Menu

Atlarda 'DON' Tanımlayıcı Bir Irk Karakteridir... Özel

Yazımıza bir sonuç bildirgesini yazarak başlamak istedim. Bildirgenin tamamını merak edenler, linki tıklayıp okuyabilirler.

Sonuç; Bu çalışmada atların donlarını etkileyen gen mekanizmaları açıklanmaya çalışılmıştır. Beyazdan siyaha veya açıktan koyuya kadar bütün renklerin ortaya çıkmasından sorumlu olan don genleri, bir atın fenotipik olarak tanımlanmasına hizmet eder. Atın fenotipik olarak tanımlanması, özellikle pedigrili yetiştiricilik yapılması durumunda çok önemlidir. Donların ortaya çıkmasını sağlayan genlerin etki mekanizmalarını anlamak, bu yüzden çok önemlidir. Fenotipine bakarak, bir atın donunu etkileyen genotipi tahmin etmenin çok kolay olduğu söylenebilir. Bunu gerçekleştirmek için çok özel veya zorlu bir genetik eğitimi almanın gerekli olduğu söylenemez. Önemli olan hangi genlerin hangi etkiyi meydana getirdiğini bilmektir. Bu nokta iyi kavranırsa, atın ve ebeveyninin fenotipine bakarak, atın genotipi; ya da ebeveynlere bakarak, doğacak tayın fenotipini belirlemek mümkündür. Merak edip okumak isteyenler için; http://azd.odu.edu.tr/files/1_2/117-127.pdf

Yıllardan beri pedigri üzerine araştırmalar yapan bir kişi olarak en çok merak ettiğim 2 konu vardır;

1- Kısrak İnbreedingi

2- Homozigot Aygırlar

Bugün yazımızda henüz baskın karakter olduğu resmen ilan edilmemiş birkaç aygırdan bahsedeceğiz.

Evet! 1370 tescil edilmiş yavrusu var fakat Hiç Al Don’a sahip bir yavrusu yok... http://www.jbis.jp/horse/0000742976/sire/progeny/

Yaşayan Efsane olarak adlandırılan Deep Impact’den bahsediyoruz.

Bunca büyük başarının ardında saklı olan bir sır olduğunu düşünerek pedigrisini uzun zamandan beri karıştırıyordum ve bazı sonuçlara yeni ulaşabildim ve bu bilgileri yetiştiricilerimizle paylaşma gereği duydum.

Yarış ve yetiştiricilik dünyasını çok kısa süre içinde domine etmeyi başaran bu safkan hakikaten çok çok özel bir pedigriye sahip. Hani derler ya ‘uymayan kan hattı yok’ diye, gerçekten öyle bir kan hattına sahip. Dikkatle incelendiğinde pedigrisinin tesadüfen yaratılmadığı tabi ki dikkat çekiyor.

Biz öncelikle Hail To Reason’dan başlayalım diyorum.

Çünkü bu aygırın da Hiç Al Don’a sahip yavrusu bulunmamakta…

Bu tespiti Equibase adlı siteye girerek tüm yavrularını tek tek taradım ve Pedigreequery adlı siteye tamamını yükleyerek sizlerin bilgilerine sundum. Hail To Reason sahip olduğu Plucky Liege kısrak inbreedingi ile gerçekten çok özel bir aygır. Çok kısa örneklerle pedigrisine göz atalım.

Danzig’in kısrak babası olan Admirals Voyage ile aynı anne hattından gelmesi ve Plucky Liege kısrak inbreedingine sahip olmasının yanı sıra (Danzig ile Hail To Reason arasındaki bu pedigri benzerliğinin tekrarlanması sonucu sürekli başarılı atların çıkması bir tesadüf olmasa gerek), Meadowlake ve Leo Castelli adlı aygırlarında anne hattında bulunması Hail To Reason’u çok farklı bir yere koymamız gerektiğini gösteriyor.

Plucky Liege adlı kısrağın 4 oğlu olan Sir Gallahad, Bull Dog, Admiral Drake ve Bois Roussel adlı safkanların birbirleri olan çarpımları hep başarılı sonuçlar vermiş. (Aklıma ilk gelen Roberto oldu ve Japonların en başarılı çaprazlarından birisi olan Roberto/Sunday Silence çaprazı her zaman üst seviye sonuçlar göstermiş. Wiener Walzer ve Divine Light kızlarını bir araya getirmeli diye düşünüyorum (Japonya’da Brians Time/Sunday Silence olarak deneniyor) ya da Smart Robin ile Red Bishop ve Sri Pekan kızlarını).

Bu hatların uyumlu kombinelerini daha sonraki bölümlerimizde geniş geniş anlatacağız. Bu yüzden şimdi Hail To Reason’un aygır oğullarına bir göz atalım.

Halo, Roberto, Bold Reason, Stop The Music, Mr Leader, Proud Clarion, Hail The Pirates, Hail To All…

Yukarıdaki aygır oğullarından 2 tanesini bir kenara çekiyorum hemen… Hepimizin bildiği gibi Sadlers Wells ve Seattle Slew adlı aygırların da hiç Al Don’a sahip yavrusu bulunmamaktadır. Sadlers Wells’in kısrak babasının baskın karakter Hail To Reason oğlu olan Bold Reason olması ya da Seattle Slew’un babası olan Bold Reasoning’in kısrak babasının yine Hail To Reason olması bir tesadüf olmasa gerek.

Yine göz ucu ile birazda Country Reel’e bakacak olursak onun da hiç Al Don’a sahip yavrusunun bulunmadığını görüyoruz. Kısrak babası tabi ki tesadüf olmayacak kadar gerçek olan Seattle Slew ve yine karşımıza Danzig çıktı.

Şimdi birçok kişi pedigrideki Miss Disco, Special, Mumtaz Begum, Alanesian, Lalun ve diğerleri ne olacak diyor ama biz şuan burada onları inkar etmediğimiz gibi sadece Hail To Reason üzerinden bu baskın karakter nasıl yayıldığına bakıyoruz. Zaten ilerleyen bölümlerde bu hatların birleşmeleri ile şampiyonların çıktıklarını göreceğiz.

Deep Impact’in sadece Hail To Reason üzerinden doru yavrular vermesi homozigot kavramına tabi ki aykırı… Çünkü bu kavramın açıklamasında ’Bir karakteri kontrol eden 2 Alel Gen birbirinin aynı ise buna Homozigot denir diyordu’…

Dolayısı ile Deep Impact’in pedigrisinde babadan Hail To Reason ile gelen bu özelliğin, anne tarafından da karşılığının olması gerekiyordu. Yine uzun soluklu bir araştırma sonucu Alzao’nun da Al Don’a sahip yavrusunun bulunmadığını Equibase deki tüm yavruları tek tek arayarak tespit ettik.

Evet! Alzao bir Homozigot aygır…

Bugün 3 aygırın birden Homozigot olduklarını öğrenmiş bulunuyoruz derken birden kıymetli ağabeyim Adem Erdölek’in bir lafı aklıma geldi. Yazılarını zevkle okuyorum ama okurken ağırlaşıyorum ve uykum geliyor der hep…

Bu yüzden Alzao ve diğer konuları bir sonraki yazımıza bırakarak, yeniden görüşmek üzere sevgiler saygılar diliyorum.

 

(Eser sahibinin isteği üzerine bu yazı yoruma kapatılmıştır.)

Son DüzenlenmePazar, 30 Nisan 2017 12:38

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık