Menu

MEHMET BORA’da Sınıf Yarış kazanma yüzdesi yüksek... Özel

Yetiştiricilik boyutunda değerlemeler yapılırken önemli kriterlerden biri kuşkusuz aygırlarla ilgilidir. Bu değerleme de genelde daha gözde veya daha moda diyebileceğimiz aygırlar ön plana çıkmakla birlikte, ortada fazla gözükmemekle birlikte ilginç veriler ortaya koyan aygırlar da var ve şu an için sahip olduğu istatistiklerle bunlardan bir olduğuna inandığım Mehmet Bora isimli aygırın performansını değerlendirmek istedim.

Aygırın şu an işin 8 start alan yavrusu var ve sadece 3’ü kazanabilmiş. Sadece 3 tayı kazanan aygırı niye değerlendirdin diyenler olabilir, biraz müsaade…

Bu 8 yavrunun üçü iki yaşlı, bunlardan Armando gayet başarılı bir performans ortaya koyarken, diğer biri 1, diğeri de 2 kez start almış.

Kuşkusuz bu sayılar, yani start alan at sayıları ve yarışları arttığında koşu kazanma yüzdeleri farklı olacaktır. Zaten vurgulamak istediğim şey bu değil, Mehmet Bora’nın kazanan tüm yavrularının sınıf koşular da kazanmış olması.

Always Marju: G2 ve Kısa vadeli koşu galibi

Armando: İki kez Kısa Vadeli koşu kazandı. Ayrıca G2 ikinciliği ve G1 üçüncülüğü var.

Kırdere: O da iki kez Kısa Vadeli Koşu kazandı.

Yani bakıldığında start alan 8 yavrusunda sınıf koşu kazanma yüzdesi %37,5, grup yarışlarında ilk ikiye giren tay yüzdesi %25.

Az sayıda ürün için gayet olumlu bir tablo ve sayılar arttıkça bu yüzdeler değişebilecektir, her iki manada da kuşkusuz.

Mehmet Bora’yı ilginç kılan yönlerden biri de sahip olduğu baba hattı. Babası Revoque, Fairy King’in oğludur. Malum, bu at da efsane Sadler’s Wells’in tam kardeşiydi.

Ağabeyi kadar olamaz zaten, ama o da kendi ölçütünde epey başarılı bir aygırdı Fairy King. Bu hattı temsil eden aygırlar olmasını önemsiyorum ve içlerinde başarı gösterenler olması da önemli, yetiştiriciliğimiz açısından kuşkusuz.

Mehmet Bora’nın başarılı yavrularına baktığımızda Always Marju’nun kısrak babasının Mountain Cat, Armando’nun Dolphin Street, Kırdere’nin kinin de Kaneko olduğu görülmektedir.

Dolphin Street’in de Mountain Cat ile aynı baba hattından geldiğini göz önüne alınırsak, iki grup seviyesindeki Mehmet Bora yavrusunda, Storm Bird etkenin pozitif bir rol oynadığı dikkat çekici.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 16 Ağustos 2017 11:43

3 yorum

 • Gençat ılar
  Gençat ılar Salı, 29 Ağustos 2017 00:59 Yorum Linki

  Sevgili abicim
  İyi,güzel,hoş,ne güzel anlatmışsında bunu bide Aygır sahiplerine bi sor bakalım aygır MehmetBora nerede ? Kendi aygırlarının nerede olduklarını biliyorlar mı acaba ?

 • Haluk Akat
  Haluk Akat Cuma, 18 Ağustos 2017 00:02 Yorum Linki

  Distant Relative le Victory Gallop un ağa babaları varken Sir gaylord ve Unbridled daha ne beklerler anlamadım saçma sapan aygırlar geliyor.Yeni Zellanda ve Avusturalyda( alası alınırdı.Bu hattın iş yapmıyanı görmedim..Zabee
  ettiler bizi.l

 • hasan2
  hasan2 Perşembe, 17 Ağustos 2017 09:02 Yorum Linki

  koşup kazanan 3 yavrununda ortak özelliği kısragın ya ilk tayı yada bir yaş büyük yavrusunun olmaması.Bence MEHMET BORA'nın başarısındaki sırrı pedigride degil, burada aramak lazım.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık