Menu

TJK’da Kongre Heyecanı…! Özel

TJK 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Pazar günü yapılacak.

Son yapılan sohbet toplantısının nasıl bittiği herkesin malumu!

Bunun kongreye yansımaları nasıl olacak büyük bir merakla bekleniyor.

Çünkü sohbet toplantısının ardından üyelerden Yavuz Sarıkaya, aralarında eski Başkanlardan Ömer Faruk Girgin ve Muhasip üyelerden Cüneyt Çalıcıoğlu’nun da bulunduğu 5 kişilik bir grubu Disiplin Kuruluna gönderilmek üzere TJK Yönetim Kuruluna şikayet etti.

TJK Yönetim Kurulu da bu şikayet üzerine söz konusu üyelerin Disiplin Kuruluna sevkini onayladı.

Şayet Yönetim bu üyeleri Disipline göndermeseydi, nispeten daha sakin bir Genel Kurul yaşanması beklenebilirdi. Ama öyle olmadı.

Dolayısıyla gerginliğin süreceğini, hatta belki de tırmanacağını söylemek pek de yanlış olmaz diye düşünüyorum.

*

Pazar günkü Kongrenin ‘yazılı’ gündemine gelince;

Genel Kurulda ilk olarak Türkiye Jokey Kulübü Derneği ve İktisadi İşletmelerinin 2016 yılı çalışma dönemine ilişkin Yönetim Kurulu çalışma raporu ile bilanço ve gelir-gider durumu görüşülecek, sonrasında Yönetim Kurulunun ibrası oylanacak.

Ardından derneğin 2017 yılı çalışma dönemine ilişkin gelir ve gider bütçesi görüşülüp oylanacak ve en sonunda da her zaman büyük bir merakla beklenen Asli Üyelik başvuruları için oylama yapılarak kongre tamamlanacak.

Ama bu yazının başında belirttiğim gibi ‘yazılı’ gündem…

Bir de yazılı olmayan gündem var ki; o aslında yazılı gündemin içerisinde ‘Dilekler ve şikayetler’ maddesi olarak yer alıyor…

*

Peki, nedir bu yazılı olmayan gündem? Neyi kastediyorum?

Kastettiğim şu;

Duyduğum kadarı ile Genel Kurul içerisinde ciddi sayıda bir üye grubu, Genel Kurul tarafından belirlenecek ve seçilecek bir komisyonun, bundan sonraki süreçte Yönetim Kurulu ile beraber çalışmasını istiyor.

Hangi konuda?

Tahmin edebileceğiniz gibi, At Yarışları Lisans hakkının 1.1.2018 tarihinden itibaren Varlık Fonuna devredilecek olması konusu hakkında…

Genel Kurulun bir kısmı, TJK Yönetimini bu konuda yeterli bulmuyor. Mevcut Yönetimin bu süreci iyi yönetemediğini, kalan süreyi de iyi değerlendiremeyeceğini düşünüyor.

Başkan ve Yönetimin ise buna sıcak bakmadığı biliniyor. İş başındaki yönetim bunu ‘kabul edilemez’ buluyor.

Bakalım ne olacak? Komisyon kurulacak mı? Kurulursa kimlerden oluşacak? Böyle bir gelişme yaşanırsa Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin tavrı ne olacak?

Ya da Başkan ve ekibi kendisinden farklı düşünen üyeleri ikna edip komisyon işini rafa kaldırıp, kongreden birlik ve beraberliği yeniden sağlamayı başararak mı çıkacak?

Bekleyip görelim…

*

DEMİRKOL ile kısa sohbet...

TJK Genel Sekreterliği görevini sürdürürken Yönetim Kurulu arkadaşları tarafından Disiplin Kuruluna sevk edilen, bunun üzerine Disiplin Kurulunun kararını beklemeden kendi isteğiyle Yönetim Kurulundan istifa eden ve nihayetinde Disiplin Kurulu tarafından 3 yıl uzaklaştırma cezası alıp bir süredir sesi soluğu çıkmayan Necati Demirkol ile TJK kongresi öncesinde Perşembe günü telefonda kısa bir sohbetimiz oldu.

Demirkol çok doluydu. Ona yaşanan son gelişmeleri, Varlık Fonunu vs’yi sordum. Mealen, TJK’nın pilotaj hatalarından dolayı bugünlere geldiğini, iyi idare edilmediği için başına gelmeyen şeyin kalmadığını, kendisinin de oyuna getirildiğini söyledi. Tabi ki bu kendisinin görüşü…

Çok çarpıcı şeyler söyleyen eski Genel Sekreter ‘Kulüpte Başkana Maydanozlu  su hazırladığı için 6.000 TL maaş alan personel var’ dedi. ‘Cengizhan Gödek, Levent Sarıkaya ve Adil Mert Kaya gibi geleceğin istikbal vaat eden genç üyeleri, yaşanan bazı iç çekişmeler nedeniyle Yönetim Kurullarında yer bulamazken, atçılık bilgileri sınırlı, ülke atçılığının geleceğine dair hiçbir fikri olmayan ve enerjileri tükenmiş üyeler bu gençlerin önünü kapatmak için yönetimlere seçiliyor’ diye ekledi.

Dediğim gibi Demirkol fena doluydu. Kulübü düşündüğü için daha fazla konuşmak istemediğini söyledi.

 

Son DüzenlenmeCuma, 24 Şubat 2017 16:25

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık