çok sivri bir örnek olmamakla birlikte Divine Light kızlarının Red Giant ile oldukça başarılı sonuçlar vereceğini umuyorum.

Okawango kızları ile yapılacak 3x3 Kingmambo inbreedingi asla yanlış bir deneme olmayacaktır. Mr Prospector ve Nureyev üzerine yapılan inbreedinglerin geçerliliği bu denemeye olumlu referans olmaktadır.

Ayrıca Singspiel, Devils Bag, Saint Ballado, Sligo Bay ile yapılacak kısrak inbreedingleri de olumlu sonuçlar verecektir.

Tüm yetiştiricilerimize 2017 aşım sezonunda sağlıklı, başarılı taylara kavuşmalarını ve doğum yapan kısraklarının sorunsuz şekilde yeni sezona hazırlanmalarını diliyorum.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 12 Aralık 2016 12:02

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık