Menu

MENDIP… Özel

Mendip taylığında 375.000 USD bedelle satıldıktan sonra yarış kariyerinde katıldığı yarışlarda 6 birincilik elde edip toplamda yaklaşık 900.000 USD kazanç elde etmişti. 117 handikap puanı kariyerli Mendip’in yarış yaşamındaki en ilginç noktalardan biri de babası Harlan’s Holiday’in en çok koşan ve kazanan seçkin tayları arasında yer almasıdır.

Kuşkusuz bu özellik onun anne hattı ile de alakalı bir durumdur ve soy ağacının baba hattındaki verileri kadar özellikle kısrak baba hattı da vereceği yavruların kalitesinde rol oynayacaktır.

Peki, Mendip hangi yapıdaki kısraklarla uyum sağlayabilir? Bu analizde bu sorunun cevabını arayacağız ve görüş alışverişinde bulunacağız.

Mendip’in babası Harlan’s Holiday’in en çarpıcı karakteristiklerinden biri de özellikle Fappiano hattından gelen temsilcilerle uyumudur. Bunların en başında Unbridled ve temsilcileri gelmektedir.

Aşağıdaki listeye bakıldığında dahi bu uyumu test etmek olasıdır. Harlan’s Holiday’in sınıf koşularda başarı elde etmiş temsilcilerinde Fappiano hattından gelen kısraklara özet liste aşağıdaki gibidir.

Unbridled (Fappiano): Denis Of Cork, Gamay Noir, Albiano

Unbridled’s Song (Unbridled): Necessary Evil, İntense Holiday, Danny Boy, Sing In Holiday, Calypso Run, Holiday Song

Empire Maker (Unbridled): Takeover Target, J R’S Holiday, Module, Fun

Quiet American (Fappiano):  American Sugar, Naught Holiday

Songdanprayer (Unbridled’s Son): Sportscaster, Harlands Thunder

Victory Gallop (Crypctoclearance-Fappiano): Ami’s Holiday, Stellaris, Henry’s Holiday, Neolithic

Görüldüğü gibi Harlan’s Holiday de Fappiano hattından gelen temsilciler ile uyum söz konusudur ve oğlu Mendip için bunu düşündüğümüzde, başta Victory Gallop olmak üzere Attacante ve Golden Sun gibi pedigrilerinde Fappiano olan başlıca tanıdık simaların temsilcileri kızlarını Mendip için düşünmek mümkündür.

Bu sayılan isimlerden Unbridled’s Song’un kısrak babası Caro’dur. Harlan’s Holiday’in uyum gösterdiği kısrak babalarından biri olan Indian Charlie babası In Excess-Siberian Express vasıtası ile Caro hattına ulaşılır.

Mendip’in ikinci kısrak babası Baldski de, ünlü Capote ile anne kardeşi olup anılan bu isim de Caro temsilcisidir. İlginçtir Mendip’in kısrak babası Coronado’s Quest’in en iyi yavrularından biri olan Watching You da Capote kızıydı. Dolayısı ile Capote başta olmak üzere Caro temsilcileri de Mendip için düşünülebilir. Caro isimli aygırın ülkemizde görev yapan oğlu Galetto, ayrıca da yukarıda ismi vurgulanan Crypctoclearance ile aynı anne familyasına mensuptur ve bu etken de Galetto kızlarını Mendip için değerlendirilebilir kılmaktadır.

Mendip’in kısrak babası Coronado’s Quest, kuşkusuz özel bir anne familyasına mensuptur ve Icecapade de bu familyanın en seçkin temsilcilerinden biriydi. Icecapade ünlü aygır Wild Again’in oğlu olup, onun da aygır oğlu Offlee Wild ülkemizde aygırlık yapmıştır. Offlee Wild’ın büyük annesi Andover Way ünlü aygır Dynaformer’ın oğludur ve Dynaformer da Harlan’s Holiday’in iyi uyum sağladığı hatlardan biridir. Dolayısı ile Offlee Wild kızları için Mendip seçeneği de ilginç ve denenmeye değer gözükmektedir. Ayrıca Harlan’s Holiday’in ülkemizdeki seçkin temsilcisi Hakeem’in de ikinci kısrak babasının Wild Again olması bu söylemleri destekler nitelikte bir başka referans kuşkusuz.

Yine Harlan’s Holiday’in en iyi yavrularından biri olan Into Mischief’in babası Clever Trick’dir ve bu aygır da bahse konu Icecapade temsilcisidir. G2 galibi Conquest Haralanate’in kısrak babası da Dixieland Band’dir.

Demek ki başta Icecapade olmak üzere Erin ve Transmute familyasının seçkin üyeleri Irish Castle, Majestic Light, Green Forest gibi özel aygırların pedigrilerinde yer aldığı soy ağaçları içeren kısraklar da Mendip için değerlendirmeye alınabilir niteliktedir.

Yine Harlan’s Holiday’in bir başka G1 galibi yavrusu Majesticperction’ın pedigrisine göz atıldığında kısrak babası Wavering Monarch’ın babasının yukarıda saydığım isimlerden Majestic Light olması, anlatmaya çalıştığım şeylerin bir başka teyididir adeta.

Mendip’in babası Harlan’s Holiday’in G2 ve G3 kazanan iki yavrusu Fantastic Style ve Trouble Kid’in babalarının Mr. Greeley olması, bu aygırın oğlu El Corredor temsilcilerinin de zaman içinde Mendip için değerlendirilmesine olanak tanıyabilir.

Tabi ki Mr. Greeley’in Gone West temsilcisi olduğu ve Harlan’s Holiday’in en iyi yavrularından biri olan Wilcox Inn’in de kısrak babasının Gone West oluşu üst paragraftaki söyleme destek verir bir veridir.

Ülkemizde Gone West’in iki aygır oğlu Royal Abjar ve West by West temsilcileri de Mendip için bu bağlamda değerlendirmeye alınabilir, tabi ki kısrak familyasındaki diğer noktalar da dikkate alınmak suretiyle.

Mendip, iki kez Natalma ve bir kez Cosmah vasıtası ile Almahmoud tekrarları yaptığından Royal Abjar da bu Almahmoud tekrarlarına Bubling Beauty ile katkı vermektedir.

West by West ise Bold Ruler’ın yoğun sahne aldığı bir isim ve Mendip’in de yoğun Bold Ruler etkili bir pedigriye olduğu ve ayrıca Bold Ruler’ın familyası uzantısı Woodbine dönüşlerinin de Mendip soy ağacında diğer versiyonlarla gözlemlendiği düşünülürse bu da önemli bir veri konumunda.

Mendip’in baba kardeşlerinden ve G1 galibi Shangai Bobby’nin kısrak babası Oriantate’in kısrak babası olan Cox’s Ridge’in aynı zamanda West by West’in de kısrak babası oluşu kuşkusuz bir üst paragraftaki söylemlere farklı referanslar katması açısından da anlamlıdır.

Mendip’in baba kardeşlerinden Hakeem’in babasının Skywalker oluşunu iki açıdan değerlendirmek anlamlı olacaktır Mendip’in aygırlık kariyeri için.

Bunlardan ilki Skywalker’ın baba hattı Realunch ve In Reality ile ilgilidir. Yine Harlan’s Holiday’in yurt dışında G3 kazanan başka bir başarılı yavrusu Tasha’s Miracle’ın da Relaunch temsilcisi oluşu bu bağlamda, bu hattan gelen soyların Mendip’e uyumunu destekler konumda olabilir.

Skywalker bağlamında ikinci önemli not da bu aygırın kısrak babasının Boldnesian olması ve analizin en başlarında vurgulanmaya çalışılan Alanesian-Alauble etkisini tetiklemesi açısından değer ifade etmesidir.

Ve bahse konu bu Alanesian etkisi bize bambaşka bir kapı açar kuşkusuz. Çünkü Boldnesian ünlü Seattle Slew’in baba hattını oluşturur ve bakıldığında Harlan’s Holiday’in başarılı yavrularında Seattle Slew hatları farklı temsilcileri ile de karşımıza çıkacaktır.

Seattle Slew okyanusa aşılan bir kapı gibidir adeta ve birçok ismi de beraberinde gündeme getirecektir. O halde Offlee Wild’ın kızlarının Mendip için önemimin arttığı gibi, ayrıca Ajmera, Country Reel ve Ocean Crest isimlerini de değerlendirmeye almak olasıdır Mendip için.

Bu listedeki isimlere ilave olarak Affirmed ve Mr. Prospector gibi Raise A Native hattının iki seçkin üyesini barındıran Mendip’in yavrularında Alydar hattı ile de Raise A Native katkısını arttırması olasıdır. G2 galibi Conquest Harlanate isimli Harlan’s Holiday isimli yavrusunun ikinci kısrak babasının Alydar, G3 galibi Silver Reunion’un kısrak babasının Alydar temsilcisi Saratoga Six olduğunu ilave edelim.

Ayrıca Native Dancer hattının diğer kollarından Sharpen Up temsilcilerini de bu bağlamda düşünmek mümkün. Harlan’s Holiday’in G2 galibi yavrusu Wilcox In’in ikinci kısrak babasının Diesis olduğunu da hatırlatalım bu bağlamda.

Ayrıca Rahy’in, Harlans’s Holiday’in G3 galibi yavrularından Dynamic Holiday, Lucky Lindy ve Harlan’s Blue’nun pedigrilerinde karşımıza çıktığını da ekleyelim.

Bu bağlamda; Fappiano/Cryptoclearance/Victory Gallop/Attacante/Golden Sun/Tasso/Dilum, Gone West/Mr.Greeley/El Corredor, Ajmera, Royal Abjar, West by West, Carson City/Cuvee, Alydar/Strike The Gold, Kingmambo/Okawango, Woodman/Hansel/Mujtahid, Sharpen Up/Kris/Diesis/Three Valleys, Seattle Slew/A P Indy, In Reality/Realunch/Skywalker/Honour and Glory, Godswalk/George Thomas, Wild Again/Offlee Wild, Sunday Silence/Divine Light, Roberto/Kris S/Dynaformer, Silver Hawk/Red Bishop, Arc, Royal Academy, Be My Guest, Rahy, The Minstrel/Far North, Night Shift, Vice Regent/Dehere/Always A Classic/Toccet, Manila, Danzig/Green Desert, Dansili,Country Reel, Blushing Groom/Rahy, Galetto, Green Gönen, Capote, Exceller, Broad Brush, High Chaparral, Sun Music, El Prado, Mastercraftsman, Piccolo, Sakhee, Pleasant Tap, Last Tycoon, Polar Falcon, Bikala, Shadeed, Hennessy, Jaipur, Sham, Theatrical vs. gibi hatlardan gelen veya temsilcileri olan soy ağacı içeren kısrakları, tabi ki diğer soy etkenlerini de göz önüne almak sureti ile Mendip için değerlendirmek mümkün olabilir.

HARLAN'S HOLIDAY GRUP KAZANAN YAVRULARI

    İSİM

SINIF

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

Into Mischief

G1

Tricky Creek

Stop The Music

Majesticperfection

G1

Wavering Monarch

Inverness

Drive

Shanghai Bobby

G1

Orientate

Carson City

Pretty Girl

G1

Candy Stripes

Fitzcarraldo

Hakeem

G1

Skywalker

Wild Again

Conquest Harlanate

G2

Dixieland Band

Alydar

Intense Holiday

G2

Unbridled´s Song

Air Forbes Won

Mendip

G2

Coronado´s Quest

Baldski

My Special J´S

G2

Deputy Minister

Far North

Summer Applause

G2

Royal Academy

Dewan

Willcox Inn

G2

Gone West

Diesis

Takeover Target

G2

Empire Maker

Dr Blum

Fantastic Style

G2

Mr Greeley

Palace Music

Albiano

G2

Unbridled

Danzig

Mr.Emotion

G2

Distorted Humor

Seattle Slew

Annual Report

G2

Seeking The Gold

Easy Goer

Harlan's Cachet

G2

Poliglote

Fitzcarraldo

Ami´s Holiday

G3

Victory Gallop

Secret Claim

Denis Of Cork

G3

Unbridled

Pirate's Of

Bounty

Dynamic Holiday

G3

Dynaformer

Rahy

Euphrosyne

G3

Doneraile Court

Manila

Gamay Noir

G3

Unbridled

Lord At War

General Election

G3

Kingmambo

Spectacular Bid

Holiday Star

G3

Deputy Minister

Val de L'Orne

Necessary Evil

G3

Unbridled´s Song

Danzig

Notacatbutallama

G3

Hansel

Ziggy's Boy

Riley Tucker

G3

Bold Ruckus

Secretariat

Saratoga Sinner

G3

Slew City Slew

Upper Nile

Silver Reunion

G3

Silver Hawk

Saratoga Six

Tasha´s Miracle

G3

Relaunch

Temperence

Hill

Trouble Kid

G3

Mr Greeley

Kris

Sweet Days

G3

Gran Reward

Ride the Rails

Lucky Lindy

G3

Rahy

Val de L'Orne

Toowindytohaulrox

G3

Elusive Quality

Deposit Ticket

Speechify

G3

Saint Ballado

Dehere

Harlan's Blue

G3

El Prado

Rahy

Lightstream

G3

Arch

Dynaformer

Mr.Ling

G3

E Dubai

Toss

Solo Lolo Nomas

G3

Numerous

Farnesio

Poker Player

G3

Red Bullet

Caveat

Son DüzenlenmeÇarşamba, 21 Aralık 2016 16:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık