Menu

ALL THE GOOD… Özel

Diesis’in ülkemizde aygırlık yapan oğullarından All The Good ve onun uyum sağlayabileceği kısrak soyları üzerine bir değerlendirme bu yazımızın konusu olacak.

Yarış yaşamında Avustralya da Caufield Cup kazanıp, babasının 15 G1 kazanan yavrusundan biri olmayı başarmıştı All The Good. Babası Diesis’in G1 kazanan yavrularını ve ilk iki kısrak babasını gösteren bir listeyi de aşağıda bulabilmeniz mümkündür.

All The Good, ülkemizde yavruları koşan bir aygır ve şu ana değin 13 start alan tayı içinde 3’ü kazandı. Bu tayların soy ağaçlarına bakıp da bir yorum yapmak mümkün, yine de All The Good’un soy ağacındaki figürleri dikkate alarak bir değerlendirme yapmak daha sağlıklı olabilir. Zira aygıra uyacak kısrak soyu vardır, ama şu ana değin bu tarz bir eşleşme olmamıştır.

All The Good’un gerek baba, gerekse de kısrak babalarına bakıldığında Danzig hattından gelen kısraklarla uyum sağlaması olasıdır. Peki, hangi Danzig?

Bence öncelikle Dansili… Aslında bakıldığında Danzig dediğinizde ortada doğal olarak tek tip bir model olmaz. Muhakkak kısrak soy hatlarındaki değişik etkenlerin de bu sürece katkı yapması gerekir. Bu manada bana göre katkı yapacak figürlerden biri de Nijinsky’dir. Dansili de Danzig/Nijinsky çaprazlaması içermektedir.

All The Good’un kısrak baba hattında Red God oluşu, Nijinsky uyumunu tetikleyecek unsurlardan bir olabilir teorik olarak.

Dansili’nin kısrak babası Kahyasi’nin içerdiği Nijinsky/Blushing Groom çaprazlamasına sahip soylar, mesela Quest For Fame gibi. Bu bağlamda Green Dancer da All The Good için başka bir artı etken olabilir. Ayrıca bu aygırın kısrak baba hattındaki diğer figürler de All The Good’un yüksek verimli ürünler vermesinde katkı yapabilecek isimlerdir.

Bunların başında High Line gelmektedir. High Line dönüşü yaşayan veya daha sade ifade ile soy ağaçlarında bu isimler olan kısraklarında, tabi ki her zaman ifade etmeye gayret ettiğimiz gibi muhakkak suretle tüm diğer etkenler de göz önüne almak sureti ile All The Good için değerlendirilmesi olasıdır.

Yine Roberto hattının da All The Good’un nitelikli ürünler vermesine katkı yapabilecek bir soy etkeni olması teorik olarak mümkündür.

All The Good’un babası Diesis’in kaliteli yavruları incelendiğinde bu hattan isimlerin yer aldığı soy ağaçlarına rastlamak olasıdır. Özellikle Dynaformer olmak üzere Red Ransom gibi Roberto hattından gelen temsilcileri bu bağlamda All The Good için değerlendirmek mümkün olabilir.

Diesis’in kaliteli yavruları incelendiğinde Nonoalco isminin Keen Hunter, Altibir ve Magical Fantasy gibi kısrak baba hatlarında karşımıza çıkması, teorik olarak All The Good için Nikos, Noalto, Reprimand gibi pedigrisinde Nonoalco isminin yer aldığı soy figürlerini daha anlamlı kılabilir.

Native Dancer hattından gelmesi itibari ile bu hattın özellikle Raise A Native hattından gelen kısrak figürleri ile üst seviyede ürünler verme şansı mevcuttur. Bu bağlamda Damister için ayrı bir not koyalım.

All The Good’un şu an için en iyi yavrusu konumundaki Powerline’ın kısrak baba hattının Cozzene ve dolaysı ile Caro olduğu göz önüne alındığında, direk olmasa da, babası Diesis’in de iyi ürünlerinin bazılarında da bu figürü yani “Caro” etkisini de All The Good için bir tarafa not edebiliriz.

Yine Ribot etkeni de All The Good için olumlu etki yapabilecek soy figürlerinden biridir kanaatimce. Tom Rolfe, Alleged ve Law Society bu bağlamda ismi zikredebilecek soy dağıtıcıları olarak düşünülebilir.

Deputy Minister hattının yer aldığı pedigrilere sahip kısrakların da, tabi ki diğer etkenlerde göz önünde bulundurularak All The Good için düşülmesi olasıdır.

Ayrıca All The Good’un Atan hattından gelmesi, bu aygırın sahip olduğu nitelikli familya olan 2-f gibi aktörlerin sahne aldığı pedigrilerinde All The Good için pozitif manada bir etki yapması olanaklıdır.

Bu bağlamda özellikle Gone West onun tam kardeşi Lion Cavern ve bu hattın temsilcilerini başa almak da mümkündür. Ayrıca Known Fact ve temsilcilerini de eklemek olasıdır.

All The Good, CD değeri -0,19 olan bir aygır. Bunun yaklaşık 2400-2800 mesafeler arası bir değere tekabül ettiği düşünülürse, bu aygırın nitelikli yavrular verebilmesinin önemli koşullardan birinin de, CD değerlerinin daha yüksek olduğu kısraklar olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca aygırın yarış yaşamında kazandığı koşuların en kısası 2000 metre olduğunu da bu bağlamda vurgulamak gerekir.

Mesela en iyi yavrusu konumundaki Powerline’ın annesi Satya’nın CD değeri 0,58’dir. Tabi bu tek başına yeterli olmaz, ama diğer soy etkenleri ile birlikte desteklenebilirse, All The Good için daha pozitif manada bir etken oluşturabilir.    

Bu bağlamda; Nijinsky/Niniski, Caerleon, Kahyasi, Green Dancer, Ile De Bourbon/Barbar,  Dansili, Nonoalco, Nikos, Nonoalto, Reprimand, Mr.Prospector Damister, Okawango, Gone West/Lion Cavern/Royal Abjar, West by West, Alydar/Strike The Gold, Deputy Minister/Always A Classic, Dehere, Caro, Galetto, High Line, Adonijah, Centroline, Nicholas Bill, Tom Rolfe/Hoist The Flag/Run The Gantlet, Quest For Fame, Alhaarth, Handsome Star, Soviet Lad, Lead On Time, Polar Falcon, Pivotal, Ocean Crest, Roberto/Dynaformer, Red Ransom, Sri Pekan, Known Fact, Warning, Malkoçoğlu, Kara Murat gibi isimlerin yer aldığı soy ağaçlarına sahip kısrak figürleri ile All The Good’un nitelikli ürünler vermesi daha olasıdır teorik olarak.

ALL THE GOOD KAZANAN YAVRULARI 

İSİM

SINIF

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

POWERLINE

Win3.KV

COZZENE

SILLERY

THE ROADTO VICTORY

Win

ROBELLINO

DIXIELAND BAND

KÖSEMŞİRİN

Win

SLIP ANCHOR

BE MY GUEST

DIESIS GRUP 1 KAZANAN YAVRULARI 

İSİM

SINIF

1.KISRAK BABASI

2.KISRAK BABASI

ALL THE GOOD

G 1

MANILA

GREEN GOD

CONTINUOUSLY

G 1

STOP THE MUSIC

RAISE A NATIVE

DIMINUENDO

G 1

TOM ROLFE

AMERIGO

ELMAAMUL

G 1

ROBERTO

RIGHT TACK

HALLING

G 1

GREEN DANCER

PONTIFEX

HUSBAND

G 1

KING EMPEROR

CHARLOTTESVILLE

KEEN HUNTER

G 1

NONOALCO

PETINGO

KNIFEBOX

G 1

HAIL TO REASON

TOM FOOL

LOVE DIVINE

G 1

LAW SOCIETY

NORTHERN DANCER

MAGICAL FANTASY

G 1

EASY GOER

NONOALCO

MAGISTRETTI

G 1

DEPUTY MINISTER

MR.PROSPECTOR

RAMRUMA

G 1

GREEN GOD

PRECIPTIC

ROOTENTOOTENWOOTEN

G 1

BOLD FAVORITE

ALIBHAI

STORM TROOPER

G 1

ASSERT

NEW PROVIDENCE

THREE VALLEYS

G 1

NINISKI

HIGH LINE

Son DüzenlenmePazartesi, 02 Ocak 2017 17:04

2 yorum

  • native
    native Perşembe, 12 Ocak 2017 15:56 Yorum Linki

    şimdiye native khan'ı yazmamanız büyük bir eksiklik

  • tarkan
    tarkan Pazartesi, 02 Ocak 2017 17:12 Yorum Linki

    All the good ilk geldiği seneyi hatırlıyorum da, İlyas çokay tavuğun içini açıp, bütün yumurtaları aynı anda almak istemişti. Uçuk bir aşım ücreti ile denenmemiş bir aygırı pazarlamaya çalışmıştı. Sonuç olarak, aygıra kimse kısrak göndermedi ve aygır kendini ispat etme fırsatını kaçırdı. İlyas bey her zaman avrupayı, ingiltereyi iyi bildiğini anlatır ama ne hikmetse oradaki işleyişin tam tersini burada uygulamaya kalktı. Elinizde frankel varsa istediğiniz aşım ücretini istersiniz ama tek başarısı 1 gr yarış olan bir at için uçuk aşım ücreti isterseniz, şu anki gibi aygırınızı parlatmak için kırk takla atarsınız. Geçmiş ola, ülke aygır doldu.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık