Menu

Bir Koşunun Anatomisi… Özel

Arrogate’in Dubai World Cup’ı kazanması, daha doğrusu kazanma biçimi, çok mu abartıldı dersiniz?

Amerika’dan bu koşu için gelen Gun Runner, Neolithic, Hoppertunity ve Keen Ice gibi güçlü rakiplerini önceki koşularında “onlarca boy” farkla geçmedi mi; Ne değişti de, kazandığı koşu olağanüstü olarak değerlendirildi?

Dubai’nin ünlü yarış spikeri Terry Spargo, koşunun son metrelerini anlatırken, Arrogate gibisini görmediğini, onun 21. yüzyılın Man o’War’ı olabileceğini söylerken; Bob Baffert, “keşke buraya getirmeseydim” dediğini itiraf ederken haksız mıydı?

Soruları çoğaltabiliriz ama gerek yok…

“Şampiyon” gerçekten inanılmazı başardı.

Dubai World Cup’ta olanları, size kelimelerle değil, bazı fotoğraflarla anlatmak istiyorum. Sanırım daha doğru ve anlaşılır olacak. Trakus’tan pek yararlanmayacağım; çünkü bu koşuda kafası biraz karışıktı… Yeri gelince, fotoğraflarla onu da anlatırım.

1.Resim  

Öncelikle bilmemiz gerekenler; Meydan Hipodromunun kum pisti 1750 metre ve sağ taraftaki yeşil-beyaz çizgili direkte, son 200 metreyi gösteriyor. Demek ki bu fotoğrafta, koşunun ilk 50 metresi geçiliyor ve Arrogate, çıkışta onu engelleyen Fruia Cruzada’nın 2 boy kadar gerisinde, 14. durumda.

 

2.Resim

Koşunun ilk 250 metresi az sonra tamamlanacak; 9 nolu Arrogate en geride. Önde 2 nolu Long River, arkasında da 5 Gun Runner, 11 Neolithic, 14 Mubtaahij ve 7 Awardee var. Burada bir duralım mı? Long River’ın arkasındaki isimlere bu metrelerde ve bir de koşunun sonunda bakın. Aynı atlar bitişte, Arrogate’in arkasında sıralanan isimler. Bu durum Arrogate’in koşudaki işinin zorluk derecesini gösteriyor… Bir de ekranda görünen Trakus’un sıralamasına bakar mısınız? Dedim ya, kafası karışmış…

 

3.Resim

İlk 800 geçilmiş; Trakus sıralaması da doğru. Şeyh Muhammed, eşi, kızı ve oğlu koşuyu heyecanla bariyerlerin dibinden izliyorlar. 50 metre sonra Gun Runner, kısa süreli de olsa, koşunun liderliğini alacak ama Arrogate hala ortalarda yok…

4.Resim

Long River’ın liderliğinde ilk 1100 metre 1.06.5 ile geçiliyor. Arrogate’i görüyorsunuz; sondan üçüncü… Koşunun bitmesine 900 metre kalmış; 12. durumda. Daha önceden bu rakiplerle hiç böyle bir yarış koştu mu?

 

5/aResim  

Sonrasını kısaca özetleyelim. Arrogate son 900’ünü 0’54”5 dolayında yaparak koşuyu kazanacak… 1600’de Mubtaahij’in onun geçiş yolunu daraltmak için üzerine gelişini, ona çarptıktan sonra kendinin “darmadağınık” oluşunu gördükten sonra, kimsenin kuşkusu kalmamıştı: Koşuyu Arrogate kazanacak…

 

5.Resim

Gun Runner’ı gördüğünüz gibi 1800’de yakaladı ve sonrası çok kolay oldu. İnsanın aklına şu soru geliyor. Bu koşu daha kısa mesafeli olsa, örneğin 1800 metre, yine kazanabilir miydi? Bence kazanırdı.

 

6.Resim

Herkes yerine razı ve rakipleri bile Şampiyon’a saygılı… Bir tek durumu anlamayan Trakus… Baksanıza Gun Runner az farkla da olsa önde diye, inat ediyor… Ne olacak mekanik, duygudan yoksun. Öyle bile olsa, yaşananların hatırına, “insan” Arrogate’i önde yazar… 

Son DüzenlenmePazartesi, 03 Nisan 2017 18:11

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık