Menu

AVRUPA ve TÜRKİYE’de Yılın EN’leri… Özel

Avrupa'da Yılın Aygırı…

Tartışmasız Galileo...

Şüphesiz Coolmore’un şampiyon aygırı için 2016 ekstra bir yıldı…

Tüm dünyada yavrularının kazandığı 14 Group/Grade 1 koşu ve sadece Avrupa’daki temsilcilerinin kazandığı 16 milyon pound ikramiye ile en yakın rakibi olan Dubawi’yi üçe katlayan süper star,  dünya yarışçılık tarihindeki özel yerini taçlandırdı.

Uçan dişi tayı Minding 5 kez G1 koşu kazanırken, Alice Springs 3 ve Churchill, Highland Reel, Seventh Heaven ve The Gurkha, 2’şer G1 galibiyeti ile babaları Galileo’yu onurlandırdılar.

Özellikle dişi tayları bu yıl fırtına gibi esti. Minding İngiliz Dişi Tay Deneme ve Kısrak koşusu dahil prestijli tüm G1 dişi yarışlarını kazanarak rakiplerini domino etti. En büyük rakibi ise baba kardeşi  olan bir diğer Galileo temsilcisi Ballydoyle idi. Bir başka dişi tayı Found ise Prix de l’Arc de Triomphe’yi kazanırken geçtiği at Highland Reel bir diğer Galileo temsilcisiydi.

Senaryo tekrarlanmış Galileo’lar yine ilk iki sıraya yerleşmişti. Bu senaryonun Breeders Cup Çim koşusunda tekrarını önleyen isim Dansili temsilcisi Flintshire oldu. Highland Reel bu kez birinci olurken, üçüncü olan baba kardeşi Found ile arasına girmeyi başardı.

2016 aynı zamanda Galileo’nun ‘Babaların Babası’ olma kariyeri için de parlak bir yıldı. Oğulları New Approach ve Teofilo kendileri gibi G1 kazanan yavrularını yarış sahalarına hediye ederken, diğer oğlu şampiyon Frankel Japonya’da G1 galibi Soul String dahil olmak üzere ilk jenerasyon tayları ile aygırlık kariyerine fırtına gibi bir giriş yaptı.

Galileo ‘Kısrak babası’ olarak da değerli olduğunu ise kızları Galileo Gold ve La Cressonniere’nin taylarının G1 kazanması ile ispatladı. Intricately ve Rivet yılın iki yaşlı şampiyon tayları olurken her ikisinin de babasının Danehill oğlu Fastnet Rock olması işin pedigri açısından en ilginç tarafı idi. Tabii aynı Fastnet Rock’un 2016’da ülkemizde Kısrak koşusu galibi Tenerife Song’un babası olmasını da bir dipnot olarak belirtmeden geçemeyiz.

Northern Dancer, Sadler’s Wells, Mr.Prospector, Secretariat, Mill Reef ve Riverman gibi efsanelere yetişemeyen genç nesil için Galileo’yu görmek büyük bir kazanç olmalı.

Aygırlardan bahsederken bir parantezde Iffraaj’ın oğlu Wootton Bassett’e açmalıyız. Fransa’da 2 yaşlı iken G1 kazanan safkan, üçlü iken başarısız koşularının ardından haraya ayrılmıştı. İlk iki yaşlı jenerasyonunda kendisi gibi taylarının da başarılı olamamaları sonucu yetiştiricilerin ilgisini kaybeden aygırın üç yaşındaki tayları birden patladılar. Patlamanın pimini Fransız Derbisi olan Prix du Jockey Club’u ve İrlanda ve İngiltere’de duble G1 Champions Stakes kazanan Almanzor çekti. Onu G2 üçüncüsü ve Listed galibi olan Do Re Mi Fa Sol takip etti. İki jenerasyonunda sadece 17 tayı olan aygırın aşım ücreti bu yıl 6.000 Euro’dan 20.000 Euro’ya fırladı.

Türkiye’de Yılın Aygırı…

Şüphesiz Türkiye’de Vıctory Gallop yılı kazanç sıralamasının tepesine yerleşerek domine etti. Bunun hediyesini de 2017 için 288 kısrak müracaatı alarak gördü. Victory is Ours şampiyon Graystorm’un Triple Crown hikayesine darbe vururken babası Victory Gallop’un da Amerika’da koşarken Real Quiet’a yaptığını yapması tam bir tarihin tekrarı gibiydi.

Tabii ki yılın başarılı aygırlarından bahsetmek gerektiğinde Grup yarışlarına abone olmuş ve 2016 yılının bence yılın atı olmaya aday, Dubai’de ülkemizi temsil edecek olan Graystorm’un babası Luxor, iki yaşlı olarak yabancı rakipleri dahil herkesi mat eden şampiyon kısrak Waneta’nın ve kumun şampiyonu  Kınowa’nın babası emektar Mountain Cat, çim-kum ayırt etmeden Grup galibi atlar vermeye devam eden Lion Heart ve istikrarlı Kaneko listenin üst sıralarında yer aldılar.

Türkiye’de koşan ilk sezon yavruları ile Three Valleys ön plana çıktı. Bir diğer parlayan yıldız adayı da şüphesiz Aracı harasının Native Khan’ı oldu. Tayları başarılarını üçlü sezonlarına da taşırlarsa aygır listesinin parlayan yıldızı olmaya adaydır Three Valleys ve Native Khan...

Avrupa'da Yılın Yetiştiricisi…

İngiliz Derbi’sini bu yıl Harzand ile kazanırken beşinci kez bu başarıyı kendi yetiştirdiği atlarla kazanan,yıllardır uyguladığı uzun vadeli planlar ile kısrak elevajı ve aygırlık potansiyeli olan atlara yaptığı yatırım ile hep sektörde örnek alınması gereken Ağa Han Avrupa’da yılın yetiştiricisidir.

Aygırlık kariyerinde de başarılı olmaya 2014 yılında King George ve İngiliz Kısrak Koşusu kazanan dişi tayı Taghodoora ile başlayan şampiyon Sea The Stars bu sene Harzand ile ününü pekiştirdi. 125.000 Euro bedelle sıfat yapacak olan aygırın tek dezavantajı bence uzun mesafeye yatkın taylar vermesi. Erkek ve Dişi Tay Deneme yarışlarını kazabilen bir tayı çıktığında aygır gerçek yerini bulacaktır diye düşünüyorum.

Dariyan, Varizabad, Candarliya, Eziyra, Shamreen ve Tanaza yeşil kırmızı renklerinin temsilcileri olarakAğa Han’ı zirveye taşıdılar. Anneleri Ağa Han tarafından yetiştirilmiş ve satılmış Almanzor, Mont Ormel ve Vadamos’u da sayarsak Giltown harasının 2016’da Avrupa yarışçılığına vurduğu damgayı daha iyi analiz etmiş oluruz.

Türkiye’deise Yılın Yetiştiricileri olarak Fly By Me’nin yetiştiricisi M.İlker Akdeniz, Copperfield ve El Assesino’nun yetiştiricisi Taşbek harası, Silent Cat’in yetiştiricisi Adalı Harası, Kreacher ve Gazibora Khan ile Aracı ekürisi, Good Cury ile Hadioğlu ekürisi, Tatvan İncisi ile Adil Mert Kaya, Abbas Yolcu ile Yalçın ekürisi, Ballıkaya ile Levent Sarıkaya, Kinowa ile H.S.Serter, Graystorm ile Güzelocak ekürisi, Perfect Warrior ve Hot Chocolate ile Kurtel ekürisi, Victory is Ours ile Gelgin ekürisi, Tenerife Song ile Kurt ekürisi ve tabii ki Waneta ile Kadaifçioğlu ekürisi ön plana çıktılar.

Yılın Alışverişi…

Alış ve satış arasındaki fiyat farkı ve bu sürede geçen az süre göze alınırsa kimse Jet Setting (Fast Company-Mean Lae, Johannesburg)’den hızlı olamaz. Genç komisyoncu John Kilbride dişi tayı dört kez yarışmış ve daha maiden iken Richard Hannon gibi bir antrenörden Tattersalls satışlarında 12.000 gns’a aldığında sahiplerinin  tek umduğu stakes galibi taylar veren bir anne bulmaktı. Ama umut onları başka bir başarıya taşıdı. Antrenör Adrian Keatley’e geçen kısrak 3 yaşında şampiyon Minding’e İrlanda Dişi Tay Deneme koşusunda pisti dar etti ve yarışı kazandı. Üç hafta sonra Çin At Yarışı Kulübüne 1.3 milyon pounda satıldığında kazandığı ikramiye hariç sahibi olan Equinegrowthpartners grubuna muhteşem bir gelir kazandırıyordu.

Bizim için ilginç olansa bu atın Türkiye’ye girme şansının yönetmelik şartlarına göre olmaması idi. Bunun üzerine bir şey yazmaya gerek var mı? Tüm Türkiye’ye mutluluk ve sağlık dolu bir yıl diliyorum.

Son DüzenlenmePazartesi, 02 Ocak 2017 14:09

1 yorum

  • bıdık
    bıdık Pazartesi, 02 Ocak 2017 16:12 Yorum Linki

    bazılarına torpil geçmişsiniz yetiştirici olmak için illa ki asli üye veya zengin olmaya gerek yok sanırsam ismail bey

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık