Menu

Öncesi ve Sonrası ile Tay Denemeler… Özel

Yılın ilk klasikleri koşuldu…

14 Mayıs 2017 Pazar günü Veliefendi Hipodromunda koşulan yarışlardan sonra bazı şeyler yavaş yavaş da olsa netleşmeye başladı…

Erkek Tay Deneme ile başlayalım…

Erkek Tay Deneme’deki parlak zaferi ile Pershing yaşıtları arasında Gazi Koşusu öncesi sivrilen isim oldu. Ergin Talay Koşusu ile yeni sezona gösterişli bir başlangıç yapan erkek tay, aynı şekilde Tay Denemeyi de şık bir performansla noktaladı.

Halis Karataş yarıştan önce Pershing ve Piano Sonata arasında gitti, geldi… Sanki Piano Sonata’ya biraz daha yakın gibi görünüyordu ama ikna edildi ve ciddi bir ‘mahalle baskısı’ sonrası tercihini Pershing’den yana kullandı. Netice de haklı da çıktı. Piano Sonata’nın virajda başına gelenlere rağmen seyrettiğim Pershing’in bu koşuyu kaybetme ihtimali pek yoktu.

Pershing için şimdi sırada hangi koşu var? Hepimiz bu sorunun cevabını bekliyoruz. Son birkaç yıl olduğu gibi daha şimdiden bu yılın da flaş antrenörü olan Engin Bekiroğulları tayının Sait Akson Koşusunu koşup koşmaması konusunda kararsız. 60 gün içerisinde 3 önemli koşu koşmaya pek gönlü yok gibi… Ancak buna jokeyi Halis Karataş ile karar vereceğini söylüyor. Bekiroğulları tayının mesafe sorunu olmadığını, jokeyinin de aynı şekilde düşündüğünü söylüyor ama sihirbaz Sait Akson’u pas geçmeye ne kadar yanaşacak doğrusu bu tam manasıyla bilinmiyor.

Piano Sonata’ya gelince… Bazı konular yarıştan önce yazılıp, çizilmez. Sadece bilinir… Doğrusu Piano Sonata için Erkek Tay Deneme öncesi ciddi spekülasyon vardı. Tayın sağlık durumu sadece bizler tarafından değil rakipleri tarafından da dikkatle izleniyordu. Yarıştan birkaç gün önce Ankara At Hastanesini ziyaret ettiği ve bazı küçük sıkıntıları olduğu söylense de, safkanın ilgilileri bunu doğrulamıyor, hatta ciddi şekilde bu dedikoduları çıkartanlara tepki koyuyorlardı. Haklılarmış… Sıkıntısı olan bir tayın üstelik virajda yaşadığı şanssızlığa rağmen bu denli başarılı bir performans sergilemesi mümkün değil.

Yarıştan sonra Piano Sonata’nın jokeyi Özcan Yıldırım ile konuşma fırsatım oldu. Kendisine ‘Virajdaki şanssızlığı yaşamasan Pershing’e yaklaşabilir miydin’ diye sordum. ‘Kesinlikle, sonucu bilemem ama çok yaklaşacağım kesindi’ dedi.

Pershing’in Sait Akson Koşusunda koşup koşmayacağı kesin belli değil demiştik. Buna karşın Piano Sonata’nın Sait Akson Koşusunu koşmayacağı neredeyse kesin gibi… Tecrübeli antrenör Metin Acar’ın antrene ettiği safkan büyük bir olasılıkla Ankara’da Mehmet Akif Ersoy Koşusunda start alacak. Olur da Pershing Sait Akson’u koşarsa, Erkek Tay Deneme’yi ilk iki sırada bitiren bu iki tay Gazi Koşusu öncesi bir araya gelmeden farklı yarışlarda son hazırlıklarını tamamlamış olacak.

Erkek Tay Deneme’yi ilk iki sırada bitiren bu tayların dışındaki performanslara bakacak olursak;

Ulan Bator için başarılı koştu diyebiliriz. MRA Koşusunda Here To Fly’a kolay mağlup olunca safkan bu koşu öncesi biraz gözden düşmüştü ama ilgilileri ‘bunun tayın gerçek gücü olmadığını, Erkek Tay Deneme’de farklı koşacağını ısrarla’ söylüyorlardı. Onlar da haklı çıktı. Ulan Bator gayet başarılı bir performans ortaya koydu.

Eskayra yarışın iyi koşan bir diğer ismiydi. Startla birlikte en geride kaldı, tüm yarışı en geride koştu ve düzlükteki atakları ile mücadeleyi dördüncü bitirdi. Bu performansı ile bana göre mesafe uzadıkça performansının ne kadar artacağı en çok merak edilen taylardan biri oldu.

Here To Fly yarışın en çok hayal kırıklığı yaratan ismi oldu. Son 300’lere kadar ön grupta geldi. Bu metreden sonra oyundan yavaş yavaş düşmeye başladı. Selim Kaya’nın tayın üstündeki hallerinden mutlu olmadığı çok belliydi. Dördüncülük için tayını biraz daha zorlamayı kısa bir süre düşündü ve vazgeçti. Koşuyu beşinci tamamladı.

Seyyah ve Copperfield düzlükte son 200’e kadar kendilerini bir şekilde gösterdiler ama yarışın en can alıcı metrelerinde beklenen mücadeleyi sergileyemediler. Henüz maiden kazanmadan Erkek Tay Deneme galibi olmayı hedefleyen Grey CLoud da bu hedefin çok gerisinde bir performans ortaya koyabildi.

Gelelim Dişi Tay Deneme’ye…

Tartışmasız koşunun en büyük favorisi Waneta idi... Ben dahil pek çok kişi onun bu jenerasyondaki herhangi bir dişi taya geçilebileceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu... Geçen sene sadece, koştuğu için çokça eleştirildiği Sakarya Koşusunda erkek rakiplerinden Gazibora Khan’a geçilmiş, onun dışında yurt dışından gelen rakipleri dahil hiçbir yaşıtına geçilmemişti. Üstelik öncesinde ciddi şanssızlıklar yaşadığı F.Derya Beşikçi Koşusunu da 3 boy farkla kazanarak sezona harika bir başlangıç yapmış ve Dişi Tay Deneme için ‘kimse heveslenmesin’ mesajını net bir biçimde vermişti.

Ama öyle olmadı, geçildi… Ankara ve Adana’da en önemlisi KV-6 mücadele olan toplam 5 yarışta start alıp 3 birincilik ve 2 ikincilik elde eden Miss Helin, düzlükte uzun süre başa baş mücadele ettiği süperstar rakibini bu önemli klasikte geçerek ona bir kez daha yenilgiyi tattırdı.

Miss Helin’in antrenörü Engin Bekiroğulları ile yarıştan sonra yaptığım konuşmada rakibine duyduğu saygının altını çizerek ‘Miss Helin bir Waneta değil ama onu bu yarışta geçebileceğimize çok inanıyordum’ dedi. Pek çok kişi gibi o da Waneta’nın yarış öncesi hallerinden bazı çıkarımlar yapmıştı. Çünkü Waneta için de tıpkı Piano Sonata da olduğu gibi yarış öncesi çok ciddi spekülasyonlar vardı. Öyle ki; otorite kabul edilebilecek seviyedeki bazı atçılar onun tabelaya girmekte bile zorlanacağını, bundan sonraki süreçte performansının eskisi bigi olmayacağını söylüyorlar, bunun sebebi olarak da Waneta’nın her yarışa biraz daha sıkıntılı çıkmasına, yarıştan önceki asabiyetine bağlıyorlardı.

Evet, Waneta bu yarışı kaybetti ama kendisi için bu denli olumsuz konuşanları da haklı çıkartmadı. Benim bu koşu özelinde Waneta ile ilgili yorumum şu; Waneta son 10 hatta son 20 yılın en iyi 5 dişisinden biri ama bana göre yine aynı dönemin en renksiz ve en vasat Dişi Tay Deneme Koşusunu kazanmayı başaramadı!

Bu tabi ki hiçbir şeyin sonu değil… Şampiyon tay kuşkusuz Kısrak Koşusunu deneyecek. O koşuda piste çıkıp gerçek gücünü göstermeye çalışacak. Ekibi 24 saat kısrakla beraber… Her şey tek tek gözden geçiriliyor, her türlü kontroller yapılıyor. Hedef Waneta’yı Kısrak Koşusuna dört dörtlük bir şekilde getirebilmek. Waneta şayet Kısrak Koşusunu kazanmayı başarırsa büyük olasılıkla Gazi Koşusundaki yerini alacak, büyük koşuya nasıl ve hangi jokey ile çıkacağı ise bu koşudaki performansından sonra belli olacak.

Finesse’in durumu…

Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları sonrası yarış camiasında en çok konuşulan ve merak edilen konulardan biri de, sezona Sadık Eliyeşil Koşusu galibiyeti ile başlayıp ardından bu koşuda yasaklı madde ile koşturulduğu belirlenen Finesse’nin durumu…

Kitapçı Ekürisi tam yaşadıkları şoku atlatmaya çalışırken, ilk kez start alan 3 yaşlı taylarında da aynı yasaklı maddenin çıkması üzerine iyice sallandılar. Doğal olarak ahırda moraller bozuk… Bir taraftan bu olayın nasıl ve neden olduğu araştırılırken, bir taraftan da Finesse’in bundan sonraki kariyeri ile ilgili karar verilmeye çalışılıyor.

Safkanın yarış hayatına devam edebilmesi için 261.000 TL’lik para cezasının yatırılması şart. Ancak bu parayı yatırmak sorunu tam olarak çözmüyor. Finesse’nin bir daha benzer bir olayı yaşamaması için gerekli tedbirlerin alınması, safkanın bir sonraki yarışına kadar vücudundaki yasaklı maddeden tamamıyla arındırılması gerekiyor. Levent Kitapçı bunun için gece gündüz koşturuyor.

Size vereceğim bir başka bilgi de Finesse’nin cazip bir teklif karşılığında satışa çıkartıldığı… Bildiğim kadarı ile an itibariyle 3-4 teklif yapılmış durumda… Levent bey alıcılara fiyat söylemiyor, sadece teklif aldığını ve bunları değerlendireceğini söylüyor. Duyduğum kadarı ile fena sayılmayacak teklifler de almış durumda. Ama dediğim gibi önce tayın yasaklı maddelerden tam manasıyla temizlenmesi ve bunun uluslararası akredite bir laboratuar tarafından tasdik edilmesi gerekiyor.

Bütün bunlar yaşanırken Finesse Veliefendi Hipodromunda idmanlarını muntazam olarak sürdürüyor. Erkek Tay Deneme’de koşabilseydi nasıl bir performans sergilerdi bu tartışılabilir bir konu ama safkanın Sait Akson Koşusunda hele hele Pershing ve Piano Sonata gibi Tay Denemeyi ilk iki sırada bitirmiş isimlerin olmadığı bir Sait Akson Koşusunda çok şanslı olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Dolayısıyla zaman daralıyor, bakalım Finesse Sait Akson’da piste çıkabilecek mi? Çıkarsa hangi forma altında çıkacak? Bunu bekleyip göreceğiz.

Runner Bull dillerde...

Önemli ama Erkek ve Dişi Tay Denemenin gölgesinde kalan yarışlardan biri olan Ankara’daki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusunu gösterişli bir performansla kazanan Runner Bull, bu aralar camiada en az Pershing ve Piano Sonata kadar reytingi yüksek bir isim… İsmi sahada herkesin dilinde… Bu taya da Pershing’i antrene eden Bekiroğulları Ailesi bakıyor.

Ankara ve Adana’daki başarılı performansının ardından yaz sezonunu İstanbul’da Orhan Meker Serbest Handikapı’ndaki ikinciliği ile açan Runner Bull, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusunda gerçekten çok güçlü bir performans ortaya koydu. Aynı yarışın ikincisi olan Gürsoyhan’ın jokeyi Özcan Yıldırım ile bu koşuyu konuşurken Runner Bull için ‘son viraj dönülürken hemen arkasına geldim, ama son düzlüğe o kadar güçlü ve sermayeli çıktı ki, yakalanması o gün için imkansızdı’ dedi.

Gerçekten de Runner Bull kafaları karıştıran bir performans sergiledi. Selim Kaya safkanın performansından ne denli memnun olduğunu finişteki hareketleri ile göstermekten kaçınmadı. Bence şu anda onun da kafası netleşmiş değil. Çünkü Here To Fly alternatifi bir kenarda dururken, bir tarafta Zafer Ateşi’nin Dinçer Cebeci Koşusundaki harika performansı, diğer tarafta da Runner Bull’un bu son performansı var. Büyük bir olasılıkla Runner Bull Mehmet Akif Ersoy Koşusunu tercih edeceği için bu koşunun deklaresi ile ilgili bir sorun yaşamayacak. Sait Akson da ise Here To Fly veya Zafer Ateşi’nden birini tercih edecek. Bu iki koşunun sonrasında ise Gazi Koşusu için bir karar verecek. Bakalım nasıl bir tercih yapacak?

Tay Denemelerle ve kısa zaman sonra koşulacak olan Sait Akson ve Mehmet Akif Ersoy Koşuları ile ilgili kısa yorumlarım bunlar…

Yarışlar yaklaştıkça tekrar sohbet etmek üzere şimdilik benden bu kadar…

Son DüzenlenmeCuma, 19 May 2017 20:57

1 yorum

  • mmnckrgl
    mmnckrgl Cuma, 19 May 2017 00:46 Yorum Linki

    çok güzel bir yazı olmuş.. tşkler..

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık